REKLAMA

MFW: plan Bidena może uruchomić wzrost gospodarki USA o 5 proc.

2021-01-26 17:09
publikacja
2021-01-26 17:09
fot. JONATHAN ERNST / Reuters

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował we wtorek, że przewiduje, iż plan pomocowy prezydenta USA Joe Bidena, związany z pandemią koronawirusa i wart 1,9 bln dolarów, może sprawić, że wzrost gospodarczy Ameryki utrzyma się na poziomie 5 proc. w latach 2021-2023.

Program pomocowy zaproponowany przez nowego prezydenta USA będzie wkrótce przedmiotem debaty w Kongresie.

Główna ekonomistka MFW Gita Gopinath powiedziała, że jeśli wdrożone zostaną środki antykryzysowe, przewidziane w projekcie Bidena, to wzrost amerykańskiej gospodarki w 2021 roku może przyspieszyć o 5,5 proc.

MFW ocenia, że w 2020 roku PKB Stanów Zjednoczonych skurczyło się o 3,4 proc.

Gospodarka Chin może wzrosnąć w tym roku o 8,1 proc., po spadku PKB w 2020 roku, który wyniósł 2,3 proc.

Wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w bieżącym roku 4,2 proc., po spadku w roku ubiegłym na poziomie 7,2 proc. - ocenia MFW.

Niemcy powinny odnotować wzrost o 3,5 proc., Francja - 5,5 proc., Włochy - 3 proc., a Hiszpania - 5,9 proc. - prognozuje Fundusz.

Gospodarka Indii wzrośnie o 11,5 proc. po spadku PKB w roku 2020 o 8 proc.

Stany Zjednoczone i Japonia powinny według wtorkowej prognozy Funduszu odzyskać poziom wzrostu PKB sprzed kryzysu związanego z pandemią koronawirusa w drugim kwartale 2021 roku. (PAP)

fit/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jes
Plan???
Też mam plan. Lepszy. Dodrukuję drugie tyle. Dostanę pochwały, medale i dyplomy?
mooooo
Wczoraj w poniedziałek UPS parcel sprzedał UPS freight za 800 milionów $ dla Kanadyjskiej firmy TFI International,, czyli dla tych co szybko nie kumają UPS się powoli wyprzedaje ,UPS sprzedając swoją firmę transportowa wychodzi z prostego wniosku że żadnego wzrostu nie będzie, no chyba że z 5% na 5% .
itso_promocja_pionka
a kto ich tam zna jak maja pochytane chyba dokonujesz nadinterpretacji
jes
Słaba ta logika bo kupujący zakłada wzrost :)
abcx
Lepiej niech zrobią plan pomocowy na równe 4 bln dolarów to wzrost wyniósłby 10%, a co jak się bawić to na całego, niech się Chińczycy schowają ze swoimi 8%

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki