REKLAMA

Resort obrony jak Wielki Brat. Chce sprawdzać także "billingi" maili

2022-10-05 07:02
publikacja
2022-10-05 07:02

Resort obrony proponuje, by dostawcy poczty elektronicznej tworzyli rejestry logowań i na życzenie udostępniali je służbom – czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Resort obrony jak Wielki Brat. Chce sprawdzać także "billingi" maili
Resort obrony jak Wielki Brat. Chce sprawdzać także "billingi" maili
fot. In Green / / Shutterstock

"Serwisy udostępniające pocztę elektroniczną powinny zbierać informacje dotyczące logowania do obsługiwanych przez siebie skrzynek poczty elektronicznej. Dziennik ma składać się z daty, godziny (co do jednej sekundy), adresu IP oraz portu przypisanego użytkownikowi w trakcie połączenia. Tak stworzoną bazę danych operator powinien przechowywać przez co najmniej 90 dni i udostępnić ją organom państwa na potrzeby prowadzonych przez nie postępowań. Takie zalecenia znalazły się w opinii, jaką MON przesłał do projektu ustawy o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, którą szykuje KPRM" – czytamy w środowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Według gazety opinia została podpisana przez podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Michała Wiśniewskiego. Uważa on, że rejestr powinien ułatwić pracę organom ścigania. Chodzi o to, że przestępcy wykorzystują pocztę elektroniczną. Dostawcy nie gromadzą danych na temat logowania, więc służbom trudniej jest się z nimi zmagać. Zdaniem resortu przechowywanie tych danych jest wręcz "niezbędne do sprawnego ścigania sprawców przestępstw".

"Podobny obowiązek mają już teraz operatorzy telekomunikacyjni. W ramach retencji danych muszą zbierać i przechowywać przez rok billingi czy dane o lokalizacji użytkowników" – podaje "DGP". (PAP)

ms/ joz/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
danip
Nie ma to jak żyć w "wolnym" kraju ...
samsza
Regulacja ''dworczykowa'', czyli kto publikuje ''moje'' maile.
przemyslaw-pelka
Kiedy wprowadzą Brunatne Koszule?
lebski_gosc
Przyszły wytyczne zza wody.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki