Resort inwestycji i rozwoju dostał 23 mln zł na termomodernizację budynku ministerstwa

Resort inwestycji i rozwoju otrzymał ze środków unijnych 23 mln zł na przeprowadzenie termomodernizacji siedziby ministerstwa. Jak poinformował w środę minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, inwestycja pozwoli zaoszczędzić na kosztach energii ok. miliona zł rocznie.

(fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Umowę o dofinansowanie podpisali w środę szef resortu rozwoju oraz prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Piotr Woźny. Dotacja z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniesie 23 mln zł i pokryje 100 proc. kosztów przedsięwzięcia. Jak zapowiedział Kwieciński, projekt zakłada m.in. montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku, ocieplenie stropodachu, wymianę stolarki okiennej, wymianę oświetlenia na LED oraz zastąpienie wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną wspomaganą pompami ciepła.

Dzięki temu, jak wynika z wyliczeń specjalistów, o ponad 60 proc. zmniejszy się zapotrzebowanie budynku na energię końcową, ograniczeniu ulegnie też emisja CO2 do atmosfery. W sumie roczny koszt zakupu ciepła sieciowego obniży się o około 77 proc., a koszty zakupu energii elektrycznej o około 33 proc. "Cała modernizacja pozwoli osiągnąć oszczędności na zużyciu energii cieplnej i elektrycznej na poziomie około 1 mln zł rocznie" - wskazał szef resortu. Zaznaczył, że dzięki inwestycji poprawi się komfort korzystania z budynku, lepsza będzie jakość powietrza.

Prezes NFOŚiGW wyraził nadzieję, że na podobne proekologiczne inwestycje zdecydują się inne jednostki administracji państwowej. Na razie - jak zaznaczył Piotr Woźny - takie decyzje podjęło tylko kierownictwo MIiR oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne