MR: Wzrost PKB w IV kw. "nieznacznie" przyspieszy

Wzrost PKB w IV kwartale powinien "nieznacznie" przyspieszyć wobec tempa wzrostu w III kwartale - ocenili analitycy resortu rozwoju. Ich zdaniem, struktura wzrostu gospodarczego pozostaje korzystna i wskazuje na zrównoważony rozwój polskiej gospodarki.

MR: Wzrost PKB w IV kw. "nieznacznie" przyspieszy
MR: Wzrost PKB w IV kw. "nieznacznie" przyspieszy (fot. Brejeq / YAY Foto)

"W ocenie Ministerstwa Rozwoju, tempo wzrostu w ostatnim kwartale 2016 roku powinno nieznacznie przyśpieszyć, głównie na skutek przyśpieszenia tempa spożycia prywatnego" - napisano w komentarzu MR.

"Stopniowo będą odradzać się także inwestycje, których tempo spadku powinno wyhamować w ostatnim kwartale 2016 roku, także na skutek spodziewanej zwiększonej absorpcji środków z nowej perspektywy finansowej" - dodano.

W środę GUS podał, że Produkt Krajowy Brutto w III kwartale 2016 r. wzrósł o 2,5 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 3,1 proc. rdr w II kwartale.

W ocenie Ministerstwa Rozwoju, struktura wzrostu gospodarczego pozostaje korzystna i wskazuje na zrównoważony rozwój polskiej gospodarki.

"Dwa spośród trzech popytowych czynników, tj. spożycie oraz eksport, rosną stabilnie, zaś negatywny wpływ inwestycji wynika z czynników jednorazowych, dotyczy głównie inwestycji publicznych, nakładów na budynki i budowle nie związanych z nakładami mieszkaniowymi i jest skoncentrowany w sektorach transportu i dostaw wody. Nakłady na maszyny i urządzenia, jak i na budynki i budowle mieszkaniowe, nie notują spadków" - napisano.

Ministerstwo Rozwoju ocenia, że znaczące spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku było skutkiem pogłębiającego się spowolnienia inwestycji.

"Uwzględniając podażową stronę gospodarki, należy zwrócić uwagę na stabilne tempo wzrostu wartości dodanej (dane oczyszczone z wahań sezonowych) we wszystkich sektorach, z wyjątkiem budownictwa i transportu. W zbliżonym tempie, w porównaniu z poprzednim kwartałem, rozwijał się sektor przemysłowy, stabilnie rosły też działy usług. Spowolnienie w sektorze budowlanym powinno stopniowo wygasać w kolejnych kwartałach" - dodano. (PAP)

nik/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 15 ~baryła

Kiedyś w dobrych czasach były "Szpilki" , "Karuzela" - teraz jest Ministerstwo Rozwoju z naczelnym Morawieckim i ubaw po pachy.

! Odpowiedz
10 3 ~heh

Nigdy nie będzie lepiej, bo samorządy przejadają nasze środki. Trudno o inwestycje bez bata nad samorządami, a z dnia na dzień to nie przyspieszy. Urzędy, też mają ograniczone możliwości przerobu wniosków. Uporanie się z aferami, aby był spokój i rozliczenie prezydentów z PO teraz się rozgrywa.

! Odpowiedz
2 10 ~aha

tak, tempo wzrostu przyspieszy w czwartym kwartale o minus 3%.

! Odpowiedz
1 5 ~edw

teraz to żart, ale za 2 lata już nie będzie śmieszny.

! Odpowiedz
1 10 ~pisokomuch

w trzech pierwszych kwartałach 2016 r. zadłużenie wzrosło o ponad 68 mld zł, czyli o 8,2 proc. i zbliża się do 1000 mld zł
onet.pl

! Odpowiedz
7 1 ~Mafia

Zadłużenie wzrosło ponieważ odsetki od długu większego są większe ale za to deficyt budzetowy po 9 miesiacach siega jedynie 32%- 20 mld złotych pomimo że wypłacono kilkanaście miliardów na 500 plus i setki milionów na bezpłatne leki dla seniorów.Za PO PSL deficyd w tym czasie był o wiele wiekszy chciarz umarłym zabrano 2000zł z zasiłku pogrzebowego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~to_take_a_piss odpowiada ~Mafia

Podajesz, tak jak propagandziści z Piss, tyko wygodne fakty. "Zapomniało" się podać nadzwyczajne jednorazowe przychody do tegorocznego budżetu?

! Odpowiedz
0 0 ~Grzegorz odpowiada ~to_take_a_piss

Przeniesione w ub. roku, bo ub. rok był jeszcze na rachunek PO.
Za rok już nie będzie skąd wziąć kasy, koniunktura też może się pogorszyć (obecnie mamy szczyt koniunktury na świecie, tzn. lepiej już nie będzie).

! Odpowiedz
0 2 ~demityzator odpowiada ~to_take_a_piss

Sam ,siejesz propagandę największe deficyty w wysokości 110mld zł i w wysokości przeszło 7 % PKB to było za PO-PSL ,koalicji ,która zwiększyła zadłużenie o 300 mld zł w latach 2009-2011 , a przez cały okres dwukrotnie ( nie licząc ukradzionych 153 ml zł OFE czyli zadłużenie to jest zaniżone ).
Platfusy wprowadziły nas w procedure nadmiernego zadłużenia .
Zwiększone wpływy podatkowe za PiS ,pomijają zdarzenia jednorazowe -poza tym zysk NBP nie jest wpływem podatkowym ,co świadczy o poziomie osób które bezmyślnie krytykują PiS .
Poziom polityki PiS jest z wszystkimi ich błędami jest o niebo lepszy w porównaniu z Platformo Obłudy ,która nie spełniła żadnego z swoich czołowych populistycznych obiecanek -pamięta ktoś 3*15,pod tym względem ,pod względem oszustwa wyborczego pobili nawet Wałęsę i te jego 100 mln.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 17 ~Karol

Z tego co pamiętam to Morawiecki mówił, że wzrost poniżej 4% to działanie na szkodę państwa a 5% to oni osiągną za palcem w duipe.
Ciekawe z czego ten wzrost w Q4 ma być? Chyba ze zakładają ze wszyscy beneficjenci 500+ już pospłacali swoje długi i będą mogli w końcu, z okazji świąt, ruszyć po wódę i wałówkę do sklepów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil