REKLAMA

MZ: Od stycznia po receptę do pielęgniarki i położnej

2015-10-29 19:38
publikacja
2015-10-29 19:38

Nie tylko lekarze, ale od stycznia również pielęgniarki i położne - wypiszą receptę i zlecą podstawowe badania. Rozporządzenie w tej sprawie podpisał minister zdrowia. Profesor Marian Zembala powiedział IAR, że możliwość wystawiania recept, to zarówno uznanie rangi i pozycji pielęgniarki, jak i szansa na skrócenie kolejek.

/ fot. Anatol Chomicz / FORUM

Jak powiedział, chodzi szczególnie o pacjentów, którzy przychodzą tylko po receptę niezbędną do kontynuacji leczenia. Minister Zembala dodał, że rozszerzenie zadań pielęgniarkom, to jednocześnie zwiększenie wymagań wobec lekarzy, żeby mieli więcej czasu i mogli skupić się na chorym.

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki powiedział, że pielęgniarki i położne będą mogły przedłużać leki wypisane wcześniej przez lekarza. Natomiast pielęgniarki z tytułem magistra samodzielnie będą ordynować leki z określonej listy, między innymi antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Wiceminister Radziewicz-Winnicki dodał, że pielęgniarki będą też mogły zlecać podstawowe badania potrzebne do diagnostyki najczęstszych chorób, między innym: morfologię, badanie ogólne moczu, wymazy i posiewy bakteriologiczne.

Same pielęgniarki mówią, że będą to dla nich dodatkowe obowiązki.

IAR Joanna Stankiewicz/ab

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~lekmed
Od rana brzuch mnie boli ! boli ze śmiechu !!! w Polsce pielęgniarki będą leczyć chorych , normalnie CUD NAD WISŁĄ !!! to są szczyty paranoi , zgadzam się z poprzednikiem - na większość leków nie powinno być recept , np wpadnie komuś coś do oka i potrzebna jest maść do oka z antybiotykiem na cito , a tu trzeba Od rana brzuch mnie boli ! boli ze śmiechu !!! w Polsce pielęgniarki będą leczyć chorych , normalnie CUD NAD WISŁĄ !!! to są szczyty paranoi , zgadzam się z poprzednikiem - na większość leków nie powinno być recept , np wpadnie komuś coś do oka i potrzebna jest maść do oka z antybiotykiem na cito , a tu trzeba iść do lekarza po receptę , męczyć się , cierpieć , wystać swoje w kolejce , można też zadzwonić po pogotowie a wtedy koszta lecą a podatnik płaci , recepty powinny być tylko na leki narkotyczne oraz najsilniejsze leki podawane parenteralnie
~Bolo
Ja jestem za likwidacją większości recept. Pozostawić tylko te na leki uzależniające o działaniu narkotycznym. Masz pieniądze na leki, ukończone 18 lat, kupujesz i robisz to na własną odpowiedzialność. Co do zagrożenia zatruciem to równie dobrze można to zrobić lekiem bez recepty. Zmniejszy to ilość wizyt niepotrzebnych Ja jestem za likwidacją większości recept. Pozostawić tylko te na leki uzależniające o działaniu narkotycznym. Masz pieniądze na leki, ukończone 18 lat, kupujesz i robisz to na własną odpowiedzialność. Co do zagrożenia zatruciem to równie dobrze można to zrobić lekiem bez recepty. Zmniejszy to ilość wizyt niepotrzebnych i związanych z tym rachunków dla NFZ czyli podatnika. A lekarze potrafią kombinować. Sprawę, którą można załatwić za jednym podejściem często potrafią rozłożyć na kilka wizyt za które zapłaci w podatku i składce pacjent. Kolejki w przychodniach i szpitalach to często sztuczny efekt.
~TOM
tak właśnie, każdy pacjent winien sam podejmować decyzje o terapii - najlepiej na podstawie reklam :))) Nie rozumiem dlaczego ograniczenie wiekowe - 18 lat?
Wolność rządzi :))

Szczęście całe nie istnieje taki dziki kraj, który miałby bezpieczeństwo swych obywateli za nic.
~Bolo odpowiada ~TOM
Diabeł tkwi w szczegółach. A po co niby np recepta na lek do oczyszczania jelit do kolonoskopii? :-) Pierwsza wizyta u proktologa - konsultacja. Diagnoza, potrzebna kolonoskopia. Nie mówię o samoleczeniu tylko o prakseologii czyli teorii dobrej roboty. Skoro ktoś bada sobie jelita i zna problem to po jakiego grzyba ma biegać Diabeł tkwi w szczegółach. A po co niby np recepta na lek do oczyszczania jelit do kolonoskopii? :-) Pierwsza wizyta u proktologa - konsultacja. Diagnoza, potrzebna kolonoskopia. Nie mówię o samoleczeniu tylko o prakseologii czyli teorii dobrej roboty. Skoro ktoś bada sobie jelita i zna problem to po jakiego grzyba ma biegać za każdym razem po receptę? Babcie wiedzą o lekach więcej niż lekarze. A biegają do nich tylko po to by dyskutować i jęczeć, że leki nie pomagają. To niech nie biegają tylko kupią sobie takie jakie chcą, choćby i z reklamy. Będzie miejsce dla tych co naprawdę potrzebują konsultacji.
~TOM odpowiada ~Bolo
widzisz, rozumiem ze chciałbyś wykonywać oczyszczanie jelita do kolonoskopii bez konsultacji - problem tylko po co? bo goździkowa mówi ze jest OK????
i tak do diagnozowania chorób niezbędny jest Ci lekarz który na wizycie wystawia receptę na lek. Więc w czym problem?
Obecnie lekarz może wystawić 3 recepty na 4
widzisz, rozumiem ze chciałbyś wykonywać oczyszczanie jelita do kolonoskopii bez konsultacji - problem tylko po co? bo goździkowa mówi ze jest OK????
i tak do diagnozowania chorób niezbędny jest Ci lekarz który na wizycie wystawia receptę na lek. Więc w czym problem?
Obecnie lekarz może wystawić 3 recepty na 4 miesięczne kuracje - czyli chorzy przewlekle mogą widzieć lekarza tylko RAZ w roku.

nie chcę lub nie wiedzą - nie mnie oceniać - ale możliwości są
~fd odpowiada ~TOM
mi lekarz powiedział że raz na trzy miesiące to i tak za rzadko przychodzę - w zasadzie po samą receptę- palant myśli że będę co dwa tygodnie przychodził i mu w dupe pchał po 70 złotych - już mu mówiłem o kasie fiskalnej ale do tej pory nie ma.... bandyci w białych kitlach
~kkk11
a ja mogę wypisać.Zielarz
~Dim
"Same pielęgniarki mówią, że będą to dla nich dodatkowe obowiązki."

Czy powstanie samodzielna praktyka pielęgniarska ?

Hasło: "Nie chodźcie do tych kretynów bo w dłuższym terminie grozi to śmiercią, u mnie taniej i bezpieczniej."

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki