REKLAMA
PIT 2023

MFW podnosi prognozy dla świata mimo delty

Ignacy Morawski2021-07-29 06:54główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData
publikacja
2021-07-29 06:54

Solidna stymulacja fiskalna i monetarna krajów rozwiniętych ma zapewnić światu kontynuację mocnego ożywienia gospodarczego w drugiej połowie tego i przyszłym roku - przewiduje Międzynarodowy Fundusz Walutowy w kwartalnej prognozie makroekonomicznej.

MFW podniósł prognozy PKB mimo rozwoju pandemii i wariantu delta koronawirusa, choć jednocześnie ostrzega przed narastającą dywergencją między mocnymi gospodarkami krajów dobrze zaszczepionych i słabszymi gospodarkami krajów o niskim stopniu szczepień. Szczególne obawy budzi sytuacja w Azji.

W najnowszym raporcie kwartalnym MFW prognozuje, że światowa gospodarka zanotuje wzrost o 6 proc. w tym roku i 4,9 proc. w 2022 roku. To oznacza, że w przyszłym roku PKB będzie już bardzo blisko poziomu, który byłby możliwy do osiągnięcia bez pandemii. Od kwietnia sumaryczna prognoza dla lat 2021-2022 została podniesiona o 0,5 pkt proc. Rewizja w górę dotyczy głównie 2022 roku, co oznacza, że jej przyczyną jest nie tylko lepsza sytuacja bieżąca, ale też przekonanie o fundamentalnie lepszych perspektywach rozwojowych w średnim okresie.

MFW podnosi prognozy dla świata mimo delty
MFW podnosi prognozy dla świata mimo delty
/ Shutterstock
Puls Biznesu

Podwyżka prognoz dotyczy niemal wyłącznie krajów rozwiniętych – ich łączny wzrost w latach 2021-2022 ma wynieść 10,2 proc. wobec prognozowanych w kwietniu 8,9 proc. To oznacza, że PKB krajów rozwiniętych wróci w przyszłym roku na poziom, który osiągnęłyby bez pandemii.

Jednocześnie prognozy dla rynków wschodzących na analogiczny okres zostały zredukowane z 12 proc. do 11,8 proc. Różnica nie jest duża, ale ważny jest kierunek. MFW widzi ryzyko, że słaby poziom szczepień oraz wycofywanie stymulacji fiskalnej ograniczą tempo nadrabiania strat po kryzysie. Rynki wschodzące w przyszłym roku nie osiągną jeszcze poziomu PKB, który byłby możliwy bez pandemii. Ponoszą więc większe koszty gospodarcze od krajów rozwiniętych mimo ogólnie szybszego rozwoju. Warto bowiem pamiętać, że porównywać między krajami należy odchylenia PKB od potencjału, a nie sam surowy wzrost produktu.

Największe pozytywne niespodzianki wśród dużych gospodarek dotyczą Stanów Zjednoczonych i Włoch. Dla tych krajów prognozy MFW zostały podniesione najmocniej. Szczególnie ciekawy jest przypadek Włoch, których PKB w ciągu dwóch lat ma wzrosnąć o 9,3 proc. wobec 7,9 proc. prognozowanych w kwietniu. Pokazuje to, jak duże znaczenie dla wyników gospodarki może mieć jeden polityk – w tym przypadku Mario Draghi, którego rząd, zaprzysiężony w lutym, bardzo sprawnie wprowadził programy fiskalne i przygotował plan odbudowy gospodarki z funduszy europejskich.

Największe negatywne rewizje dotyczą zaś Indii i krajów ASEAN-5 (Indonezja, Malezja, Filipiny, Singapur, Tajlandia), co wynika z dotkliwych fal pandemii koronawirusa. Można jednak postawić pytanie, dlaczego MFW nie dostrzega, że wysokie fale pandemii mają generalnie ograniczony związek z wynikami gospodarek, szczególnie tych, które są mocno oparte na przemyśle. Sądzę więc, że w przyszłości prognozy dla tych krajów mogą zostać podniesione.

Prognoza MFW dla Polski też została podniesiona – łącznie na lata 2021-2022 do 10 proc. z 8,2 proc. w kwietniu. W tym przypadku to kwietniowa prognoza była jednak wyjątkowo niska – już w kwietniu było widać, że tegoroczny wzrost zmierza w kierunku 5-6 proc., a przyszłoroczny nie będzie dużo niższy.

Analizy MFW nie mają dużego wpływu na rynki finansowe, ponieważ są zwykle dość ostrożne i aktualizowane relatywnie rzadko. Ich zaletą jest jednak globalne spojrzenie na wszystkie kraje i pogłębiona refleksja nad głównymi trendami makroekonomicznymi.

Umiarkowany optymizm funduszu przychodzi w dobrym momencie. Wśród globalnych inwestorów i ekonomistów zapanowało lekkie zwątpienie, czy świat będzie w stanie powrócić na przedkryzysową ścieżkę PKB. Rozprzestrzenianie się wariantu delta koronawirusa oraz seria słabszych danych makroekonomicznych z Chin i USA sprawiły, że oczekiwania dotyczące perspektyw gospodarczych zostały zredukowane. Widać to na przykład po spadku rentowności obligacji skarbowych. Zarazem ceny akcji trzymają się wysoko, ponieważ niższym oczekiwaniom dotyczącym wzrostu gospodarczego towarzyszą wyższe oczekiwania dotyczące inflacji, która powinna mieć korzystny wpływ na wyniki spółek.

Sądzę, że MFW ma rację, wskazując, że fundamenty ożywienia są wciąż bardzo solidne.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
główny ekonomista „Pulsu Biznesu” i dyrektor SpotData

Pomysłodawca projektu i szef zespołu SpotData. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Narodowy Bank Polski. W 2017 roku znalazł się na liście New Europe 100, wyróżniającej najbardziej innowacyjne osoby Europy Środkowej, publikowanej przez „Financial Times”. W 2019 r. wyróżniony przez ThinkTank jako jeden z 10 ekonomistów najbardziej słuchanych przez polski biznes. W tym samym roku projekt SpotData, który założył, został nominowany do nagrody GrandPress Digital. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (2)

dodaj komentarz
lampeduza
Gdzie ten Wielki Kryzys? Gdzie te ruiny , które trzeba odbudowywać i dla których trzeba było zadłużać Europę na biliony a i Polskę na setki miliardów? Pandemia została zgrabnie wykorzystana przez polityków dla wzięcia więcej władzy, również tej ekonomicznej. W tym procesie media dzielnie wspierały bohaterskich polityków, zgrabnie Gdzie ten Wielki Kryzys? Gdzie te ruiny , które trzeba odbudowywać i dla których trzeba było zadłużać Europę na biliony a i Polskę na setki miliardów? Pandemia została zgrabnie wykorzystana przez polityków dla wzięcia więcej władzy, również tej ekonomicznej. W tym procesie media dzielnie wspierały bohaterskich polityków, zgrabnie zadłużających państwa. Teraz zaprosimy podatników do solidarnego pokrycia tych rachunków w ramach różnych programów i narodowych ładów.
scuti1986
Przede wszystkim pandemia została wywołana celowo aby oddłużyć dłużników kosztem oszczędnych. Historia się powtarza bo to nie pierwszy i nie ostatni raz. To właśnie ten wielki niemy reset z którego ludzie nie zdają sobie jeszcze sprawy bo przybrał formę pełzającą w oficjalnych statystykach. Kreacja niewolnictwa ma się bardzo dobrze!Przede wszystkim pandemia została wywołana celowo aby oddłużyć dłużników kosztem oszczędnych. Historia się powtarza bo to nie pierwszy i nie ostatni raz. To właśnie ten wielki niemy reset z którego ludzie nie zdają sobie jeszcze sprawy bo przybrał formę pełzającą w oficjalnych statystykach. Kreacja niewolnictwa ma się bardzo dobrze! Tracą pracujący, a zyskują ich właściciele. Tyle w temacie.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki