ML System idzie na giełdę [Analiza IPO]

ML System, spółka technologiczna działająca na rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), rozpoczyna ofertę publiczną, z której planuje pozyskać ok. 35 mln zł na rozwój działalności. Pozyskane środki mają pójść na stworzenie nowych produktów i ekspansję zagraniczną.

(fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

Cena maksymalna w ofercie została ustalona na poziomie 29 zł za jedną akcję oferowaną, co oznacza, że łączna wartość oferty może wynieść ok. 53 mln zł. Łączna kapitalizacja spółki, przy założeniu powyższej ceny, wyniosłaby ponad 160 mln zł. Jest to dość wysoka wartość, biorąc pod uwagę osiągane przez spółkę wyniki. Zysk netto w 2017 r. wyniósł ok. 6 mln zł, co ustalałoby wskaźnik C/Z na poziomie 26,7, a więc znacznie powyżej giełdowej średniej.

Zapisy na akcje spółki w transzy inwestorów indywidualnych będą przyjmowane od 18 do 28 maja 2018 w BM Alior Banku, DM mBanku, DM BOŚ oraz CDM Pekao.

„Od kilkunastu lat dynamicznie się rozwijamy, zwiększając przychody, rentowność i portfel zamówień. Organiczny wzrost pozwolił nam w ciągu ok. dekady zbudować pozycję krajowego lidera w branży BIPV. Korzystając z możliwości naszego laboratorium, tj. fotowoltaicznego centrum badawczo-rozwojowego, tworzymy unikatowe produkty oparte na autorskiej technologii. Wierzymy, że oferta publiczna oraz debiut na GPW pomogą nam w realizacji celów strategicznych, co przyczyni się do wzrostu wartości spółki” – mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.

Czym zajmuje się ML System?

Jako podmiot działający w branży BIPV (Building Integrated Photovoltaics), spółka tradycyjne materiały budowlane, np. elewacje ze szkła, zamienia materiałami aktywnymi, tj. z technologią fotowoltaiczną. Cechy, funkcje i podstawowe parametry techniczne materiałów są identyczne, a produkty spółki dodatkowo wytwarzają darmową energię elektryczną. W ofercie ML System znajdują się zatem m.in.: fotowoltaiczna fasada wentylowana, fotowoltaiczne żaluzje przeciwsłoneczne, fotowoltaiczna szyba grzewcza, świetliki fotowoltaiczne, fotowoltaiczne zadaszenia, mała architektura wykorzystująca fotowoltaikę czy moduły no-frost.

Zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-21, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. Aktualnie ML System zatrudnia ponad 120 osób, w tym 25 osób to kadra B+R. „Potwierdzeniem innowacyjności firmy są trzy przyznane patenty oraz 13 wniosków w trakcie rozpatrzenia” – informuje spółka.

Jaki jest cel emisji?

Środki pozyskane od inwestorów ML System zamierza przeznaczyć na realizację projektów, poszerzających ofertę produktową i rozwój technologii, a także na ekspansję zagraniczną. Według spółki najbardziej perspektywiczne są rynki Europy Zachodniej, szczególnie Skandynawia. ML System zamierza również rozpocząć sprzedaż w Australii, gdzie pozyskała już partnera. Ekspansja zagraniczna wydaje się w przypadku tej spółki kluczowa, w 2017 r. przychody z eksportu stanowiły bowiem zaledwie 1 proc. Biorąc zatem pod uwagę (deklarowaną) unikatowość produktu w skali światowej i z natury ograniczony rynek krajowy, aby się dynamicznie rozwijać, spółka wręcz musi rozpocząć zagraniczną ekspansję.

„Szczególną pozycję w naszych celach emisyjnych stanowi projekt Quantum Glass, którego realizację planujemy zakończyć w 2020 r. Celem inwestycji jest wdrożenie do seryjnej produkcji innowacyjnego, transparentnego szkła fotowoltaicznego, z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych. Uważamy, że dzięki temu rozwiązaniu zrewolucjonizujemy nie tylko branżę BIPV, ale również szkła. Łącznie na ten projekt zamierzamy wydać 38,8 mln zł, z czego zasadnicza część pochodzić będzie ze środków unijnych” – podkreśla prezes spółki.

Cele emisyjne ML System

Szczegółowe cele emisyjne

Wartość środków

Quantum Glass – cienkowarstwowy konwerter promieniowania elektromagnetycznego

19,0 mln zł

Rozwój sprzedaży produktów spółki na wybranych rynkach zagranicznych (w tym ich certyfikacja)

6,2 mln zł

Idea Lab – rozwój istniejącego zaplecza B+R ML System

5,0 mln zł

ULTRAPV – wdrożenie produkcji ultralekkiego systemu paneli fotowoltaicznych dla sektora BIPV

4,8 mln zł

Rynek rośnie, ale sama spółka już nie bardzo

Ambitnym planom rozwoju ML System sprzyja bardzo dobre otoczenie rynkowe. Zgodnie z szacunkami Global Building – Integrated PhotovoltaicsnMarket 2017 – 2021 oraz Infinity Research z 2016 r., średnioroczne tempo wzrostu zainstalowanej mocy w sektorze BIPV na świecie w latach 2016-2021 ma wynieść 16 proc., by w 2021 r. osiągnąć poziom 1237 MW.

W 2017 r. spółka wypracowała 54,3 mln przychodów ze sprzedaży, 13,8 mln zł EBITDA oraz 6,1 mln zł zysku netto, co oznacza wzrost rok do roku odpowiednio o 57 proc., 79 proc., 184 proc. Portfel zamówień na 2018 r. ma z kolei wartość 113,3 mln zł. Analiza poprzednich lat jednak nie napawa zbytnim optymizmem, tym bardziej, że ostatnia poprawa wyników jest głównie efektem słabego roku 2016. Pomimo szacowanego wyraźnego wzrostu rynku, uzyskiwane przychody przez ML System od kilku lat stoją niemal w miejscu. Zysk netto za 2017 r. jest natomiast o ponad połowę niższy od tego osiągniętego chociażby w 2015 r.

Wybrane dane finansowe

2017

2016

2015

2014

Przychody ze sprzedaży*

54 348

34 550

50 731

49 642

Zysk netto*

6072

2138

13 853

2016

Źródło: prospekt ML System, *dane w tys. zł

Ponadto w ML System z biegiem lat spadła rentowność wykorzystywanego majątku (wartość posiadanych aktywów każdego roku wyraźnie rośnie), a także rentowność kapitału własnego (również jest go w spółce coraz więcej). Spółka zaciąga także kolejne kredyty, a tylko w ostatnim roku łączne zobowiązania wzrosły o blisko połowę. Nie dziwi zatem chęć pozyskania kapitału na giełdzie, który może być jedynym wyjściem przed dalszym zadłużaniem firmy.

Wskaźniki rentowności

2017

2016

2015

2014

Rentowność aktywów

4,48%

2,32%

17,10%

5,11%

Rentowność kapitału własnego

17,01%

8,74%

62,15%

23,89%

Na myśl przychodzi tu także przykład działającej w podobnej branży spółki Sunex. Na giełdzie jest ona już od 2011 roku i specjalizuje się w produkcji energooszczędnych rozwiązań w ramach techniki grzewczej, takich jak: kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Choć mogłoby się wydawać, że jest to dziedzina niesamowicie perspektywiczna w dzisiejszych czasach, to w żaden sposób nie widać tego po wynikach spółki. Co prawda Sunex potrafi osiągać zyski, wciąż jednak są one bardzo małe, natomiast sprzedaż przez wiele lat niemal nie rośnie.

Niezbyt pochlebnie o ML System wypowiedział się ponadto Andrzej S. Nartowski, prawnik z praktyką w organach spółek handlowych, ekspert corporate governance i rynku kapitałowego. Był on także m.in. prezesem Polskiego Instytutu Dyrektorów (2006 – 2014) i wydawcą „Przeglądu Corporate Governance”. Publicysta, laureat nagród za publicystykę międzynarodową i ekonomiczną. Honorowy Członek Giełdy.

Zgodnie z programem motywacyjnym, plany ML System są jednak bardzo ambitne. Program ten w części za 2018 r. oparto o następujące założenia wyników finansowych: 100 mln zł przychodów ze sprzedaży, przy 20 mln zł EBITDA. W 2019 r. ma to być odpowiednio 120 mln zł i 24 mln zł, a w 2020 r. 150 mln zł i 30 mln zł.

Mają się pojawić dywidendy

Zarząd spółki nie przewiduje wypłat dywidendy w 2018 r. W kolejnych latach, aż do zakończenia planu inwestycyjnego, czyli do 2020 r. ML System zakłada jednak wypłatę dywidendy na poziomie ok. 20-25 proc. skonsolidowanego zysku netto. Po zakończeniu realizacji planu inwestycyjnego firma zamierza zwiększyć skalę wypłaty dywidendy, do poziomu co najmniej 50 proc. skonsolidowanego zysku netto.

„Chcemy, aby beneficjentami wzrostu ML System stali się również nasi akcjonariusze. Wierzymy, że stabilna polityka dywidendowa pozwoli inwestorom traktować akcje naszej spółki jako długoterminową, trwałą lokatę kapitału” – podsumowuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Struktura i harmonogram oferty

Oferta publiczna ML System obejmuje do 1 832 468 akcji, w tym do 1 281 868 akcji nowej emisji oraz do 550 600 akcji istniejących. Akcje będę oferowane inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym. Zapisy na akcje od inwestorów indywidualnych będą przyjmowane po cenie maksymalnej wynoszącej 29 zł, od 18 do 28 maja 2018 r. Ostateczna cena akcji zostanie ogłoszona 29 maja.

Oferującym i prowadzącym księgę popytu jest Vestor DM. Zapisy na akcje można składać w BM Alior Banku, DM BOŚ, DM mBanku oraz CDM Pekao. Pełna lista POK znajduje się na stronie internetowej emitenta oraz oferującego.

Harmonogram ofety publicznej

18 maja

Początek zapisów i wpłat w transzy inwestorów indywidualnych

Początek procesu budowy księgi popytu

28 maja

Koniec zapisów i wpłat w transzy inwestorów indywidualnych

29 maja

Koniec procesu budowy księgi popytu

Podanie do publicznej wiadomości ceny ostatecznej, ostatecznej liczby akcji oferowanych ogółem oraz ostatecznej liczby akcji oferowanych w poszczególnych transzach

30 maja

Początek przyjmowania zapisów i wpłat w transzy inwestorów instytucjonalnych

5 czerwca

Koniec przyjmowania zapisów i wpłat w transzy inwestorów instytucjonalnych

11 czerwca

Planowany przydział akcji w transzy inwestorów indywidualnych za pośrednictwem GPW

Przydział akcji w transzy inwestorów instytucjonalnych

Adam Hajdamowicz

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 krispier

Ciężki temat ;]

! Odpowiedz
16 12 ajwaj

Maly problem jak w SOLARWORLD (kaputt) itd. > u nas nie ma slonca, :)
a bez dotacji nie pojedziemy daleko, a nwet nigdzie nie pojedziemy

! Odpowiedz
10 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 1 ajwaj odpowiada (usunięty)

udaje :)
a ty Ukrainca z toporem i widlami na polskim Wolyniu ?

! Odpowiedz
MLSYSTEM 0,96% 28,47
2019-01-18 14:53:53
WIG 0,66% 60 289,51
2019-01-18 17:05:00
WIG20 0,80% 2 377,87
2019-01-18 17:05:00
WIG30 0,68% 2 707,12
2019-01-18 17:15:00
MWIG40 0,56% 4 095,41
2019-01-18 17:15:00
DAX 2,63% 11 205,54
2019-01-18 17:35:00
NASDAQ 1,03% 7 157,23
2019-01-18 22:02:00
SP500 1,32% 2 670,71
2019-01-18 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl