Londyn: koniec uroczystości w strugach deszczu

Na Tamizie, w gęstym deszczu, zakończyła się wieczorem parada tysiąca współczesnych i historycznych łodzi, barek, jachtów i statków, mająca uczcić 60-lecie panowania Elżbiety II. Jako pierwszy w dół Tamizy przepłynął udekorowany kwiatami statek z królową na pokładzie. Paradzie towarzyszyło bicie w dzwony wzdłuż rzeki i w całym kraju.


2 czerwca 1953 r., dzień koronacji królowej Elżbiety II. Foto PAP/EPA

Flotylla ruszyła po południu w górze Tamizy w lekkiej mżawce, ale kiedy ostatnie jednostki przepłynęły pod mostem Tower Bridge i przed królewską barką, towarzyszył im gęsty deszcz i mocny, zimny wiatr. Mimo to królowa wytrwała na pokładzie swego statku. Paradę otwierała zbudowana specjalnie na tę okazję renesansowa barka "Gloriana", poruszana 9 parami wioseł, sfinansowana kosztem pół miliona funtów przez Lorda Stirlinga, który podarował ją królowej.

Jak jednak mówił BBC, chodziło mu o coś więcej: "Inspiracją były wielkie obrazy Canaletta w Muzeum Morskim. Tu chodzi o Tamizę - i o to, czym była w historii. Jeśli uda nam się pobudzić zainteresowanie rzeką i wioślarstwem, to osiągniemy coś w przyszłości."

Największe zainteresowanie widzów wzbudziła flotylla pieczołowicie utrzymanych i nadal pływających małych stateczków i jachtów, które w 1940 roku pomogły ewakuować 300 tysięcy Brytyjczyków i Francuzów z plaż Dunkierki. Jako ostatni przepłynął przed królową statek z Londyńską Orkiestrą Filharmoniczną, a uroczystość zamknęły fajerwerki i wycie okrętowych syren.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Grzegorz Drymer, Londyn/mm
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ty

Podobno rosyjscy politycy poważnie rozważają powrót Cara we Rosji.
Nie uważasz oso ze to gienialne rozwiązanie?? Car Władimir Władimirowicz P u t i n czyż to nie wygłąda imponująco wspaniale? A władza cara byłaby o wiele silniejsza emocjonalnie a także prawnie. Putin słynie z walki ze przekrętami, nie podoba się to Merkel której marzy się słoń na glinianych nogach, no nie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~S.O.

Lepiej mieć Monarchię i mieć gwarancje na przyszłość ,niż żyć w zgniłych republikańskich krajach ,z byle jakimi .pospolitymi ,rządzącymi'' ! ! !

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil