REKLAMA

Łukaszenka znów oskarża USA, Polskę, Litwę i Ukrainę o prowokacje

2021-07-21 20:32, akt.2021-07-22 07:46
publikacja
2021-07-21 20:32
aktualizacja
2021-07-22 07:46
Łukaszenka znów oskarża USA, Polskę, Litwę i Ukrainę o prowokacje
Łukaszenka znów oskarża USA, Polskę, Litwę i Ukrainę o prowokacje
fot. Valery Sharifulin / / TASS

Za wymierzonymi w Białoruś prowokacjami stoją przede wszystkim USA - oświadczył w wywiadzie dla Sky News Arabia Alaksandr Łukaszenka. Jako "kraje, z których realizowane są te przedsięwzięcia" wskazał Litwę, Polskę, Ukrainę oraz Niemcy. To kolejne takie oskarżenia ze strony Łukaszenki.

"Wiemy to absolutnie na pewno, że za prowokacjami stoją USA, ich służby specjalne i nie tylko. Przede wszystkim agendę określają politycy, a służby specjalne są wykonawcami. Dlatego, że zlecić zabójstwo prezydenta można tylko za zgodą najwyższych władz tego czy innego kraju" – powiedział Łukaszenka w wywiadzie, którego fragmenty przytaczają białoruskie media państwowe.

Białoruski przywódca zaznaczył, że "te przedsięwzięcia są realizowane z Litwy, częściowo Łotwy, przede wszystkim z Polski i Ukrainy". Dodał, że "w ostatnim czasie widzimy kierowanie terrorystami, którzy działają na Białorusi, ze strony Niemiec".

Białoruskie służby specjalne twierdzą, że uczestnicy "ekstremistycznych czatów" na komunikatorze Telegram planowali zamachy na Białorusi, m.in. zabójstwo dziennikarza państwowej telewizji czy spektakularne podpalenia sprzętu do wycinki lasu.

Łukaszenka mówił, że za organizacją działań terrorystycznych stoją Białorusini, którzy "zbiegli" za granicę, ale państwa takie jak Niemcy, Polska czy Litwa nie reagują na informacje od białoruskich organów ścigania. Zachód nie chce nam pozwolić na to, byśmy byli suwerennym i niepodległym państwem, ale my bronimy i będziemy bronić swoich praw - akcentował.

Białoruski przywódca powiedział również, że przymusowe lądowanie 23 maja w Mińsku samolotu Ryanair z Wilna do Aten, na pokładzie którego był poszukiwany przez służby opozycjonista Raman Pratasiewicz, było "zawczasu zaplanowaną prowokacją (...), która była potrzebna po to, by podjąć kolejne działania mające zdusić Białoruś"

Jak zaznaczył, nie przedstawiono dowodów na to, że białoruskie władze zmusiły samolot do lądowania. "Jeśli takie dowody się pojawią, to przeprosimy cały świat za podobne działania, ale na razie nikt ich nie przedstawił" – podkreślił Łukaszenka.

„Tworząc tu, w środku Europy, straszny punkt zapalny, prowadząc wobec nas i Rosji, a także Chin, wojnę hybrydową, Europejczycy nie tylko tworzą punkt zapalny. Oni prowadzą do rozpętania trzeciej wojny światowej” – oświadczył Łukaszenka w rozmowie ze stacją Sky News Arabia. Wywiad wyemitowała w środę wieczorem białoruska telewizja państwowa.

„To szaleństwo polityków” – ocenił. Jak wskazał, wynika to z tego, że „UE, przede wszystkim Europa Zachodnia, to kraje kolonialne”. „Stosunki USA z krajami europejskimi to relacje gospodarza z podporządkowanymi koloniami” – dodał.

Od czasu brutalnie stłumionych ubiegłorocznych masowych protestów przeciwko sfałszowanym wyborom prezydenckich na Białorusi władze w Mińsku oskarżają Zachód o "antybiałoruski spisek". Tych, którzy wystąpili przeciwko reżimowi, nazywa inspirowanymi z zewnątrz „terrorystami i ekstremistami”.

Z Mińska Justyna Prus

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (19)

dodaj komentarz
kenn
„Stosunki USA z krajami europejskimi to relacje gospodarza z podporządkowanymi koloniami”
- co widać po szerzącej się pandemii wiadomości w tv, we wszystkich zachodnich krajach i UE jest ta sama propananda
3456
no i płacimy poświęcamy się , chuda krówka już ledwo łazi a co będzie dalej .
talmud
upadajacy bankrut zmusza "sojuszników" czytaj wasali do poświęceń - trzeba ratować lichwiarskich pasożytów - tak działa......imperializm LMAO
3456
Putin to na razie siedzi cicho i obserwuje , i czeka na dalszy rozwój sytuacji , nie reaguje wcześniej jak nie trzeba. bo jak ktoś uderza młotkiem, ale wokół palców ,a jeszcze nie uderzył, to trzeba czekać .a jedno jest pewne z Rosją jeszcze nikt nie wygrał tylko głupiec myśli inaczej . kto sobie szuka wroga na siłę Putin to na razie siedzi cicho i obserwuje , i czeka na dalszy rozwój sytuacji , nie reaguje wcześniej jak nie trzeba. bo jak ktoś uderza młotkiem, ale wokół palców ,a jeszcze nie uderzył, to trzeba czekać .a jedno jest pewne z Rosją jeszcze nikt nie wygrał tylko głupiec myśli inaczej . kto sobie szuka wroga na siłę to go znajdzie . Najlepiej to nie mieć ani wroga ani pseudo przyjaciela licz na siebie nie szukaj wroga , żyj w zgodzie i zarabiaj na tym .
Raffmo
ta akurat. Putin nie reaguje. Od dawna gotuje Łukasznkę i chce zagarnąć Białoruś dla siebie.
mrbeast
Koleżka śpiewa jak mu Puitin każe.
frugal
Nie zdziwiłbym się gdyby się okazało że to o czym mówi jest prawdą, bo podobne prowokacje "pro demokratyczne" miały już miejsce, abstrahuję już od tego jakim jest włodarzem.
tomitomi
..no , podobnie rozpoczęła się I wojna światowa ,
strach się bać ,,,
3456
i ma racja ale jaki zachód nie zachód a Ameryka , to jest rozgrywka , przecież Ameryka nie spłaci Chinom długu . stąd te wirusy oby tylko był spokój , jedno jest pewne jak Amerykanie jeszcze raz puszczą nowy wirus , co spowoduje destabilizacje gospodarki Chin albo Rosji , to odpowiedz może być TRAGICZNA W SKUTKACH WTEDY i ma racja ale jaki zachód nie zachód a Ameryka , to jest rozgrywka , przecież Ameryka nie spłaci Chinom długu . stąd te wirusy oby tylko był spokój , jedno jest pewne jak Amerykanie jeszcze raz puszczą nowy wirus , co spowoduje destabilizacje gospodarki Chin albo Rosji , to odpowiedz może być TRAGICZNA W SKUTKACH WTEDY DOSTANĄ WSZYSCY JEDNĄ SZCZEPIONKE UNIWERSALNĄ .KONKRETNĄ.
1984
Amerykanie wypuścili wirusa? Nie wiedziałem, że Wuhan leży w USA... Najwyraźniej nie tylko ocieplenie przyspieszyło, wędrówka kontynentów także.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki