MSZ odwołało się do NSA ws. ekspertyz dot. wyboru Tuska na szefa Rady Europejskiej

MSZ odwołało się do Naczelnego Sądu Administracyjnego od wyroku nakazującego ujawnienie ekspertyz dotyczących prawomocności ponownego wyboru Donalda Tuska na funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, na które powoływał się minister Witold Waszczykowski - poinformował PAP resort dyplomacji.

"Mamy dzisiaj ekspertyzy, że Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego" - powiedział pod koniec marca w TVN24 szef MSZ, komentując przebieg głosowania Rady Europejskiej w sprawie ponownego wyboru Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Według doniesień medialnych wniosek o upublicznienie opinii, na które powołał się Waszczykowski, złożyła organizacja Sieć Obywatelska Watchdog Polska. MSZ udzieliło odpowiedzi odmownej, argumentując, że ministerstwo nie było zleceniodawcą ekspertyz kwestionujących legalność wyboru Tuska ani nie posiada do nich praw autorskich.

Jak poinformował PAP resort dyplomacji, stowarzyszenie złożyło w kwietniu skargę na bezczynność ministra spraw zagranicznych w zakresie rozpatrzenia wniosku o udostępnienie ekspertyz. Następnie, wyrokiem z dnia 17 października 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie "zobowiązał Ministra Spraw Zagranicznych do rozpatrzenia wniosku Skarżącego (...) w terminie 14 dni od daty doręczenia prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, stwierdzając jednocześnie, iż bezczynność Organu w zakresie powyższym nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa".

W pozostałej części - według informacji przekazanych przez MSZ - WSA "oddalił skargę oraz zasądził od Ministra Spraw Zagranicznych na rzecz Skarżącego kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania".

Jak dowiedziała się PAP, MSZ złożył skargę kasacyjną na to orzeczenie do NSA 15 grudnia ub.r. (PAP)

autor: Marceli Sommer

msom/ eaw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 jarekzbyszek

Waszczu to typowy przedstawiciel Wolaków: nie dam i co mi zrobicie?

! Odpowiedz
4 6 borma

Degrengolada. Ekspertyz ta pertia miala wiele i zapewne jeazcze wiele bedzie miala . Najlepszy przyklad komisjii smolenskiej. Ilez to ekspertyz i wersji katastrofy. Swiat peka ze smiechu. Teraz nastepny numer naszy pajacow. Ekspertyzy tyczace wyboru Tuska. Osmieszaja siebie , ale to pal lich , ale osmieszaja Polske.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil