REKLAMA

MON kupi Herkulesy C-130H. "Będą bez wątpienia lepsze niż te, którymi dysponujemy dziś"

2021-04-14 18:36
publikacja
2021-04-14 18:36
fot. IanC66 / shutterstock

Amerykańskie samoloty transportowe Herkulesy C-130H, które pozyskamy będą bez wątpienia o wiele lepsze niż te, którymi dysponujemy dziś - zapewnił w środę wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował wcześniej w środę, że Polska podpisała umowę na pozyskanie pięciu samolotów C-130H z nadwyżek Sił Zbrojnych USA.

Skurkiewicz został zapytany w Polskim Radiu 24, czy samoloty wycofane ze służby w USA, które trafią do Polski, "to są wraki, czy jeszcze do czegoś się nadają?".

"Herkulesy klasy C-130H będą bez wątpienia o wiele lepsze niż te, którymi dysponujemy dziś" - zapewnił wiceszef MON. Dodał, że samoloty transportowe C-130 Hercules obecnie używane przez polskie wojsko są "bardzo mocno wysłużone".

Dopytywany o rocznik wyprodukowania tych samolotów, które mamy pozyskać - a według doniesień medialnych jest to 1985 r. - Skurkiewicz, odpowiedział: "Nie dyskredytowałbym tego zakupu, bo w tej kategorii statków powietrznych, samolot 30, czy 35-letni, to naprawdę nie jest stary samolot. Proszę zauważyć - bombowce strategiczne USA, które pojawiają się od czasu do czasu również nad Polską, to nie są statki powietrzne pierwszej nowości i wyśmienicie realizują swoje zadania operacyjne".

Mówiąc o samolotach, które Polska ma pozyskać Skurkiewicz podkreślił, że "to są bardzo przyzwoite maszyny i cieszymy się z tego, zasilą flotę polskich sił powietrznych".

Samoloty, których dotyczy najnowsza umowa, trafią do 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Jak informował Błaszczak, przylotu pierwszej maszyny spodziewamy się jeszcze w tym roku.

Obecnie na wyposażeniu 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Powidzu jest pięć samolotów Samoloty C-130E Hercules. (PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
obiektywny_komentator
To w zasadzie było do przewidzenia. Transfery socjalne, a w zasadzie konsumpcyjne sprawiły, że nie ma kasy na to co jest konieczne do sprawnego funkcjonowania państwa: służbę zdrowia, sądownictwo, oświatę, wojsko i inne. Pozostaje mu tylko podniecać się, że prawie 40 letnie samoloty-trupy z z amerykańskiego demobilu To w zasadzie było do przewidzenia. Transfery socjalne, a w zasadzie konsumpcyjne sprawiły, że nie ma kasy na to co jest konieczne do sprawnego funkcjonowania państwa: służbę zdrowia, sądownictwo, oświatę, wojsko i inne. Pozostaje mu tylko podniecać się, że prawie 40 letnie samoloty-trupy z z amerykańskiego demobilu są lepsze od naszych złomów.
itso_jedenproc_na_wolnosc
1985 r. - i jeszcze wspomina ze nam stary bombowiec moze spaść na głowę

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki