MON podpisało dwa kontrakty na kwotę 2 mld zł

Dostawę dwóch nowoczesnych niszczycieli min wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego oraz jednego okrętu ratowniczego, z opcją zamówienia drugiego - zakłada umowa warta niemal 2 mld zł podpisana w środę w MON.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

"Dzisiaj podpisaliśmy dwa duże kontrakty, łącznie na kwotę blisko 2 mld zł" - mówił po podpisaniu umowy wiceszef MON Bartosz Kownacki.

W trakcie konferencji prasowej Kownacki doprecyzował, że wartość kontraktu na budowę Ratownika to 755 mln zł, a na budowę dwóch okrętów Kormoran II - ponad 1 mld 100 mln zł.

"Odbudowujemy polską marynarkę, ona przez lata była zapomniana, przez lata tam były duże problemy; odbudowujemy też polski przemysł stoczniowy (...). To jest pokazanie, że my potrafimy przelać w czyn, to co mówiliśmy" - kontynuował.

Kownacki poinformował jednocześnie, że dzięki podpisanej umowie wykonano po raz drugi z rzędu całość budżetu MON. "Takiej sytuacji w przeciągu ostatnich nastu lat nie było. Całość budżetu ministerstwo obrony narodowej zostaje wykonana" - podkreślił wiceszef MON.

Pod koniec listopada, po dwóch latach prób, podniesiono banderę na nowym okręcie do walki minowej ORP Kormoran, który zastąpi służące od pół wieku trałowce. Jego główne zadania to poszukiwanie, identyfikacja i niszczenie min morskich oraz przeprowadzanie okrętów i statków przez rejony zagrożenia minowego. Kormoran może nie tylko likwidować, ale również stawiać miny. Okręt został zwodowany w 2015 r., zawarta dwa lata wcześniej umowa przewidywała budowę dwóch kolejnych okrętów tego typu.

Okręt projektu Ratownik jest przeznaczony do operacji ratowniczych, wsparcia na morzu i w rejonach przybrzeżnych. Ma zastąpić dwie przestarzałe jednostki ratownicze. (PAP)

autorzy: Jakub Borowski, Rafał Białkowski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 32 karbinadel

Panie Kownacki, każdy kto ma kalendarz oraz potrafi dodawać o odejmować szybko się połapie, że żadna to wasza zasługa, skoro program Kormoran zaczęto wdrażać w 2013 roku

! Odpowiedz
8 7 antypropaganda

tyle że Siemoniaki kupiły 1 okręt.... przez całe 8 lat. A dzisiaj AM kupił 3 na raz. To w zasadzie dobrze oddaje porównanie efektów.

! Odpowiedz
13 33 ajwaj

Wreszcie miliardy $ Polaków miast i wsi w pewnych rekach profesjonalistów. Co prawda pomocnik aptekarza Pan Misiewicz (czolem Panie Ministrze) odszedl ALE biegly w prawie kanonicznym Pan B. Kownacki przekonuje wybitna fachowoscia...
Albowiem "czlowiek strzela - a Pan Bóg kule nosi"

""... W 2009 rozpoczął studia podyplomowe z prawa kanonicznego... "" Wikipedia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil