Lubelszczyzna zyskała unikalny park rozrywki i nauki

2023-09-25 13:25
publikacja
2023-09-25 13:25

Twórcy tematycznego parku rozrywki Las Odkrywców zwyciężyli w plebiscycie organizowanym przez Bankier.pl „Fundusze Europejskie – Skorzystamy wszyscy” w kategorii „Przestrzeń publiczna i natura”. Zostali docenieni przez głosujących oraz jury za doskonałe wykorzystanie funduszy unijnych. Twórcy parku przeznaczyli wsparcie unijne na rozwój sieciowego produktu turystycznego. Celem ośrodka jest wspieranie multisensorycznej integracji u dzieci i młodzieży, a metody to gry, rozrywka i edukacja o dziedzictwie przyrodniczym, także historycznym.

Lubelszczyzna zyskała unikalny park rozrywki i nauki
Lubelszczyzna zyskała unikalny park rozrywki i nauki
/ Materiały prasowe

Rodzinny park tematyczny w Ułężu Las Odkrywców został otwarty na Lubelszczyźnie w 2022 r. Zbudowanie go było możliwe dzięki wsparciu dotacją o wartości 6 mln zł z programu Polska Wschodnia dysponującego pieniędzmi Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Park powstał w na terenie dawnych koszarów wojskowych. Miejsce to wybrano w efekcie poszukiwań. W Polsce jest dużo miejsc powiązanych z barwnymi, tajemniczymi, ale też dramatycznymi wydarzeniami historycznymi. W wielu wypadkach historyczne ślady uległy bezpowrotnemu zniszczeniu. Przykładem jest teren dawnych koszar wojskowych w Ułężu, który został zdewastowany w minionych dziesięcioleciach. Miejsce to jest świadkiem ciekawej historii północnej Lubelszczyzny, ale też całej Polski. Obecnie przywrócono mu dawny blask, a także odtworzono pamięć o historycznych zaszłościach.
Na sześciu hektarach zbudowano w Ułężu plac zabaw pełen atrakcji z prawie dwudziestoma obiektami, które pozwalają młodszym i starszym odkrywcom sprawdzać swoje możliwości w terenie. Mogą oni wchodzić na liściaste ścianki wspinaczkowe, skakać na trampolinach z siatki lub po pieńkach drzew, przejść mrówczy labirynt, sprawdzić równowagę na leśnej równoważni, a nawet pobawić się w gotowanie w błotnej kuchni przy strumieniu.
Do parku zapraszane są głównie rodziny z dziećmi w wieku od 3 do 12 lat.

Alternatywa dla ekranów

Projekt Lasu Odkrywców jest realizacją idei aktywnego poznawania przyrody przez zabawę i doświadczenia multisensoryczne. Właściciele parku postanowili zaproponować dzieciom zabawy rozbudzające naturalną dla nich ciekawość świata i chęć poznawania go. W parku można nie tylko się bawić i eksperymentować, ale też rozwijać zdolności poznawania świata przyrody i historii.
Dziś dorośli, ale przede wszystkim dzieci są odciągane od natury bardziej niż dawniej. Jak? Nie tylko przez codzienne obowiązki zawodowe i szkolne, ale głównie przez świat wirtualny. Tymczasem – wskazuje Anita Przybyłowska, dyrektorka zarządzająca Rodzinnym Parkiem Tematycznym Las Odkrywców – przyroda stanowi środowisko najbardziej przyjazne dla ludzi, w którym najłatwiej odpocząć. Natura oferuje człowiekowi najlepsze warunki do regeneracji, odzyskania sił i równowagi psychosomatycznej.
Środowisko przyrodnicze stanowi najbardziej atrakcyjną alternatywę dla ekranów komputera, smartfona czy konsoli. Las Odkrywców to atrakcyjna, przyrodnicza alternatywa dla świata wirtualnego w postaci terenu będącego przede wszystkim uporządkowanym fragmentem naturalnego i czystego środowiska. Oferuje ruch na świeżym powietrzu sprzyjający wzmacnianiu zdrowia fizycznego i – w sytuacji pocovidowej – zdrowia psychicznego. Anita Przybyłowska przyznaje, że koncepcja zbudowania Lasu Odkrywców nasunęła się jego twórcom szybko, nie wymagała pogłębionych refleksji i analiz. Natomiast przekształcenie jej w projekt do zrealizowania wymagało już kilku lat pracy i zaangażowania wielu osób. Atrakcje w parku to w większości dzieło autorskie wykonane z drewna i materiałów naturalnych.

Recepta na przebodźcowanie

Psychologowie dziecięcy coraz częściej zwracają uwagę na zalewanie uczniów szkół podstawowych multimediami, hałaśliwą muzyką, natłokiem obrazów i kolorów. Skutkiem jest przebodźcowanie, które prowadzi do nadmiernej, często niepotrzebnej aktywności, braku umiejętności skupienia się i samodzielnej pracy. W efekcie wytchnienie na twarzach nauczycieli i rodziców pojawia się dopiero pod koniec dnia czy wręcz wieczorem – po lekcjach, po powrocie do domu, gdy cichnie hałas i ruch. W Lesie Odkrywców, oprócz możliwości beztroskiej zabawy, dzieci znajdują też miejsce na regenerację sił i odpoczynek na łonie natury.

fot. Materiał Partnera / 


Młodzi poszukujący aktywności i wysiłku znajdą w parku Aleję Odkrywców, na której czeka na nich szereg atrakcji sprawnościowych: tuneli, labiryntów, polan sensorycznych, stref zabawy z wodą itp. Wszystkie one nie mają ograniczeń wiekowych ani wzrostowych. Każdy może spróbować swoich sił, wspinając się, skacząc czy balansując na leśnych przeszkodach.

Źródło:
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki