MF nie może pozytywnie zaopiniować projektu 500+

Ministerstwo Finansów nie może pozytywnie zaopiniować projektu 500+ w wersji po konsultacjach społecznych - taka opinia została pierwotnie przedstawiona przez MF na stronie RCL. Jednak resort finansów na konferencji prasowej doprecyzował, że nie kwestionuje programu 500+, lecz ma jedynie uwagi i stwierdza, że projekt wymaga "doprecyzowania i wyjaśnienia".

MF nie może pozytywnie zaopiniować projektu 500+
MF nie może pozytywnie zaopiniować projektu 500+ (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

W przesłanej na tym etapie prac nad ustawą opinii ministra Pawła Szałamachy czytamy, że przekazany projekt znacząco różni się od tego, który przekazano do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych, a uwagi ministra nie zostały w pełni uwzględnione. Minister wskazuje też, że jeden dzień, który dano mu na zaopiniowanie projektu, to za mało.

MF zauważa, że w OSR projektu planowane wydatki wynoszą 17,272 mld zł, a tymczasem w budżecie zaplanowano środki w wysokości 17,05 mld zł. MF uważa, że projekt powinien być sfinansowany właśnie do tej kwoty i powinno to być uwzględnione w OSR.

Ponadto MF obawia się, że wyłączenie świadczeń wychowawczych prowadzi do wzrostu kosztów programu i obawia się, iż wzrost świadczeń społecznych dla rodzin spowoduje dezaktywację na rynku pracy.

Minister wnioskuje też, by skreślić zapis pozwalający na podniesienie świadczenia przy korzystnym wskaźniku inflacji. Jego zdaniem, takiej zmiany będzie można dokonać po 3 latach obowiązywania ustawy. Sprzeciwia się też tygodniowemu terminowi na przekazanie samorządom środków na wdrożenie ustawy. Apeluje również o zmiany w ustawie o ochronie danych osobowych, by organy przekazujące różnego rodzaju pomoc społeczną, mogły wymieniać dane z tymi, które wypłacają środki z ustawy 500 Plus.

Majszczyk: Nie kwestionujemy programu 500+

Majszczyk powiedziała w czwartek PAP, że uwagi MF wzięły się stąd, iż projekt w niektórych miejscach wymaga "doprecyzowania i wyjaśnienia". "Mamy uwagi wyłącznie odnoszące się do wyjaśnienia pewnych rzeczy" - zaznaczyła.

"W uzgodnieniach międzyresortowych mieliśmy trochę inny projekt, niż ten co jest teraz, bo w międzyczasie był on uzgadniany ze strona społeczną" - powiedziała Majszczyk.

Zwróciła uwagę, że w budżecie na program 500+ jest w sumie ok. 17 mld zł i "jest to kwota w pełni uzgodniona z ministrem pracy". Dodała, że opinia MF jedynie zwraca uwagę, że program powinien się mieścić w tej kwocie.

"To wszystko nie są broń Boże w żadnym przypadku uwagi, które kwestionują program" - zapewniła.

Marczuk: nabór wniosków w programie "Rodzina 500 plus" od 1 kwietnia

Nie będzie większego problemu, by od 1 kwietnia rozpocząć nabór wniosków o świadczenia w ramach programu "Rodzina 500 plus" - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk, odpowiadając na pytania posłów m.in. o tempo prac nad rządowym projektem.

"Data 1 kwietnia jest datą, w której nabór wniosków będzie można rozpocząć" - zapewnił wiceminister. Dodał, że w czwartek projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów, a na jednym z najbliższych posiedzeń zajmie się nim rząd.

Jak podkreślił, zakończyły się konsultacje dotyczące rządowego projektu wsparcia dla rodzin, przeprowadzone we wszystkich województwach. Regiony - mówił - mają już narzędzia, wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych, pozwalające na obsługę programu "Rodzina 500 plus". Ponadto dostaną na jego realizację dodatkowe środki w postaci 2 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń.

To - jak wskazał - 340 mln zł w 2016 roku (2 proc. z 17 mld) oraz 460 mln zł w 2017 r. (2 proc. z 23 mld). Pieniądze na przygotowania trafią na konta samorządów tydzień po publikacji ustawy.

Marczuk powiedział, że na marzec przewidziano szkolenia związane z programem we wszystkich regionach, a w pierwszym okresie wypłaty świadczeń - a więc od kwietnia tego roku - rodzice będą mieli trzy miesiące na złożenie wniosków i dostaną wyrównanie świadczeń do 1 kwietnia.

Zwrócił też uwagę, iż samorządowcy w czasie konsultacji wyrażali potrzebę wprowadzenia 6-tygodniowego vacatio legis. Rząd przewiduje co najmniej cztery tygodnie - dodał.

Czy liberał powinien wziąć 500 zł za dziecko?

Czy liberał powinien wziąć 500 zł za dziecko?

Dotowanie niektórych rodziców na koszt podatników kwotą 22 mld zł rocznie budzi niechęć u zwolenników wolnego rynku i krytyków państwowej redystrybucji dochodów. Pojawia się tu osobisty dylemat: czy zgłosić się po pisowski zasiłek, czy też „honorowo” z niego zrezygnować - pisze Krzysztof Kolany.

Wiceminister powiedział również, że uwzględniono uwagi dotyczące ew. marnotrawienia pieniędzy. W uzasadnionych przypadkach gminy będą więc mogły udzielać pomocy w formie rzeczowej lub wykupienia usług - wyjaśnił. "Gmina będzie mogła zapłacić czesne, czy wykupić kolonie dziecku" - mówił.

(PAP)

map/ asa/ zab/ dym/ je/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Otto

OTTO;
POPIERAM-uchwalić,,BYKOWE'' [w latach 70 byłem płatnikiem]
Czy od 500 plus będzie odprowadzany podatek

! Odpowiedz
0 0 ~jadzia

Tyle niejasności..jestem ciekawa czy świadczenie pielęgnacyjne będzie się wliczać do kryterium dochodowego na pierwsze dziecko.W pit rocznym nie rozliczam się z tego a tu? Żadnej wzmianki na necie nie znalazłam...

! Odpowiedz
0 0 ~missPolly

Krzysztof Rybiński był autorem pomysłu 1000zł/dziecko, 500+ to za mało...

! Odpowiedz
0 1 ~krysztofiak

http://pl.blastingnews.com/felietony/2016/01/czy-pis-zrezygnuje-z-realizacji-projektu-500-plus-czy-dojdzie-do-dymisji-beaty-szydlo-00759197.html Jeśli Beata Szydło podejmie się realizacji swojego projektu w wersji bardzo okrojonej, wówczas jej wyborcy, wywodzący się z klasy średniej, uczęszczający w każdą niedzielę do kościoła, poczują się oszukani. W takiej sytuacji, opozycja podejmie ochoczo mem oszustwa politycznego PiS. Obywatele zaczną stawiać pytanie: skoro podatek bankowy nie zostanie przeznaczony na wypłaty na dzieci, to czy kasa z bankowego myta przypadkiem nie finansuje instytucji kościelnych, w szczególności Opus Dei?

Jeśli jednak Szydło uprze się, to co uczyni wtedy Morawiecki? Czy postawi Kaczyńskiemu warunek: albo on albo Szydło? Jeśli tak, to czy Kaczyński strąci Szydło, stawiając Morawieckiego na rządowym cokole?

Wymiana Szydło na Morawieckiego zostałaby dobrze odebrana przez międzynarodową finansjerę. Warszawska giełda poszybowałaby do nieba, zaś rentowność polskich obligacji mogłaby osiągnąć nader niskie historycznie pułapy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~sten

Ha,ha,ha, cos narodowobolszewickiej sekcie jakos ten komunizm zaczyna wychodzic juz bokiem. Oni naprawde mysleli ze manna z nieba im będzie spadac, a sekta bedzie tylko punktować.

! Odpowiedz
1 3 ~mirka

Zrezygnować z 500+,nikt tego nie chce opozycja pluje

! Odpowiedz
3 5 ~Zibi

1kwietnia prima aprilis

! Odpowiedz
2 3 ~Roger45

Markety beda szczesliwe za 500pln od dziecka. I to mimo podatku od marketow

! Odpowiedz
3 8 ~Al

Czeba by jeszcze wprowadzić bykowe i już by była kasa

! Odpowiedz
3 9 ~Asik

Podobał mi się "apel" Premiera Morawieckiego aby ludzie bogaci nie składali wniosków o 500+;
To dobry pomysł, trzeba jeszcze utworzyć konto na które ci co mają za dużo mogliby wpłacać zapomogi dla Państwa np.Kaczyński, Pawłowicz itp. - dochód na osobę ohoho

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil