REKLAMA

MSWiA: średnia emerytura funkcjonariusza to 3,6 tys. zł

2017-06-08 17:28
publikacja
2017-06-08 17:28

Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaca ponad 206 tys. świadczeń, w tym ponad 150 tys. emerytur byłym funkcjonariuszom służb mundurowych; przeciętna emerytura wynosi 3,6 tys. złotych brutto - wynika z informacji MSWiA przedstawionej w czwartek sejmowej komisji.

fot. Joanna Borowska / / FORUM

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych zapoznała się z informacją resortu nt. sytuacji emerytowanych funkcjonariuszy służb mundurowych. ZER MSWiA wypłaca świadczenia byłym funkcjonariuszom ośmiu służb: policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, nieistniejącego Urzędu Ochrony Państwa, Biura Ochrony Rządu, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Przedstawiciele pozostałych służb otrzymują świadczenia wypłacane przez resorty obrony i finansów.

Najwięcej emerytów jest w policji - 104 tys. (średnie świadczenie to 3,5 tys. zł), PSP - 31,6 tys. (3,6 tys. zł), SG - 8,9 tys. (4,1 tys. zł), ABW - 2,3 tys. (4,9 tys. zł), UOP - 1,8 tys. (3,3 tys. zł), BOR - 806 osób (4,5 tys. zł), AW - 441 osób (6,3 tys. zł) i CBA - 245 osób (7,1 tys. zł).

Emerytury mundurowe stanowią odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i są wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury jest obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura wynosi 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok rośnie o 3 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

1 stycznia weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna, na mocy której od października emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS (emerytura - ok. 2 tys. zł, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna - ok. 1,7 tys. zł). Ustawa obniża emerytury i renty "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP).

Według szacunków MSWiA obniżonych zostanie ponad 18 tys. emerytur policyjnych, ponad 4 tys. policyjnych rent inwalidzkich i ponad 9 tys. rent rodzinnych. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy będzie sprawdzać IPN, który informował, że dotyczy to ponad 240 tys. osób. Od decyzji obniżającej świadczenia będzie przysługiwało odwołanie do sądu.

Szef MSWiA będzie mógł wyłączyć z przepisów ustawy "w szczególnie uzasadnionych przypadkach" osoby pełniące służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na "krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie wykonywanie zadań i obowiązków po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem życia".

Zmiany mają przynieść około 546 mln zł oszczędności rocznie.

gdyj/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~ubek
I jak tu żyć za te marne 2000 plz emerytury... Jedyna szansa w PO i Nowoczesnej.. Niech wróci Tusk i nas utratuje od totalnej biedy... Od 45 roku życia pobieram emeryturę co teraz będzie jak nam ją o tyle obniżono ???
~Basia
Nie płacą ZUS , a emerytury królewskie otrzymują . A zwykli ludzie płacą i dostają byle jaką emeryturę .
~sędziowie_i_UBecy
Komuniści w 1982r powołali w Trybunał Konstytucyjny by czerwoni sędziowie z PZPR jak Rzepliński bronili emerytur sędziów i UBeków i mundurowych. To hołota w cywilu miała płacić ZUS i harować na ich emerytury po 20 latach pracy. I dalej sędziowie są kastą co pilnują tych przywilejów.
~poznaniak
CBA istnieje parę lat, a chłopaki mają najwyższe emerytury. trochę to dziwne
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~PW
szkoda też że nikt nie pisze że ich pensja netto to 90% pensji brutto ponieważ nie płacą oni żadnych składek.
~prawieemeryt
I to jest cała prawda o emeryturach i tzw sprawiedliwości społecznej. Zwykły Kowalski musi zapierdal... 45 lat żeby średnio otrzymać 2000 zł emerytury a służby mundurowe proszę 15 lat pracy emerytura 2x wyższa. I do tego emerytury służb opłacane są z budżetu państwa czyli naszych podatków. Ani chybi czeka nas Grecja I to jest cała prawda o emeryturach i tzw sprawiedliwości społecznej. Zwykły Kowalski musi zapierdal... 45 lat żeby średnio otrzymać 2000 zł emerytury a służby mundurowe proszę 15 lat pracy emerytura 2x wyższa. I do tego emerytury służb opłacane są z budżetu państwa czyli naszych podatków. Ani chybi czeka nas Grecja lub w gorszym przypadku Wenezuela. To tylko kwestia czasu
~AB
Kolego zgadza się lecz po 15 latach maja 40% emerytury to policz sobie ile jest to ze średniej, jakieś 1400-1600 zł maksymalna wypracowują po 28 latach. Zobacz na emerytury najmłodszej służby CBA 7.100 zł dla ludzi, którzy przepracowali tam maksymalnie 10 lat. Brawo.
~cywil odpowiada ~AB
Jedni drudzy to nieroby pierdzące w stołek w biurach i czekający tylko na wcześniejszą emeryturę. W USA rocznie ginie 250policjantów to był zrozumiał że idą wcześniej na emeryturę. A ilu u nas zginęło nierobów ? Jeden co się postrzelił po pijaku.
~asd odpowiada ~AB
ALe te 40% to liczymy od tych 10 lat wskazanych przez policjanta, a nie 40% od średniej emerytury co? Więc nie jest to te 1400-1600 zł.
Poza tym, wszyscy wiedzą, że przed odejściem na emeryturę komendanci podwyższają policjantom pensje na ostatnie miesiące, żeby dostali większa emeryturę od państwa. To nazywa się
ALe te 40% to liczymy od tych 10 lat wskazanych przez policjanta, a nie 40% od średniej emerytury co? Więc nie jest to te 1400-1600 zł.
Poza tym, wszyscy wiedzą, że przed odejściem na emeryturę komendanci podwyższają policjantom pensje na ostatnie miesiące, żeby dostali większa emeryturę od państwa. To nazywa się tzw. pompowaniem pensji.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki