MF: Brak resolution PBS w Sanoku doprowadziłby do wielokrotnego zwiększenia utraty środków

Brak decyzji o przymusowej restrukturyzacji (resolution) PBS w Sanoku doprowadziłby do wielokrotnego zwiększenia utraty środków - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

"Natomiast jednostki samorządu terytorialnego bez decyzji o przymusowej restrukturyzacji, utraciłyby wszystkie zgromadzone środki finansowe. Dzięki właściwym działaniom organów państwowych nie doszło do takiej sytuacji" - napisano w komunikacie.

MF podało, że w związku z umorzeniem części środków finansowych należących do jednostek samorządu terytorialnego podjęto działania umożliwiające niezakłócone realizowanie wszystkich działań samorządów.

Ministerstwo Finansów wypłacić ma 23 stycznia jednostkom samorządu terytorialnego subwencję oświatową i równoważące w kwocie niemal 76 mln zł, z których opłacane są przede wszystkim wydatki związane z funkcjonowaniem szkół. Ministerstwo pracuje także nad możliwością wypłaty kolejnej raty subwencji w przyspieszonych terminach, zapewniając tym samym bezpieczeństwo funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.

Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego przedstawić ma samorządom ofertę zwrotnych mechanizmów finansowych na preferencyjnych warunkach, które zapewnić mają płynność finansową.

W ubiegłym tygodniu Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. Bank wznowił działalność jako Bank Nowy BFG o kapitale 100 mln zł, w którym 100 proc. akcji posiada Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Środki klientów indywidualnych, a także mikrofirm i MŚP, zostały w całości przeniesione do Banku Nowego BFG. W nowej instytucji BFG gwarantuje oszczędności klientów banku na niezmienionych zasadach.

Bank Nowy BFG to tzw. instytucja pomostowa, instrument przymusowej restrukturyzacji. Jego zadaniem jest kontynuowanie działalności Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. (PAP Biznes)

seb/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 20 ertyy

"Brak decyzji o przymusowej restrukturyzacji (resolution) PBS w Sanoku doprowadziłby do wielokrotnego zwiększenia utraty środków - poinformowało Ministerstwo Finansów w komunikacie."

Bzdura. Bronią fatalnej decyzji o resolution, bank spokojnie wyszedłby na prostą.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil