MF: dług Skarbu Państwa w VII spadł o 9.638,2 mln zł do 889.350,6 mln zł

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec lipca 2016 r. wyniosło 889 mld 350,6 mln zł, co oznacza spadek o 9 mld 638,2 mln zł (-1,1 proc.) w ciągu miesiąca i wzrost o 54 mld 800,0 mln zł (6,6 proc.) od początku roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

MF: dług Skarbu Państwa w VII spadł o 9.638,2 mln zł do 889.350,6 mln zł
MF: dług Skarbu Państwa w VII spadł o 9.638,2 mln zł do 889.350,6 mln zł (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Resort tłumaczy, że spadek zadłużenia w lipcu 2016 r. był głównie wynikiem: ujemnych potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (-4,2 mld zł), w tym nadwyżki budżetu państwa (-4,3 mld zł); umocnienia złotego (-3,9 mld zł); zmniejszenia stanu środków na rachunkach budżetowych (-1,0 mld zł).

MF precyzuje, że w lipcu złotówka umocniła się o 1,3 proc. wobec euro, 1,1 proc. wobec dolara, 1,0 proc. wobec franka i o 2,0 proc. wobec jena japońskiego.

Wzrost zadłużenia od początku 2016 r. był głównie wynikiem: finansowania deficytu budżetu państwa (+14,4 mld zł) i deficytu budżetu środków europejskich (+6,8 mld zł); wzrostu stanu środków na rachunkach budżetowych (+27,7 mld zł) związanego z gromadzeniem środków na finansowanie potrzeb pożyczkowych; osłabienia złotego (+9,0 mld zł) o 2,5 proc. wobec euro, 0,9 proc. wobec dolara, 2,2 proc. wobec franka i o 17,0 proc. wobec jena.

Zadłużenie krajowe (według kryterium miejsca emisji) w lipcu 2016 r. zmniejszyło się o 5,4 mld zł, co było głównie wypadkową: ujemnego salda emisji rynkowych skarbowych papierów wartościowych (-5,5 mld zł); dodatniego salda emisji obligacji oszczędnościowych (+0,2 mld zł); ujemnego salda depozytów (-0,1 mld zł).

Od początku 2016 r. zadłużenie krajowe Skarbu Państwa wzrosło o 43,6 mld zł. W tym samym okresie zadłużenie nominowane w walutach obcych zwiększyło się o 11,2 mld zł, co było wypadkową: spadku długu w euro (-0,6 mld euro) i we frankach (-0,4 mld franków), wzrostu zadłużenia w dolarach (+1,8 mld dolarów), osłabienia złotego (+9,0 mld zł) - informuje MF. (PAP)

pś/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Ron2000

Minister Finansów jest mocnym punktem - wychowanek UPR.

! Odpowiedz
2 1 ~miro

lemingi, czytajcie ze zrozumieniem a jeżeli to dla was jest granica nie do pokonania to wasze miejsce jest na forach wyborczej i newsweeka, tam myslenie nie jest konieczne, michnik i lis wam wszystko wyłożą.........."Resort tłumaczy, że spadek zadłużenia w lipcu 2016 r. był głównie wynikiem: ujemnych potrzeb pożyczkowych netto budżetu państwa (-4,2 mld zł), w tym nadwyżki budżetu państwa (-4,3 mld zł); umocnienia złotego (-3,9 mld zł); zmniejszenia stanu środków na rachunkach budżetowych (-1,0 mld zł)."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 1 ~crocodillo

Zadluzenie krakowe skoczylo o 43 mld i pytanie czy Bananan of Polan zarobila w tym czasie te 43 mld + odsetki, chyba nie, b o b y dlug nie szalal. Sorry ale przy takiej kwocie Pisolnad nie da rady kierunek jest jesden banructwo za jakies 10 lat. Do tego czasu jakas kroplowka z OFE czy oszczednosci w bankach polakow a pozniej 10 m w dol pod mulem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 8 ~doRZECZY_PISie

Czas bajek dobiegł końca, a Fakir dojnej zmiany już elektoratu nie pobudzi, bo dostała 500+.

Czy ktoś z wyznawców sekty mi wyjaśni na czym konkretnie polega 'dobra zmiana'?
Bo ja widzę tylko wymachiwanie zardzewiałą szabelką i rozbijanie Unii z czego w Moskwie tylko zacierają ręce. Efekt 'wstawania z kolan' jest taki że już płacimy kary za niedostosowanie naszego prawa do unijnego, podatek od handlu miał uderzyć w zagraniczne markety, a teraz się okazuje, że to bubel niezgodny z prawem UE.
Podatek bankowy jest niewypałem, gdyż banki zachodnie znalazły sposób aby tego
nie płacić natomiast drenuje z kapitału polskie banki i ubezpieczalnie, nasze firmy notowane na giełdzie straciły na wartości od czasu wyborów prezydenckich 250 mld zł, a gdy stracą drugie tyle to najzwyczajniej zostaną wykupione za grosze przez niemiecki kapitał, tylko w ciągu pierwszego półrocza nasze zadłużenie w tym u Niemców zwiększyło się 60 mld, rząd sprzedaje obligacje dłużne nie na 2% jak było w 2015r ale na 3% co oznacza dodatkowy zysk dla niemieckich wyzyskiwaczy
idący w setki milionów, a zamiast polskich fabryk wybudowanych za te 1,4 biliona, gdzie zarobki miały być takie jak w UK to słyszeliśmy zachwyty że będzie jedna, montownia silników Mercedesa . Niestety, Niemcy doszli do wniosku, że kraj w którym został sparaliżowany TK i w którym obowiązuje podwójny system prawny, lepiej omijać szerokim łukiem i montownia silników stoi pod dużym znakiem zapytania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~istol

czyli gdyby było PO to zarobki byłyby takie jak w Anglii? buahaha użyj najpierw mózgu a potem pisz. ja nie bronię PIS-u ale nie lubię braku mózgu

! Odpowiedz
4 2 ~doRZECZY_PISie odpowiada ~istol

jak nie lubisz, braku mózgu, to w jaki sposób jesteś w stanie ustosunkowywać się do mojego komentarza. Chyba, że chodzi o ruchy posuwistowzrotne. Ale z tego co wiem to nawet ssaki, zwierzęta mają jakieś tam mózgi. W którym miejscu piszę o zarobkach, bo nie zauważyłem.

pozdrawiam

! Odpowiedz
0 3 ~silvio_gesell odpowiada ~doRZECZY_PISie

Słaba obrona, as personam. I nie pozdrawiają gdy życzysz wszystkiego najgorszego, szanuj słowa.

! Odpowiedz
0 2 ~McA

http://www.dlug-publiczny.pl/

! Odpowiedz
5 8 ~Darek

Pis każdą klapę sprzedaje jako sukces....

! Odpowiedz
24 12 ~hehehe

mędrcy z pis-landii się cieszą a nie mają z czego bo spadek zadłużenia to głównie efekt wpłaty z NBP i zapłaty za pasma LTE przez telekomy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil