REKLAMA

Resort inwestycji i rozwoju dostał 23 mln zł na termomodernizację budynku ministerstwa

2019-11-13 16:11
publikacja
2019-11-13 16:11

Resort inwestycji i rozwoju otrzymał ze środków unijnych 23 mln zł na przeprowadzenie termomodernizacji siedziby ministerstwa. Jak poinformował w środę minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, inwestycja pozwoli zaoszczędzić na kosztach energii ok. miliona zł rocznie.

/ fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Umowę o dofinansowanie podpisali w środę szef resortu rozwoju oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny. Dotacja z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniesie 23 mln zł i pokryje 100 proc. kosztów przedsięwzięcia. Jak zapowiedział Kwieciński, projekt zakłada m.in. montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku, ocieplenie stropodachu, wymianę stolarki okiennej, wymianę oświetlenia na LED oraz zastąpienie wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną wspomaganą pompami ciepła.

Dzięki temu, jak wynika z wyliczeń specjalistów, o ponad 60 proc. zmniejszy się zapotrzebowanie budynku na energię końcową, ograniczeniu ulegnie też emisja CO2 do atmosfery. W sumie roczny koszt zakupu ciepła sieciowego obniży się o około 77 proc., a koszty zakupu energii elektrycznej o około 33 proc. "Cała modernizacja pozwoli osiągnąć oszczędności na zużyciu energii cieplnej i elektrycznej na poziomie około 1 mln zł rocznie" - wskazał szef resortu. Zaznaczył, że dzięki inwestycji poprawi się komfort korzystania z budynku, lepsza będzie jakość powietrza.

Prezes NFOŚiGW wyraził nadzieję, że na podobne proekologiczne inwestycje zdecydują się inne jednostki administracji państwowej. Na razie - jak zaznaczył Piotr Woźny - takie decyzje podjęło tylko kierownictwo MIiR oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki