REKLAMA

Wraca sprawa Elektrimu. Oferta za 250 mln zł ważna tylko kilka dni

2022-05-20 11:18
publikacja
2022-05-20 11:18

Niewielki dostawca Internetu złożył ofertę kupna akcji wycofanej z GPW spółki za blisko 250 mln zł. W transakcji ma pośredniczyć DM Trigon. Na złożenie zapisów oferent przewidział tylko 6 dni.

Wraca sprawa Elektrimu. Oferta za 250 mln zł ważna tylko kilka dni
Wraca sprawa Elektrimu. Oferta za 250 mln zł ważna tylko kilka dni
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Spółka Lubonet Światłowód zaprosiła do składania ofert sprzedaży 13.000.000 akcji Elektrimu, stanowiących 15,51 proc. kapitału, po 19,9 zł za akcję - podał pośredniczący w ofercie Trigon Dom Maklerski. W sumie transakcja miałaby opiewać na 249,47 mln zł.

Bankier.pl

Co ciekawe sama firma nie pokazuje przepływów pieniężnych, które mogłyby świadczyć o dysponowaniu odpowiednimi środkami. Spółka w ostatnim dostępnym sprawozdaniu za 2020 r. wykazała stratę w wysokości ponad 1,47 mln zł. Aktywa wyniosły na koniec 2020 r. 4,355 mln zł.

Rok temu podobne wezwanie ogłosiła spółka WBN Holding, zależna od właściciela Cyfrowego Polsatu – Zygmunta Solorza. Właścicielem 100% udziałów w Lubonet jest FixMap sp. z o.o. Jej prezesem jest Piotr Muszyński były wiceprezes Orange Polska (dawniej Telekomunikacja Polska). Cena w 2022 r. jest nieco wyższa. Rok temu oferowano 18 zł za akcję.

Termin przewidziany w ofercie na zapisywanie do sprzedaży akcji rozpoczyna się 20 maja i potrwa do 25 maja. Przewidywaną datą przeniesienia własności akcji nabywanych poza rynkiem regulowanym oraz rozliczenia transakcji nabycia akcji nabywanych za pośrednictwem KDPW jest 27 maja 2022 roku. Oferent zastrzegł, że na każdym etapie może odwołać ofertę i odstąpić od jej wykonania.

To już kolejne oferta na akcje sławnego Elektrimu 

Bardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz braku zainteresowania ze strony akcjonariuszy posiadających akcje objęte ofertą. Porozumienie akcjonariuszy Elektrimu rok temu na podstawie swoich wyliczeń oszacowało minimalną cenę za akcję na poziomie 50 zł. Poniżej ich stanowisko przedstawione przy poprzedniej ofercie. 

Drobni akcjonariusze domagają godziwej ceny za posiadane akcje. Warto nadmienić, że wkrótce zmienią się przepisy dotyczące „wyciskania” z akcji pojedynczych inwestorów. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Państwo i Orlen wycisną akcjonariuszy Energii”.

Sama historia Elektrimu to wielowątkowa opowieść o sukcesie, najlepszych latach polskiej giełdy kiedy trwała hossa, a spółka była jednym z jej liderów, ale również długach, spadkach i ostatecznego zdjęcia z giełdy w 2008 r.

Zanim Elektrim został zdjęty z GPW, nazywany był cesarzem spekulacji. Na początku wolnorynkowej kariery Elektrim poprzez 140 spółek zależnych zajmował się właściwie wszystkim. Posiadał udziały m.in. Ery (PTC), ZE PAK-u, Rafako czy spółek budowlanych. W trakcie hossy dotcomowej przełomu wieku  liderował giełdzie pod względem obrotów zarówno kiedy akcje rosły jak i wtedy, kiedy następowały gwałtowne spadki.

Po pęknięciu bańki internetowej nad Elektrimem kontrolę przejął Zygmunt Solorz-Żak. Spółka dawała ogromne możliwości, ale ciągnęły się za nią także spory i długi – efektem było sporo kontrowersji i przepychanek prawnych z tematem przejęcia Ery na czele. W 2008 na wniosek Solorza zawieszono notowania. Wielu inwestorów wciąż posiada akcje spółki, czekając na wznowienie jej notowań oraz rozliczenie przez odpowiednie organy całego zamieszania.

Obecnie Elektrim swoją działalność koncentruje na branży energetycznej, telekomunikacyjnej oraz na rynku nieruchomości zarówno w kraju, jak i za granicą. Będąca częścią grupy spółka Port Praski jest właścicielem terenów w Warszawie o powierzchni ok. 40 ha. – czytamy na stronie Elektrimu.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (7)

dodaj komentarz
podatnik-
Przypominam, że Polsat założył kapuś SB! Sarkozy skazany, śp. Madoff (zm. w więzieniu), Krauze w kajdankach, Prezes Lai Xiaomin stracony w styczniu, etc, kiedy zobaczę w wolnych mediach(TVN24) wyprowadzanie Solorza-Żaka- Kroka-Podgórskiego czyli cztero-nazwiskowego i tyleż paszportowego pieszczocha Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim Przypominam, że Polsat założył kapuś SB! Sarkozy skazany, śp. Madoff (zm. w więzieniu), Krauze w kajdankach, Prezes Lai Xiaomin stracony w styczniu, etc, kiedy zobaczę w wolnych mediach(TVN24) wyprowadzanie Solorza-Żaka- Kroka-Podgórskiego czyli cztero-nazwiskowego i tyleż paszportowego pieszczocha Misji Wojskowej w Berlinie Zachodnim w kajdankach za nie rozliczenie się z Akcjonariuszami Elektrimu?


oorim
ewidentnie chodzi o ujawnienie akcjonariuszy aby ich namówić na sprzedaż i dobranie się do tej ziemii 40 ha w Wawie...
leon999
elektrim to służby i mafiia razem z solorzem znaleźli sposób na wyciągnięcie kasy
olmert
TW Zegarek zmieniał nazwisko aż 3 razy - Krok ---> Podgórski ---> Solorz ---> Żak ... żałosny żydowski wałkarz z Radomia!
dziadekjarek odpowiada olmert
Jesteście na "Ty"?
Razem woziliście kontrabandę do Wiednia?
olmert odpowiada dziadekjarek
Tam znalazł się przez przypadek. Kradł w sklepie i trafił do puchy, po czym zmienił nazwisko na Podgórski, żeby go wpuścili do Rajchu.

Podczas pierwszej wizyty w Polsce, zgłosił się do SB w Radomiu ... żałosna kreatura!
dziadekjarek odpowiada olmert
Skąd ta wiedza? Byłeś jego oficerem prowadzącym ?

Powiązane: Giełdowe kontrowersje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki