REKLAMA

Łukaszenka: Nowe wybory po przyjęciu nowej konstytucji

2020-08-17 16:34, akt.2020-08-17 17:29
publikacja
2020-08-17 16:34
aktualizacja
2020-08-17 17:29
fot. VASILY FEDOSENKO / Reuters

Nowe wybory prezydenckie, parlamentarne i lokalne na Białorusi mogą się odbyć po przyjęciu nowej konstytucji - oznajmił prezydent tego kraju Alaksandr Łukaszenka, cytowany w poniedziałek przez agencję RIA Nowosti.

"Musimy przyjąć nową konstytucję, czego chcieliście, i nawet +alternatywni+ nie byli przeciw. Powinna być przyjęta na referendum, bo poprzednią konstytucję przyjmowaliśmy na referendum, i według nowej konstytucji przeprowadzić, jeśli chcecie, wybory - parlamentu, prezydenta i organów władz lokalnych" - powiedział Łukaszenka, którego wypowiedź wyemitował kanał Biełaruś 24.

Przypomniał, że trwa praca nad wariantami zmian w konstytucji, przewidującymi nowy podział pełnomocnictw. Jak dodał, zaprezentowano mu dwa warianty, jednak odrzucił je, ponieważ, jak stwierdził, mało różniły się od obecnego.

W poniedziałek na spotkaniu z robotnikami w Mińskiej Fabryce Ciągników Kołowych (MZKT) Łukaszenka zadeklarował, że jest gotów podzielić się kompetencjami szefa państwa, "jednak nie pod presją i nie poprzez ulicę (protesty uliczne - PAP)". Odrzucił też możliwość przeprowadzenia nowych wyborów prezydenckich. "Nigdy nie doczekacie się ode mnie, abym zrobił coś pod presją. Nie będzie ich (wyborów - PAP)" - powiedział Łukaszenka, cytowany przez agencję Interfax-Zapad.

Na Białorusi od ponad tygodnia odbywają się powyborcze protesty. Według oficjalnych danych w wyborach prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia, ubiegający się o reelekcję Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc. głosów, a jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.

Podczas protestów w kraju zatrzymano blisko 7 tys. osób; wielu zatrzymanych brutalnie pobito.(PAP)

ndz/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (19)

dodaj komentarz
ahim
Nasz rząd powinien w ramach pomocy prezydentowi Łukaszence wysłać sprzęt wojskowy, co by poradził sobie z tym bałaganem.
eagleeye
Białorusini myślą że jak dotrze do nich "wolność i liberalna demokracja" to z kranów popłynie czekolada a nie woda. My jesteśmy najlepszym przykładem jak 30 lat temu wmawiano nam że przez 50 lat po II Wojnie Światowej jesteśmy w uścisku ZSRR (obecnie Rosji) a teraz jesteśmy w uścisku i wyzysku tych którzy Białorusini myślą że jak dotrze do nich "wolność i liberalna demokracja" to z kranów popłynie czekolada a nie woda. My jesteśmy najlepszym przykładem jak 30 lat temu wmawiano nam że przez 50 lat po II Wojnie Światowej jesteśmy w uścisku ZSRR (obecnie Rosji) a teraz jesteśmy w uścisku i wyzysku tych którzy nas wyzwalali. Do tego wmawia sie nam że 30 lat wyzysku liberalnej demokracji to za mało abyśmy mogli żyć na równi z zachodem.

Cóż jeszcze Białorusini będą "płakać krokodylimi łzami"
itso_who_has_time
nie będą a będąc w UE to się zrobią drugie Czechy
jes
Głos centrali z Moskwy. Białorusini, jak to Moskwa dba o Was. Aż zazdrość wzbiera.
xxpp
Ja żyję na równo z zachodem. Ty też możesz, ale musiałbyś coś potrafić.
pstrzezek
A w referendum do nowej konstytucji: Czy masz coś przeciwko temu by Łukaszenka był dożywotnim prezydentem Białorusi?
- Tak, nie mam nic przeciwko
- Nie, nie mam nic przeciwko
macierz
Ja nie jestem zwolennikiem Batki, ale czy ktoś zna program gospodarczy opozycji? Jedyne co słychać, to Łukaszenka musi odejść, jestem przekonany jak Białorusini dowiedzą się jakie propozycje ma opozycja, to sami ich pogonią, bez współpracy z Rosją, Białoruś upadnie, i jestem pewny jak tzw opozycja powie im prawdę Ja nie jestem zwolennikiem Batki, ale czy ktoś zna program gospodarczy opozycji? Jedyne co słychać, to Łukaszenka musi odejść, jestem przekonany jak Białorusini dowiedzą się jakie propozycje ma opozycja, to sami ich pogonią, bez współpracy z Rosją, Białoruś upadnie, i jestem pewny jak tzw opozycja powie im prawdę o swoich zamiarach, to sami ludzie ich pogonią, bez żadnej ingerencji.
jes
Z twoich wpisów wiemy czyim jesteś zwolennikiem. Charoszyj maładiec.

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki