REKLAMA

MEN: w szkole podstawowej język obcy od I klasy, historia od IV klasy

2016-11-30 15:52
publikacja
2016-11-30 15:52

Pierwszy język obcy od I klasy szkoły podstawowej, drugi od VII, historia od IV klasy, geografia i biologia od V klasy, chemia i fizyka od VII klasy, wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa w VIII klasie - tak wyglądać będzie nauczanie przedmiotowe w 8-letniej szkole.

fot. Krzysztof Jarczewski / / FORUM

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister edukacji Maciej Kopeć, w 8-letniej szkole podstawowej, tak jak dotąd, w klasach I-III będzie edukacja wczesnoszkolna. Od I klasy uczniowie będą się także uczyć języka obcego.

W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię, przyrodę, muzykę, plastykę, technikę i wychowanie fizyczne. Naukę prawie wszystkich tych przedmiotów będą kontynuować do końca szkoły podstawowej. Od V klasy w miejsce przyrody wprowadzone zostaną geografia i biologia. W klasie VII dojdzie drugi język obcy, chemia i fizyka, a w klasie VIII - wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa. Zajęcia z techniki uczniowie będą mieli do VI klasy włącznie, a z muzyki i plastyki - do VII klasy włącznie.

Kopeć poinformował, że podstawa programowa kształcenia ogólnego dla 8-letniej szkoły podstawowej, której projekt poddano "prekonsultacjom", ma być docelowa, tak jak i przygotowywane na jej podstawie podręczniki mają być docelowe. Dlatego - jak zaznaczył - eksperci pracujący nad podstawą programową uwzględnili różnice programowe w podstawie programowej do chemii, fizyki, geografii, biologii w klasach VII-VIII dla tych uczniów, którzy we wcześniejszych latach uczyli się przyrody.

W przypadku niektórych przedmiotów np. języka polskiego i historii, treści nauczania opisano nie tylko dla danego etapu edukacyjnego, ale także dla konkretnej klasy.

Kopeć pytany o to, czego będą uczyli się na historii uczniowie, którzy we wrześniu 2017 r. zamiast do I klasy gimnazjum pójdą do VII klasy, powiedział, że rozpoczną naukę od historii XIX w.

Poinformował także, że w nowej podstawie programowej utrzymane zostaną dotychczasowe rozwiązania dotyczące podziału na grupy. Podział taki będzie obowiązkowy na językach obcych i informatyce, jeśli w klasie będzie powyżej 24 uczniów. W przypadku konieczności prowadzenia na lekcjach ćwiczeń, w tym laboratoryjnych, podział na grupy będzie obowiązkowy w przypadku klas liczących powyżej 30 uczniów. (PAP)

dsr/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (38)

dodaj komentarz
~Bezpartyjny
Proponuję historię wprowadzić od maluchów w przedszkolu. Gdyby głupota umiała latać to MEN fruwałaby jak gołębica...
~1szySekretarzKaczy
Skandal i prowokacja! Przecież miało być nauczanie o życiu najwybitniejszego polaka w historii świata Prezesa Polski od zerówki po ostatni rok studiów!!!
~zeflik
Astronomię z fizyką i chemia powinny być od 3 klasy na zasadzie zabawy nawet bez ocen. Matoły chca w kosmos latac a teoretyczną fizyke i chemie będą dzieciakom sączyć i to od 7 klasy.
~Aeg
Czy kiedyś podstawy astronomii nie były na geografii, klasa IV czy V? Razem z podstawowymi informacjami o Ziemi, równikach, zwrotnikach, ruchu pozornym słońca przy okazji opisywano skąd one się biorą, ruch planet, układ słoneczny itd. Tego było całkiem sporo.

I masz rację: podstawy tzw. przyrodoznawstwa powinny
Czy kiedyś podstawy astronomii nie były na geografii, klasa IV czy V? Razem z podstawowymi informacjami o Ziemi, równikach, zwrotnikach, ruchu pozornym słońca przy okazji opisywano skąd one się biorą, ruch planet, układ słoneczny itd. Tego było całkiem sporo.

I masz rację: podstawy tzw. przyrodoznawstwa powinny być jeszcze wcześniej - a zwłaszcza fizyka i chemia są w tym programie strasznie późno i są ubogie. Niestety, cytując klasyka, "Polska może być biedna, ale ma być katolicka".

Ten kraj może sobie latać w kosmos czy budować miliony samochodów elektrycznych W POWERPOINCIE. Na razie nasi posłowie modlili się o deszcz i koronowali Chrystusa. TAKI POZIOM INTELEKTUALNY.
~Bezpartyjny odpowiada ~Aeg
Od kiedy księża zabrali godziny-brakło ich na inne przedmioty. A szkoda. Lekcje religii przenieść do salek katechetycznych a finansowanie religii na wyznawców. Dlaczego bowiem ateiści i osoby innego wyznania mają płacić za księży katolickich?
~Aeg
Biedaszkoły ciąg dalszy.

Czy w dawnej podstawówce geografia i biologia nie zaczynały się w klasie IV? Z cała pewnością fizyka zaczynała się w klasie VI.

Kiedy się uczyłem, zajęcia z techniki były też do końca (do VIII klasy włącznie), była też plastyka I muzyka (ta ostatnia chyba do końca, albo
Biedaszkoły ciąg dalszy.

Czy w dawnej podstawówce geografia i biologia nie zaczynały się w klasie IV? Z cała pewnością fizyka zaczynała się w klasie VI.

Kiedy się uczyłem, zajęcia z techniki były też do końca (do VIII klasy włącznie), była też plastyka I muzyka (ta ostatnia chyba do końca, albo klasy VII). Oczywiście był też wyższy wymiar godzin oraz podstawy programowe.

Czy obecne dzieci są jakieś głupsze? Nie są. Tylko trzeba dać im dobrą szkołę (oraz wypieprzyć z niej religię).
~średniowiecze
A podstawy prawa, finansów i ekonomii? Ile godzin, i od której klasy bo nigdzie nie widzę!
~zeflik
Wystarczy odpowiednio sformułować zadania z treścią z matematyki i załatwione.
~elwu odpowiada ~zeflik
A potem pędem do piramidki wpłacić kasę, bo oferuję procent większy niż u innych.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki