Luka Google'a pozwoliła na kradzież danych użytkowników

Laboratorium firmy Kaspersky ujawniło informacje o groźnej luce w przeglądarce Google Chrome, która narażała klientów na kradzież kluczowych danych finansowych. Wskutek niedopatrzenia trojan znalazł się na ponad 300 tys. urządzeń z systemem Android.

Luka Google pozwoliła na kradzież danych użytkowników
Luka Google pozwoliła na kradzież danych użytkowników (fot. Jaap Arriens / FORUM)

Wykryty robak był zmodyfikowanym trojanem bankowym znanym pod nazwą Svpeng. Według informacji producenta oprogramowania antywirusowego, wykradał on dane użytkowników zawierające numery kart bankowych oraz miał dostęp do spisu numerów i wykazu połączeń ofiary.

Źródłem infekcji była platforma płatnych reklam Google AdSense. Wskutek osadzenia w niej złośliwego kodu, na urządzenia internautów pobierał się trojan. Do ataku dochodziło podczas wejścia na spreparowaną stronę internetową – jako pierwszą Kaspersky ustalił witrynę rosyjskiej agencji informacyjnej – do przestępstwa miało dojść już w lipcu br.

Sytuacja dziwi, ponieważ jeszcze niedawno Google postanowiło naskarżyć na firmę Microsoft w podobnym przypadku. Sprawa dotyczyła wtedy luk w systemie operacyjnym Windows 10. Google nie tylko przed Microsoftem poinformowało o błędach oprogramowania konkurenta, ale chwaliło się aktualizacją Google Chrome, która miała zabezpieczyć użytkowników przed atakami z sieci. Okazało się jednak, że nie przed wszystkimi.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 ~TRAMPEKnaPREZYDENTA

niech Google teraz wyplaci wszystkim co uzywaja Chrome odszkodowanie i podatki niech zaplaci w Polsce bo wisi nam pare mld USD a z odsetkami to juz parnascie mld

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 4 ~Dżejms

Przypadkowe luki czy wymogi służb specjalnych? Obstawiam drugie ale jestem oszołomem z ciemnogrodu i wyznawcą spiskowych teorii. Pozdrawiam wszystkich wyznawców demokratycznej teorii dziejów. Buziaki.

! Odpowiedz
1 0 ~cccc

Oczywiście że masz rację
Tak samo jak KASPERSKY odkrył przypadkiem przecież to KGB kontra FBI

! Odpowiedz
1 0 ~adddd

szczyt chamstwa, ze calosc produktow googla chce opanowywac np telefon komorkowy. wszedzie pchaja sie te bzdurne apki.

! Odpowiedz
1 1 ~Pawlak

Masz mieciu placek

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.