REKLAMA

MFiPR: innowacje i cyfryzacja jednym z priorytetów rządu w latach 2021-2027

2020-10-07 15:39
publikacja
2020-10-07 15:39
MFiPR: innowacje i cyfryzacja jednym z priorytetów rządu w latach 2021-2027
MFiPR: innowacje i cyfryzacja jednym z priorytetów rządu w latach 2021-2027
fot. Khakimullin Aleksandr / / Shutterstock

Innowacje i cyfryzacja są jednym z priorytetów rządu w nowej unijnej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 - mówił w środę wiceminister funduszy Waldemar Buda na spotkaniu z ministrem rozwoju regionalnego Saksonii Thomasem Schmidtem.

Jak zaznaczono, wizyta ministra rozwoju regionalnego Kraju Związkowego Republiki Federalnej Niemiec odbyła się w ramach misji gospodarczej Saksonii w Polsce. Tematami spotkania były między innymi: współpraca transgraniczna, w tym program Interreg Polska – Saksonia, nowe instrumenty wspierania odbudowy i transformacji strukturalnej gospodarki, czyli Next Generation EU i Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, a także wsparcie dla innowacji i cyfryzacji z programów Inteligentny Rozwój i Polska Cyfrowa.

"Doceniamy dobrą współpracę w ramach Programu Interreg Polska – Saksonia" - powiedział Buda, cytowany w komunikacie resortu. Dodał, że współpraca będzie kontynuowana w nowej perspektywie finansowej. Jak wskazał, liczy też na szybkie uzgodnienia wspólnej alokacji, co pozwoli na uruchomienie programu już w drugiej połowie 2021 roku.

Podkreślił również, że Polska docenia nowe instrumenty unijne wspierające odbudowę gospodarki po kryzysie wywołanym przez pandemię, a także narzędzia umożliwiające jej transformację strukturalną. Chodzi między innymi o transformację cyfrową i energetyczną regionów górniczych. W tym obszarze Polskę i Saksonię – ze względu na transformację regionu górniczego w Łużycach – łączy wspólnota interesów.

Ponadto - jak czytamy - podczas spotkania wiceminister Buda zaakcentował, że innowacje i cyfryzacja są jednym z priorytetów polskiego rządu.

"W obecnej perspektywie finansowej Funduszy Europejskich efektywnie wykorzystujemy środki na ten cel. W krajowych i regionalnych programach operacyjnych to łącznie 13 miliardów euro" – wskazał Buda. Podkreślił, że rząd chce kontynuować ten trend w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. "Zgodnie z przewidywaniami 25 procent z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznanych Polsce zostanie przeznaczonych na wsparcie innowacyjnej i inteligentnej transformacji gospodarczej" - dodał. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki