MSW: fakty i mity przyjmowania uchodźców

22 września Polska poparła - decyzję ws. rozlokowania uchodźców w krajach UE. MSW przedstawia odpowiedzi na najbardziej istotne kwestie związane z przyjmowaniem uchodźców.

Czy postulaty Polski ws. przyjmowania uchodźców zostały spełnione?

Tak. Postulowaliśmy m.in. o brak automatyzmu w przyjmowaniu uchodźców, możliwość odstąpienia od ich przyjmowania w określonych przypadkach, wzmocnienie granic zewnętrznych UE oraz - pełną i realną weryfikację mającą na celu m.in. zapewnienie bezpieczeństwa i oddzielenie imigrantów ekonomicznych od uchodźców. Wszystkie najważniejsze postulaty Polski zostały spełnione

Ile osób przyjmie Polska?

W lipcu podjęliśmy decyzję o przyjęciu 2 tys. uchodźców. 22 września Polska podjęła decyzję o przyjęciu 5082 osób. Ostateczna ich liczba będzie jednak mniejsza ponieważ do procesu przyjmowania uchodźców włączy się jeszcze m.in. Irlandia, Dania, Szwajcaria i Norwegia. Oznacza to, że w sumie łącznie trafi do nas około 6500 - 6800 osób.

Skąd będą pochodzić osoby, które przyjmiemy?

Będą to uchodźcy przebywający obecnie na terenie Włoch i Grecji (oprócz grupy 900 osób, które zostaną przyjęte w ramach przesiedleń). Są to przede wszystkim obywatele Syrii i Erytrei.

Czy wszyscy uchodźcy trafią do nas jednorazowo?

Nie. Cały proces został rozłożony na 2 lata (od 2016 do 2017). Uchodźcy będą przyjeżdżać stopniowo w małych grupach, liczących 150 osób w odstępie czasowym ok. 4 miesięcy. Dzięki temu maksymalnie ułatwimy proces adaptacji do nowych warunków i integracji z polskim społeczeństwem.

Kiedy trafią do nas pierwsi uchodźcy?

W 2016 roku.

Gdzie trafią uchodźcy, których przyjmie Polska?

Przyjmowane osoby nie trafią od razu do zaproponowanych im przez parafie lub samorządy miejsc. Uchodźcy, którzy uzyskają ochronę w naszym kraju, trafią do otwartych ośrodków Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W tym momencie w całym kraju jest 12 takich ośrodków. Po przyjeździe do Polski zostaną oni objęci programami reintegracyjnymi, a po zakończeniu procedury programem integracyjnym. Osoby te zostaną objęte opieką medyczną, kursami informacyjnymi, ułatwiającymi proces adaptacji, nauką języka polskiego, a także szkoleniami zawodowymi. Najmłodsi i młodzież zostanie objęta obowiązkiem szkolnym. Po uzyskaniu statusu uchodźcy, cudzoziemcy będą mogli złożyć wniosek, o trwający rok tzw. indywidualny program integracyjny - realizowany przez powiatowe jednostki pomocy rodzinie, który nadzoruje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Czy Polska poradzi sobie z adaptacją?

Tak. Liczba uchodźców, którą przyjmiemy nie sprawi kłopotów naszym strukturom migracyjnym. W latach 90 Polska przyjęła ponad 80 tys. uchodźców z Czeczenii, a cały proces nie był dla polskich służb migracyjnych problemem.

Czy uchodźcy będą weryfikowani?

Tak. Kwestie bezpieczeństwa są dla nas absolutnym priorytetem. Każda osoba będzie weryfikowana już przez kraje pierwszego przyjazdu. Polska otrzyma pełną dokumentację takiej osoby włącznie z jej odciskami palców. Każda osoba będzie weryfikowana przez służby państw członkowskich, które będą ze sobą współpracowały. Polska może w każdej chwili odmówić przyjęcia danej osoby. W krajach, w których znajdują się uchodźcy, którzy mają przyjechać do Polski będą oficerowie łącznikowi polskiej Straży Granicznej. Będą oni mieli bezpośredni kontakt z tymi, którzy tę procedurę prowadzą, a także samymi kandydatami do relokacji.

Czy przyjmiemy tzw. imigrantów ekonomicznych?

Nie. Polska przyjmie tylko uchodźców czyli osoby, które posiadają uzasadnioną obawę przed prześladowaniem w kraju z którego pochodzą. Oddzielenie uchodźców od imigrantów ekonomicznych będzie możliwe dzięki drobiazgowej weryfikacji każdej osoby.

Czy będziemy mogli wskazać uchodźców, których chcemy przyjąć?

Tak. Mamy możliwość wpływania na to, kto będzie do nas przyjeżdżał. Państwa członkowskie mogą wskazać jakie grupy uchodźców ich zdaniem najlepiej się będą integrowały.

Co się stanie w przypadku zaostrzenia sytuacji na Ukrainie?

Będziemy mogli odstąpić od przyjmowania zadeklarowanej liczby osób w przypadku gwałtownego napływu uchodźców z Ukrainy lub w przypadku realnego ryzyka zaistnienia takiej sytuacji.

Czy w przypadku dalszego napływu uchodźców, zostanie zastosowany automatyzm w ich przyjmowaniu czyli wskazanie przez UE konkretnej liczby osób, które musimy przyjąć bez prawa do negocjacji?

Nie. Ani decyzja z lipca, ani z września nie będzie brana pod uwagę w przyszłości. Z decyzji zostały wyrzucone wszystkie mechanizmy i modele wyliczeń ws. przyjmowania uchodźców, które mogłyby w przyszłości posłużyć jako algorytm do rozlokowywania ich w krajach UE. Każde kolejne dzielenie kwot będzie wymagało podjęcia osobnej decyzji państw członkowskich UE.

Czy Polska otrzyma pomoc finansową z UE na pomoc uchodźcom?

Tak. Zapewnienie schronienia uchodźcom w Polsce będzie finansowane ze środków UE . UE zwróci Polsce po 10 tys. euro na każdego uchodźcę przyjętego z Bliskiego Wschodu i 6 tys. euro na uchodźcę przebywającego w obozach na terenie UE - w Grecji i na terenie Włoch.

Co z kontrolą granic we Włoszech i Grecji?

Decyzja o relokowaniu uchodźców do innych państw członkowskich UE zobowiązała Grecję i Włochy do wprowadzenia realnej kontroli na swoich granicach, tak aby zapobiec dalszemu przedostawaniu się ich na teren UE.

(PAP)

kom/ pd/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~gazda

Inka albo Ty jesteś nie reformowalna albo oglądasz tylko jeden rodzaj mediów. Piszesz bzdury o nacjonalistach nie zdając sobie sprawy kto to taki. Nacjonaliści to byli by dla Ciebie Węgry, Czechy , Słowacja czy Rumunia z Polską (do wczoraj) czyli rządy tych krajów poniewaz wlaśnie oni się nie zgadzali na przyjęcie uchodźców.

Jak wygląda sprawa na dziś o czym trąbią wszelkie media niezależne (choć nie tylko).
Kopacz (polski rząd) zdradził Czechów, Slowaków i Węgrów, czyli układ Wyszehradzki i wsplne ustalenia n/t nie przyjmowania uchodźco-imigrantów.

Od dziś Czesi, Słowacy , Węgrzy mogą nazywać polaków "zdrajcami" ponieważ Polska się wyłamała ze wspólnych ustaleń. Jest dwulicowość i obłuda polskiego rządu , zapewne pod wpływem nacisków Tuska, który jest znany jako funkcjonariusz Merkel (za ulkegłość otrzymywał kiedyś od niej ordery).

Więc przestań Inka trąbić o wydumanym nacjonaliźmie i nie porównuj Czeczenów czy Turków (którzy jedną nogą byli w ,Czeczeni w Rosji) do obecnej fali milionów uchodźców ( przewiduje sie fale nawet 30mln w najbliższych latachj jeżeli sie nie zatrzyma ich tam nu siebie na miejscu) bo od tamtego czasu terroryzm na świcie się wzmocnił wielokrotnie. tylko pomyśl od nowa, jeszcze raz bez oglądania wyłącznie mediów głównego ścieku (nurtu).

Zagrożenie wynika nie z niewiedzy o uchodźcach, ale terrorystach przybywającymi do UE wraz z nimi. Ilość uchodźców nie jest praktycznie kontrolowana i rejestrowana.
Ty;ko idiota nie boi się rozkwitu terroryzmu w Europie. Polityczny pęd do ich przyjmowania to przede-wszystkim osłabianie państw narodowych i właśnie nacjonalistycznych i rasistowskich uprzedzeń - ale to nie dla dobra danego narodu.

Wręcz odwrotnie dzieje się to na skutek wdrażania New World Order , czyli budowy zglobalizowanego świata , a tam państw narodowych sie nie przewiduje, świat będzie jedną globalna gospodarką i mieszaniną wszystkich narodów. Jeżeli zbierzesz te wydarzenia do "kupy". to wyjdzie Ci, że 2+2 =4. i ,że nic nie dzieje się bez przyczyny.

Exodus Islamu rozpoczął się po działaniach USA, NATO w Afryce płn i na Bliskim Wschodzie, Pozwolono utworzyć (słabo przeszkadzano - dopiero dzis Rosja wzięła sie odpowiednio do zwalczania ISIS przy biernej postawie USA) "Państwo Islamskie." , a skutki obserwujesz w postaci oczekiwanego zamieszania wEuropie przez wielkich tego świata.

Jak pożyjesz troche dłużej , to zaczną Ci się źrenice otwierać ze zdumienia, iż wczesniej tego nie zauważałaś. Ponieważ to jest proces wieloletni, to zbyt zapracowany świat, długo tego zjawiska nie dostrzeże. To trzeba być z wszystkimi wydarzeniami na bieżąco by można to dostrzegać natychmiast.. Więc moja rada obserwuj świat i wyciągaj wnioski, ale uprzedzam na to trzeba mieć dużo, dużo czasu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 ~inka

I to jest optymalna polityka. Wstyd, naprawde wstyd za te liczne haniebne trollowanie na forum bankiera przez polskich nacjonalistow, ktorych zaślepienie siega zenitu, bo wiadomo, ze znaczna część tych ludzi stąd i tak odplynie, a zostana tylko ci co naprwdę chcą sie zintegrowac. Wszak ludzi tego pochodzenia juz jest w Polsce min. kilkadziesiąt tysiecy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 ~ASD

Ponad 80000 czeczenów? Teraz głowy urywają za 7000 ludzi... ach ta katolicka miłość, no bo pewnie w tedy to złe sld ich przyjmowało.

! Odpowiedz
4 1 ~inka

i z blogosławienstwem PIS (zwłaszcza Mariuszka Kaminskiego:)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil