REKLAMA
TYLKO U NAS

Lotnisko we Lwowie wznowi pracę. "Na razie do celów humanitarnych"

2023-06-07 22:24, akt.2023-06-08 10:21
publikacja
2023-06-07 22:24
aktualizacja
2023-06-08 10:21

Działalność międzynarodowego lotniska we Lwowie, zawieszona po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, może zostać wznowiona do celów humanitarnych we współpracy z Unią Europejską - oznajmił w środę szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki, cytowany przez agencję Ukrinform.

Lotnisko we Lwowie wznowi pracę. "Na razie do celów humanitarnych"
Lotnisko we Lwowie wznowi pracę. "Na razie do celów humanitarnych"
fot. Oleh Yatskiv / / Shutterstock

Gubernator przekazał te doniesienia po wtorkowym spotkaniu ukraińskiego wicepremiera Ołeksandra Kubrakowa z unijną komisarz ds. transportu Adiną Valean.

Efektem tych rozmów było przystąpienie władz w Kijowie do instrumentu finansowego UE Łącząc Europę (Connecting Europe Facility, CEF). Dzięki tej inicjatywie ukraińscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie przez UE projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania w dziedzinach transportu, energii i cyfryzacji oraz służących poprawie jakości połączeń infrastrukturalnych Ukrainy z jej sąsiadami z UE - wyjaśniono na portalu Ukrainska Prawda.

"Przedyskutowaliśmy możliwość (ponownego) otwarcia lwowskiego lotniska. To jedna z tych ważnych rzeczy, na które bardzo czekamy. Mamy nadzieję, że korytarz humanitarny, gwarantowany przez UE, może powstać na wzór funkcjonującego już korytarza zbożowego (umożliwiającego eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - PAP)" - oznajmił Kozycki.

Dzięki naszemu udziałowi w unijnym przedsięwzięciu możliwe stanie się też zwiększenie liczby przejść granicznych w obwodzie lwowskim oraz modernizacja infrastruktury drogowej i kolejowej - dodał szef regionalnych władz.

szm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
prawda_
Czyli tak jak myslalem, nie ma zagrozenia ataku rakietami czy dronami przez sily Rosyjskie. A jak za pare miesiecy zaczna latac samoloty pasazerskie.

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki