REKLAMA

MSP: Biosyntec kupił Zakłady Tytoniowe w Lublinie

2011-02-03 13:46
publikacja
2011-02-03 13:46

Resort skarbu podpisał w czwartek umowę o sprzedaży 70 proc. akcji Zakładów Tytoniowych w Lublinie firmie Biosyntec z Paryża za ponad 31,8 mln zł - poinformowało ministerstwo skarbu.

Francuska firma biotechnologiczna chce w najbliższych czterech latach zainwestować w Lublinie 100 mln zł, by m.in. uruchomić produkcję innowacyjnych filtrów do papierosów, ograniczających szkodliwe skutki palenia. Mają być one produkowane na rynek polski i zagraniczny.

"Przejmując Zakłady Tytoniowe zyskujemy możliwość rozwoju i uruchomienia produkcji filtrów na globalną skalę. Będziemy inwestować zarówno w nowe technologie, jak i nowe rynki zbytu" - podkreślił cytowany w komunikacie prezes Biosyntec Iman Emami.

Innowacyjne filtry do papierosów mają być produkowane według opatentowanej przez francuską firmę technologii, która według niej redukuje ryzyko tworzenia się komórek rakowych dzięki zastosowaniu substancji na bazie rozmarynu.

"Wolne rodniki to czynniki wywołujące raka, które występują w znacznym stężeniu w dymie papierosowym. Ich działanie polega na tym, że wzmacniają występujący w dymie papierosowym mechanizm powodujący raka. Filtr Biosyntec zawiera naturalny składnik uzyskany z rozmarynu, który pochłania wolne rodniki. Badania naukowe dowiodły, że ten filtr zmniejsza uszkodzenia komórek ludzkich wywołane przez dym papierosowy" - wyjaśnił Emami.

Na początku grudnia do MSP wpłynęły oferty w sprawie kupna Zakładów Tytoniowych w Lublinie od spółek: Lubelski Chmiel w Lublinie oraz Biosyntec w Paryżu.

Zakłady w Lublinie specjalizują się w produkcji tytoniu i papierosów. Spółka jest dystrybutorem cygar i cygaretek oraz akcesoriów tytoniowych.

Udział przedsiębiorstwa w krajowym rynku tytoniu wynosi ok. 20 proc., a papierosów - ok. 0,5 proc. Zakłady sprzedają swoje produkty na rynku krajowym i za granicą. Spółka współpracuje z ok. 100 odbiorcami hurtowymi oraz dostarcza swoje produkty do ponad 120 punktów.

Zakłady mają własną sieć Saloników Tytoniowych pod nazwą "Cygaleria", w których prowadzą sprzedaż m.in. wyrobów tytoniowych. Obecnie jest ich 10 - głównie w Lublinie i okolicznych miastach. Przedsiębiorstwo ma również 100 proc. udziałów w spółce FTK w Krasnymstawie, która zajmuje się kontraktacją, skupem i przerobem tytoniu przemysłowego. (PAP)

dol/ amac/ ura/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki