MEN: w szkole podstawowej język obcy od I klasy, historia od IV klasy

Pierwszy język obcy od I klasy szkoły podstawowej, drugi od VII, historia od IV klasy, geografia i biologia od V klasy, chemia i fizyka od VII klasy, wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa w VIII klasie - tak wyglądać będzie nauczanie przedmiotowe w 8-letniej szkole.

(fot. Krzysztof Jarczewski / FORUM)

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej wiceminister edukacji Maciej Kopeć, w 8-letniej szkole podstawowej, tak jak dotąd, w klasach I-III będzie edukacja wczesnoszkolna. Od I klasy uczniowie będą się także uczyć języka obcego.

W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię, przyrodę, muzykę, plastykę, technikę i wychowanie fizyczne. Naukę prawie wszystkich tych przedmiotów będą kontynuować do końca szkoły podstawowej. Od V klasy w miejsce przyrody wprowadzone zostaną geografia i biologia. W klasie VII dojdzie drugi język obcy, chemia i fizyka, a w klasie VIII - wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa. Zajęcia z techniki uczniowie będą mieli do VI klasy włącznie, a z muzyki i plastyki - do VII klasy włącznie.

Kopeć poinformował, że podstawa programowa kształcenia ogólnego dla 8-letniej szkoły podstawowej, której projekt poddano "prekonsultacjom", ma być docelowa, tak jak i przygotowywane na jej podstawie podręczniki mają być docelowe. Dlatego - jak zaznaczył - eksperci pracujący nad podstawą programową uwzględnili różnice programowe w podstawie programowej do chemii, fizyki, geografii, biologii w klasach VII-VIII dla tych uczniów, którzy we wcześniejszych latach uczyli się przyrody.

W przypadku niektórych przedmiotów np. języka polskiego i historii, treści nauczania opisano nie tylko dla danego etapu edukacyjnego, ale także dla konkretnej klasy.

Kopeć pytany o to, czego będą uczyli się na historii uczniowie, którzy we wrześniu 2017 r. zamiast do I klasy gimnazjum pójdą do VII klasy, powiedział, że rozpoczną naukę od historii XIX w.

Poinformował także, że w nowej podstawie programowej utrzymane zostaną dotychczasowe rozwiązania dotyczące podziału na grupy. Podział taki będzie obowiązkowy na językach obcych i informatyce, jeśli w klasie będzie powyżej 24 uczniów. W przypadku konieczności prowadzenia na lekcjach ćwiczeń, w tym laboratoryjnych, podział na grupy będzie obowiązkowy w przypadku klas liczących powyżej 30 uczniów. (PAP)

dsr/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 3 ~Bezpartyjny

Proponuję historię wprowadzić od maluchów w przedszkolu. Gdyby głupota umiała latać to MEN fruwałaby jak gołębica...

! Odpowiedz
4 4 ~1szySekretarzKaczy

Skandal i prowokacja! Przecież miało być nauczanie o życiu najwybitniejszego polaka w historii świata Prezesa Polski od zerówki po ostatni rok studiów!!!

! Odpowiedz
1 10 ~zeflik

Astronomię z fizyką i chemia powinny być od 3 klasy na zasadzie zabawy nawet bez ocen. Matoły chca w kosmos latac a teoretyczną fizyke i chemie będą dzieciakom sączyć i to od 7 klasy.

! Odpowiedz
0 4 ~Aeg

Czy kiedyś podstawy astronomii nie były na geografii, klasa IV czy V? Razem z podstawowymi informacjami o Ziemi, równikach, zwrotnikach, ruchu pozornym słońca przy okazji opisywano skąd one się biorą, ruch planet, układ słoneczny itd. Tego było całkiem sporo.

I masz rację: podstawy tzw. przyrodoznawstwa powinny być jeszcze wcześniej - a zwłaszcza fizyka i chemia są w tym programie strasznie późno i są ubogie. Niestety, cytując klasyka, "Polska może być biedna, ale ma być katolicka".

Ten kraj może sobie latać w kosmos czy budować miliony samochodów elektrycznych W POWERPOINCIE. Na razie nasi posłowie modlili się o deszcz i koronowali Chrystusa. TAKI POZIOM INTELEKTUALNY.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Bezpartyjny odpowiada ~Aeg

Od kiedy księża zabrali godziny-brakło ich na inne przedmioty. A szkoda. Lekcje religii przenieść do salek katechetycznych a finansowanie religii na wyznawców. Dlaczego bowiem ateiści i osoby innego wyznania mają płacić za księży katolickich?

! Odpowiedz
0 5 ~Aeg

Biedaszkoły ciąg dalszy.

Czy w dawnej podstawówce geografia i biologia nie zaczynały się w klasie IV? Z cała pewnością fizyka zaczynała się w klasie VI.

Kiedy się uczyłem, zajęcia z techniki były też do końca (do VIII klasy włącznie), była też plastyka I muzyka (ta ostatnia chyba do końca, albo klasy VII). Oczywiście był też wyższy wymiar godzin oraz podstawy programowe.

Czy obecne dzieci są jakieś głupsze? Nie są. Tylko trzeba dać im dobrą szkołę (oraz wypieprzyć z niej religię).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~średniowiecze

A podstawy prawa, finansów i ekonomii? Ile godzin, i od której klasy bo nigdzie nie widzę!

! Odpowiedz
0 1 ~zeflik

Wystarczy odpowiednio sformułować zadania z treścią z matematyki i załatwione.

! Odpowiedz
0 2 ~elwu odpowiada ~zeflik

A potem pędem do piramidki wpłacić kasę, bo oferuję procent większy niż u innych.

! Odpowiedz
2 2 ~Obserwator

Wiecie, Polska szkoła uczy wszystkiego ale po co nam to wszystko skoro w niczym nie jesteśmy Wybitnie dobrzy??
Tak się składa że wiem jak wygląda szkolnicteo na zachodzie i też uczą religii ale nikt na nią nie zważa bo kościuł tak ich wyru...ł że mało kto chodzi do kościoła. Fakt polacy oblegają w niedziele te przytułki rozpusty. Przepraszam jeśli uraziłem ludzi którzy nie myślą czym jest kościół, a czym wiara w Boga...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil