REKLAMA

MON chce powołać na ćwiczenia nawet 200 tys. osób

2022-12-06 11:27
publikacja
2022-12-06 11:27

W 2023 r. przewiduje się powołanie do 200 tys. osób na ćwiczenia - w tym m.in. żołnierzy WOT i dobrowolnej służby zasadniczej oraz aktywnej rezerwy, a także do 17 128 osób do służby zawodowej - napisano w projekcie rozporządzenia autorstwa MON.

MON chce powołać na ćwiczenia nawet 200 tys. osób
MON chce powołać na ćwiczenia nawet 200 tys. osób
fot. Maciej Nędzyński / / MON

Projekt rozporządzenia został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów w poniedziałek. Ma być przyjęty do końca tego roku.

Jak czytamy w informacji dotyczącej projektu, w 2023 roku przewiduje się odbywanie i powołanie do czynnej służby wojskowej pełnionej w ramach zawodowej służby wojskowej do 17 128 osób, które mogą być powołane do czynnej służby wojskowej w charakterze żołnierza zawodowego, w tym w trakcie kształcenia.

Ponadto, w projekcie przewidziano powołanie maksymalnie 200 tys. osób na ćwiczenia. Z tej liczby limit 38 tys. dotyczy żołnierzy rezerwy oraz osób, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej (tj. odbyli służbę lub szkolenie wojskowe), a limit 28 580 osób w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w tym w trakcie kształcenia.

Ten ostatni limit dotyczy także, jak czytamy, osób "które nie odbywały dotychczas czynnej służby wojskowej oraz osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy (osoby po kwalifikacji wojskowej)". Jak wskazano, chodzi tu o ochotników niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat, a także osoby, które spełniły obowiązek służby wojskowej w innym kraju oraz osoby, które stale zamieszkując za granicą wróciły do kraju i meldują się na pobyt stały.

Ponadto, na ćwiczenia może zostać powołanych do 10 tys. "żołnierzy rezerwy pełniących służbę, na podstawie powołania na czas nieokreślony, raz na kwartał jednorazowo przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez 14 dni, jak również w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, po uzgodnieniu z żołnierzem AR (aktywnej rezerwy - PAP) lub na jego wniosek oraz w dni, w których został wezwany do natychmiastowego stawiennictwa".

800 osób to limit przeznaczony na realizację programu "Legia Akademicka", przeznaczonego dla studentów, zainteresowanych odbyciem szkolenia wojskowego. 200 osób to z kolei limit przeznaczony na szkolenia w ramach kursów podoficerów i oficerów rezerwy, którzy zajmują lub są przewidziani do wyznaczenia na stanowiska w strukturach wojennych, na których są wymagane kwalifikacje wyższe niż posiadają obecnie, a także "osób przeniesionych do rezerwy niebędących żołnierzami rezerwy".

"Zapisane w projekcie rozporządzenia wielkości limitów osobowych uwzględniają liczbę osób, które w 2023 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej. Jednocześnie przedmiotowe wartości stanowią górny, nieprzekraczalny limit i nie oznaczają bezwzględnej realizacji przedłożonych propozycji" - dodano w komunikacie.

Obecnie zasady odbywania służby wojskowej reguluje uchwalona w marcu ustawa o obronie Ojczyzny. Zgodnie z ustawą, służba wojskowa dzieli się na: czynną służbę wojskową i służbę w rezerwie. Czynna służba polega na pełnieniu: zasadniczej służby wojskowej; terytorialnej służby wojskowej; służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby oraz odbywaniu ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy; zawodowej służby wojskowej; służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Służba w rezerwie – jak zapisano - ma na celu zapewnienie uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.

Rezerwę pasywną stanowią wszystkie osoby, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie podlegają militaryzacji, do 55 roku życia, a w przypadku osób posiadających stopień oficerski lub podoficerski - do 63 roku życia. Ustawa przewiduje, że rezerwiści pasywni mogą być powoływani na ćwiczenia wojskowe jednodniowe; krótkotrwałe - do 30 dni bez przerwy; długotrwałe - do 90 dni bez przerwy oraz rotacyjne, łącznie do 30 dni, odbywane z przerwami w ciągu danego roku kalendarzowego. Ćwiczenia mogą polegać m.in. na zwalczaniu skutków katastrof żywiołowych czy akcjach poszukiwawczych.

Rezerwę aktywną natomiast stanowią te osoby, które zgłosiły chęć pełnienia służby w aktywnej rezerwie, złożyły przysięgę wojskową i nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej, także do 55 lub 63 roku życia. Powołani są oni na czas nieokreślony. Rezerwiści zobowiązani są do pełnienia służby raz na kwartał przez co najmniej 2 dni w czasie wolnym od pracy oraz jednorazowo przez co najmniej 14 dni raz na 3 lata.

autor: Mikołaj Małecki

mml/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW serii 5 już za 2000 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (80)

dodaj komentarz
minekminka134
Te ćwiczenia odbędą się przy wschodniej granicy....Ukrainy?
obywatel_monte_christo
Na wschodniej granicy Ukrainy :)
polonu
z sejmu i senatu , tam zaczynać w rządzie też coś się znajdzie Fogiel, Niedzielski ,Szefernaker młode chłopy zdrowe jak konie do wojska będą się bić o swoje stanowiska majątki władze , ciekawe czy pójdą na te ćwiczenia .
infinityhost
Polacy urządzili Niemcom Grunwald, obronili Wiedeń, pomogli pokonać 3 Rzeszę. Wątpię, żeby polskojęzyczni byli do tego zdolni, choćby nie wiem ile ich ćwiczyć.
kamikaze351
Magiczne słowo rządu: "chce",
langdon25
Kto głosuje na PiS idzie obowiązkowo do armii by udowodnić swój „patriotyzm”.

3000 się nie uzbiera :/))))))
szakry931
A to czemu chca powoływać emigrantów którzy dopiero co wrocili i zameldowali się na pobyt slaly zamiast np urzędników co siedzą tutaj caly czas i dostają pieniądze z budżetu państwa przez lata? Kolejne solidna gruą do powołania sa politycy i ich rodziny. Jestem pewien ze sa gotowi dac dobry przykład i w wielkiej liczbie zasilić siły zbrojne.
zoomek
Żony posłów i mężów posłanek, ogólnie biurwę bo i tak niczego nie produkuje.
jkl777
Na stadionach ich szukajcie. Tam same "patrYoty". Na samej Zylecie to pewnie z 5000 "bohaterow" sie znajdzie.
langdon25
Bohaterów co będą mieli bronz w gaciach jak się znajda w okopach :-))))

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki