REKLAMA

MSWiA: 6,5 mld zł dla służb mundurowych do 2020 roku

2016-06-03 15:47
publikacja
2016-06-03 15:47

Ponad 6,5 mld zł w ciągu czterech najbliższych lat trafi do policji, straży pożarnej i granicznej oraz Biura Ochrony Rządu - zakłada projekt ustawy o ustanowieniu programu modernizacji służb mundurowych w latach 2017-2020. Przygotowany przez MSWiA projekt trafił właśnie do konsultacji.

/ fot. Tymon Markowski / FORUM

Ogólna kwota wydatków na realizację programu wyniesie 6,5 mld zł, w tym w: 2017 r. 1,4 mld zł, 2018 r. 1,3 mld zł, 2019 r. 2,4 mld zł, 2020 r. 1,3 mld zł.

Jak przekonują autorzy projektu ustawy, realizacja programu przyczyni się do zwiększenia sprawności, skuteczności i efektywności działania formacji podległych MSWiA, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa publicznego i ochrony obywateli.

Program obejmuje przede wszystkim inwestycje budowlane (2,3 mld zł), zakup samochodów i innych środków transportu (1 mld zł), sprzętu informatycznego i łączności (1 mld zł) oraz uzbrojenia (214 mln zł).

Część środków zarezerwowano na podwyżki uposażeń ponad 150 tys. funkcjonariuszy (1,1 mld zł) oraz płac ponad 30 tys. pracowników cywilnych (260 mln zł). Mają być one wypłacone w dwóch etapach - 1 stycznia 2017 r. i 1 stycznia 2019 r.

Największym beneficjentem programu będzie policja (4,1 mld zł) oraz straż pożarna (1,2 mld zł). W ciągu czterech lat do SG trafi 991 mln zł, a do BOR - 166 mln zł.

Na budowę nowych oraz przebudowę istniejących jednostek policji zaplanowano 1,5 mld. Chodzi o komisariaty, komendy powiatowe i miejskie, a także utworzenie kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych i unowocześnienie strzelnic. Na zakupy policyjnego sprzętu transportowego, m.in. nowych śmigłowców wielozadaniowych oraz obserwacyjno-patrolowych, a także wymianę ponad 2,4 tys. pojazdów, zaplanowano 624 mln zł.

Na sprzęt i uzbrojenie policja planuje przeznaczyć 76 mln zł. Plan zakupów obejmuje m.in. ok. 10 tys. nowoczesnych pistoletów z amunicją 9 mm o zwiększonej sile ognia (magazynki o pojemności 15-17 naboi). Ma to pozwolić na wymianę pistoletów P-64 i P-83 (pojemność magazynka 6-8 naboi). Policja chce także kupić pistolety maszynowe i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych, w miejsce karabinków AKMS.

Straż Graniczna planuje m.in. budowę i rozbudowę obiektów w jednostkach SG, budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. W ramach programu ma zostać kupionych ponad 700 pojazdów, w tym głównie samochody patrolowe i terenowe, mikrobusy, ambulanse medyczne oraz motocykle i skutery śnieżne. SG planuje też zakup lekkiego śmigłowca jednosilnikowego, turbinowego z nowoczesnym systemem obserwacji średniego zasięgu oraz morskie jednostki interwencyjno-pościgowe.

Na zakupy sprzętu uzbrojenia i techniki specjalnej planuje się wydatkować kwotę 46 mln zł, w tym głównie na zakupy: ponad 6 tys. pistoletów, karabinków i pistoletów maszynowych.

W PSP inwestycje budowlane wyniosą 396 mln zł, w tym rozbudowa budynku Komendy Głównej PSP na potrzeby Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności oraz przebudowy budynków w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie i w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Wydatki straży pożarnej na zakupy sprzętu transportowego wyniosą 302 mln zł, chodzi m.in. o zakup 400 ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.

Program dla BOR przewiduje m.in. 56 mln zł na inwestycje budowlane oraz 42 mln zł na ponad 90 samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz inne pojazdy. BOR chce także wydać 25 mln zł na uzbrojenie i sprzęt specjalny. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju. Wydatki na sprzęt informatyczny i łączności wyniosą 5 mln zł. BOR zaplanowało także zakup ok. 400 pistoletów, pistoletów maszynowych i karabinków szturmowych.

Autorzy projektu chcą, by ustawa weszła w życie 1 stycznia 2017 roku.(PAP)

gdyj/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~agentCIA
niech mi ktoś wytłumaczy jaka jest różnica pomiędzy milicjantem a policjantem , różnica w temacie postępowania służb sprzed 30 lat i tego od 1990 . No i jak to się ma do jednego z 21 postulatów sierpniowych 13.Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej,niech mi ktoś wytłumaczy jaka jest różnica pomiędzy milicjantem a policjantem , różnica w temacie postępowania służb sprzed 30 lat i tego od 1990 . No i jak to się ma do jednego z 21 postulatów sierpniowych 13.Wprowadzić zasady doboru kadry kierowniczej na zasadach kwalifikacji, a nie przynależności partyjnej, oraz znieść przywileje MO, SB i aparatu partyjnego poprzez: zrównanie zasiłków rodzinnych, zlikwidowanie specjalnej sprzedaży itp.
14. Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub [zaliczyć] przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek.
~plutarch
państwo policyjne w pełnej krasie . Już mamy więźniów politycznych a będzie znacznie gorzej. Ciekawe kto urobi na apanaże tej kasty panów
~Sprawiedliwość
Zadnej kasy nie bedzie dopóki przestępcy milicyjni nie zostaną ujawni upublicznieni i publicznie ukarani:
- cały oddział widoczny na filmie który wszczął rozróby na marszu niepodległości i pobił przechodnia który został kaleka
- mordercy z knurowa
- mordercy z Wrocławia
- tych którzy otworzyli ogień do
Zadnej kasy nie bedzie dopóki przestępcy milicyjni nie zostaną ujawni upublicznieni i publicznie ukarani:
- cały oddział widoczny na filmie który wszczął rozróby na marszu niepodległości i pobił przechodnia który został kaleka
- mordercy z knurowa
- mordercy z Wrocławia
- tych którzy otworzyli ogień do górników w jastrzebiu

Jeśli do tego nie bedzie rządzie bądź pewny ze wyjdziemy na ulice bynajmniej nie w celach pokojowych demonstracji.
~policja
tak mów dalej a obrone idź do przestępcy i ćpuna gratulacje frajerze

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki