Lubelskie: 50 mln na aktywizację m.in. długotrwale bezrobotnych

Pierwsze umowy na programy aktywizacji bezrobotnych dotkniętych ubóstwem i zagrożonych wykluczeniem społecznym podpisano w piątek w Lublinie. Na program Aktywne włączenie przeznaczono łącznie w woj. lubelskim 50 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Likwidacja bezrobocia, zmiana kwalifikacji, likwidacja ubóstwa, przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, pomoc osobom niepełnosprawnym - to często ważniejsze niż budowa jakiejś okazałej budowli. Miejsca pracy, które powstaną, generują określone dochody do gospodarki, ale też pozwalają na funkcjonowanie wielu rodzinom - powiedział marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

Pierwsze umowy na realizację projektów w ramach działania Aktywne włączenia w woj. lubelskim podpisało w piątek w Wojewódzkim Urzędzie Pracy sześciu beneficjentów. Są to fundacje, stowarzyszenia, instytucje szkoleniowe i publiczne, działające w obszarze rynku pracy i aktywizacji społecznej. Projekty przez nie realizowane mogą objąć ponad 600 osób. Łącznie otrzymali oni 17 mln zł. Jak zapowiedział Sosnowski, kolejne umowy na takie projekty będą systematycznie podpisywane, a łącznie do wydania na ten cel jest 50 mln zł.

Projekty te mają pomóc osobom, których szanse na znalezienie pracy są niewielkie lub nie potrafią się one na rynku pracy odnaleźć. Wśród nich są m.in. osoby długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne, bezdomne, bardzo młode (15-18 lat), bez kwalifikacji lub o bardzo niskich kwalifikacjach.

Dla każdego uczestnika zostanie opracowany indywidualny plan działań, zapewniona będzie pomoc psychologów, doradców zawodowych i pośredników pracy oraz odpowiednie szkolenia, po których możliwe będzie podjęcie pracy lub płatnego stażu.

Zadaniem organizacji prowadzącej program jest najpierw zdiagnozować, jakie są możliwości i potrzeby ludzi znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji, a następnie skłonić je do szkoleń, nabycia umiejętności w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku.

Często trzeba zachęcać te osoby, aby zdecydowały się wrócić na rynek pracy. W wielu przypadkach jest to problem mentalny, a nie zawodowy. Te osoby funkcjonują poza życiem zawodowym, społecznym, nie mają żadnych planów, marzeń, żyją za minimalne środki, które z reguły otrzymują od rodziców. Dlatego naszym celem jest przede wszystkim zaktywizować je, pobudzić, pokazać, że warto zawalczyć o siebie - powiedział Grzegorz Jaroszek z firmy Consultor, która poprowadzi program dla ok. 100 osób.

Fundacja Inicjatyw Menedżerskich swoje programy adresuje do wychowanków domów dziecka, Ochotniczych Hufców Pracy, młodzieżowych ośrodków socjoterapeutycznych. Pomocą chce objąć ponad 100 osób. Zgodnie założeniem programu dla każdego uczestnika przewidziana jest indywidualne wsparcie nakierowane m.in. na rozpoznanie i rozwijanie talentów, nabywanie umiejętności potrzebnych do podjęcia pracy zawodowej.

To trudna grupa młodych, którzy doświadczyli w życiu już wielu trudności, przykrości. Idea jest taka, żeby nie wracali do patologicznych środowisk, żeby potrafili się odnaleźć w życiu i na rynku pracy - powiedziała dyrektor Fundacji Anna Bielak.

Obecnie w Lubelskiem jest ok. 104 tys. bezrobotnych, stopa bezrobocia wynosi ok. 11,4 proc., natomiast w grudniu ub. roku zarejestrowanych było blisko 108 tys. bezrobotnych, czyli 11,7 proc. Wśród bezrobotnych w Lubelskiem ponad 40 proc. to osoby długotrwale bezrobotne.

Pieniądze na program Aktywne włączenie pochodzą z nowej perspektywy Regionalnego Funduszu Operacyjnego na lata 2014-2020. Na rozwiązywanie problemów społecznych, finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego, przeznaczono w nim łącznie w Lubelskiem 627 mln euro. Z tego 600 mln zł ma być rozdysponowane jeszcze w tym roku na konkursy dotyczące aktywizacji zawodowej, zdobywania nowych kwalifikacji oraz walki z ubóstwem.(PAP)

ren/kop/ par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~endi

Zlikwidujcie składki do ZUS , KRUS , zdrowotną i inne , a bezrobocie zniknie w ciągu jednego dnia

! Odpowiedz
0 4 ~okljlkjn

dajcie im po prostu normalną pracę za 2500 na rękę a nie robicie z nich psycholi których trzeba przeku0pować by pracowali. nie ich wina że nie ma miejsc pracy na rynku oraz że długotrwałe wysokie bezrobocie sprawiło że pracodawcom pomieszało się w główkach i mają wymagania nie z tej ziemi. kiecdyś wystarczyły zwykłe kwalifikacje a dziś musisz mieć 7 fakultetów z doświadczeniem 40to letnim mając 26 lat :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Dżejms

Do tego dochodzą te ustawiane castingi z pytaniami od czapy. Pytanie powinno być - chce pan pracować na takich warunkach - tak? Nie? A potem okazuje się że jednak znajoma wygrała przypadkiem. Znam z relacji takiej zatrudnionej - była spokojna o wynik. A ludzie jeżdżą przegrywają i myślą że z nimi coś nie tak.

! Odpowiedz
0 5 ~Dżejms

Założę się że najlepiej na tej aktywizacji wychodzą firmy aktywizujące. To jest myśl - powinni wszystkich bezrobotnych pozatrudniać w tych firmach. To byłby tryumf. Bo teraz to zachęcają - zawalcz - zostań popychadłem za 1700 - warto!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.