REKLAMA

Lustracja uzdrowi konsultacje społeczne

2020-11-26 06:50
publikacja
2020-11-26 06:50
Lustracja uzdrowi konsultacje społeczne
Lustracja uzdrowi konsultacje społeczne
fot. Foxy burrow/Shutterstock.com /

Przedstawiciele rządu, związków zawodowych i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego będą musieli składać oświadczenia lustracyjne. Premier nie będzie mógł dowolnie odwoływać jej członków - pisze w czwartkowych wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak zaznacza gazeta, tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o RDS, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".

Dokument jest z 20 listopada 2020 r. i już został przekazany do konsultacji partnerom społecznym. "Ma być to jeden z tematów poruszanych na dzisiejszym posiedzeniu rady" - pisze gazeta.

Według "DGP" proponowane przepisy przewidują, że Prezydent RP odwoła członka rady, który złoży nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne (co musi potwierdzić sąd prawomocnym orzeczeniem). Bardziej restrykcyjne przepisy, jak dodaje dziennik, mają dotyczyć przewodniczącego RDS. "Funkcji tej nie będzie mogła pełnić osoba, która pracowała w organach bezpieczeństwa PRL, współpracowała z nimi lub pełniła w nich służbę (czyli zostanie z niej odwołana, nawet jeśli przyzna się w oświadczeniu do współpracy ze służbami PRL)" - podkreśla gazeta.

Możliwe, że takie ostrzejsze rozwiązanie ostatecznie będzie dotyczyć wszystkich członków rady, bo – jak nieoficjalnie ustalił DGP – opowiada się za tym część partnerów społecznych. (PAP)

maja/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (1)

dodaj komentarz
dlaczego_nie
Czyli rada będzie się składać ze starych dziadków.... od upadku PRL minęło 30 lat

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki