MR chce szybciej wydawać pieniądze UE na wschodzie

Ministerstwo Rozwoju deklaruje przyśpieszenie wydawania unijnych pieniędzy na wschodzie Polski. Do tej pory podpisano umowy o wartości prawie 16 procent programu przeznaczonego dla tej części kraju.

MR chce szybciej wydawać pieniądze UE na wschodzie
MR chce szybciej wydawać pieniądze UE na wschodzie (fot. Krystian Maj / FORUM)

Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że pieniądze będą wydawane szybciej niż do tej pory. Większe wydatki będą dotyczyć infrastruktury drogowej, czy środków przeznaczonych dla przedsiębiorców. Wiceminister dodał, że nie ma opóźnień w wydawaniu środków pochodzących z budżetu UE. Adam Hamryszczak dodał, że liczy na przyśpieszenie wydatkowania a tak zwanych regionalnych programach operacyjnych.

Programy dla każdego województwa, to drugie obok centralnego źródło unijnych pieniędzy. Marszałek województwa podlaskiego, Jerzy Leszczyński, przypomina, że do roku unijny budżet regionu na lata 2014-20 to ponad 5 miliardów złotych. Marszałek w rozmowie z IAR przyznał, że pierwsze konkursy ruszyły w ubiegłym roku, czyli rok po starcie obecnego okresu budżetowego. Jerzy Leszczyński dodał, że nie wszystkie konkursy wystartowały, ponieważ ich zasady trzeba uzgodnić z Ministerstwem Rozwoju.

W latach 2014-20 działa 6 programów krajowych i 16 regionalnych. Łącznie jak informował wiceminister Hamryszczak w Sejmie, do połowy września uruchomiono nabór wniosków na kwotę ponad 45 miliardów złotych, co stanowi ponad jedną trzecią środków przeznaczonych na programy regionalne.

Budżet programu Polska Wschodnia to ponad 8 miliardów złotych. Dotychczas złożono 356 wniosków o wartości dofinansowania UE na kwotę 1,86 miliarda złotych (22,7 procent alokacji). Podpisano 56 umów o wartości dofinansowania wspólnoty na kwotę 1,3 miliarda złotych (15,9 procent alokacji).

Wiceminister oraz marszałek województwa podlaskiego byli gośćmi Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbył się w Białymstoku. Patronem medialnym wydarzenia było Polskie Radio.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Karol Tokarczyk/jp

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil