REKLAMA

MFiPR: nowa strategia rozwoju miast - pod koniec 2021 r.

2020-10-16 12:45
publikacja
2020-10-16 12:45
MFiPR: nowa strategia rozwoju miast - pod koniec 2021 r.
MFiPR: nowa strategia rozwoju miast - pod koniec 2021 r.
fot. Katarzyna Waś-Smarczewska / / Bankier.pl

Pod koniec 2021 r. ma zostać przygotowana aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej, która będzie kładła nacisk m.in. na kwestie związane z klimatem - poinformowała Wiktoria Saganowska z resortu funduszy i polityki regionalnej. Strategia ma też przeciwdziałać depopulacji miast.

Naczelnik wydziału polityki miejskiej w MFiPR Wiktoria Saganowska wyjaśniła podczas odbywającego się w Warszawie III Forum Miejskiego, że "stara" polityka miejska z 2015 r. wymaga aktualizacji. Projekt nowego dokumentu ma zostać opublikowany w czerwcu 2021 r., a kompletna strategia ma być znana pod koniec przyszłego roku - poinformowała.

Saganowska wyjaśniła, że nowy dokument będzie uwzględniać m.in. kwestie związane z adaptacją, budową odporności miast na zmiany klimatyczne. Strategia ma mieć też bardziej zindywidualizowane podejście i koncentrować się na małych i średnich miastach.

Przedstawicielka ministerstwa zwrócił uwagę, że polskie miasta muszą poradzić sobie m.in. z problemem depopulacji. Odpowiada za to - jak wskazała - np. suburbanizacja, czyli wyludnianie się centrum miast i przenoszenie się mieszkańców do strefy podmiejskiej. Efektem jest tworzenie się tzw. miast-sypialni. Na depopulację miast, szczególnie tych mniejszych, wpływa też duże zróżnicowanie w potencjale gospodarczym aglomeracji. Mieszkańcy małych miast, nie widząc perspektyw rozwoju w swoim mieście, uciekają do tych większych.

Uczestniczący w Forum wiceszef resortu klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zwrócił uwagę na aspekt klimatyczny rozwoju miast, ich transformacji w perspektywie najbliższych lat. Przypomniał, że resort chce, by w ramach Polityki Energetycznej Państwa 2040, do 2030 r. z miast zniknęło węglowe ciepłownictwo indywidualne i zostało ono zastąpione m.in. przez ciepłownictwo systemowe.

W ramach poprawy jakości życia w miastach, od 2025 r. miasta powyżej 100 tys. mieszkańców mają kupować tylko zeroemisyjne środki transportu publicznego. Chodzi o to, by za 10 lat takie miasta miały tylko taką ekologiczną flotę - dodał Zyska.

Wiceminister przypomniał, że w kwestiach urbanistycznych w tzw. specustawie suszowej znalazł się przepis podnoszący z 25 do 30 proc. udział powierzchni biologicznie czynnej - wchłaniającej wodę - przy budowie obiektów w miastach. Ma to przeciwdziałać zabetonowywaniu miast i prowadzić do pozostawienia powierzchni nieuszczelnionych, dzięki którym zwiększa się retencję wody.

Wiceminister dodał, że przygotowywane jest nowe rozdanie w programie "Moja woda". Jak zapowiadał resort, nowa odsłona programu ma ruszyć z początkiem nowego roku. W tym roku 100 mln zł, jakie zostało przeznaczone na dotacje do zakupu instalacji wychwytujących wodę, skończyło się w ciągu dwóch miesięcy.

Zyska powiedział, że ministerstwo pracuje również nad włączeniem spółdzielni i wspólnot wielorodzinnych do programu antysmogowego "Czyste powietrze". Celem tego programu jest poprawa termomodernizacji - jak na razie - budynków jednorodzinnych oraz wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Obecnie pilotaż programu skierowanego dla zabudowy wielorodzinnej jest realizowany w województwie zachodniopomorskim.

Nowa polska strategia miejska będzie prezentowana na 11. Światowym Forum Miejskim w 2022 roku, którego gospodarzem będą Katowice. Forum jest organizowane co dwa lata przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN Habitat). Ma na celu promocję zrównoważonego rozwoju miast i dyskusję nad wyzwaniami współczesnej urbanizacji. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki