REKLAMA

Łon z RPP: Możliwe utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie także przez część 2022 roku

2021-09-16 10:10
publikacja
2021-09-16 10:10
Łon z RPP: Możliwe utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie także przez część 2022 roku
Łon z RPP: Możliwe utrzymanie stóp procentowych na obecnym poziomie także przez część 2022 roku
fot. NBP / / NBP

Żeby wspierać proces ożywienia gospodarczego w Polsce, być może warto utrzymać stopy procentowe na obecnym poziomie nie tylko do końca 2021 r., ale także przez jakąś część 2022 r. - napisał w artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon. Dodał, że decyzje będą zależeć od najbliższych projekcji inflacji w listopadzie i marcu.

"Chcąc wspierać dalej proces ożywienia gospodarczego w naszym kraju być może warto utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie nie tylko do końca tego roku, lecz także przez jakąś część roku następnego. Wiele będzie zależeć od treści zarówno tegorocznej projekcji listopadowej, jak również projekcji z marca roku następnego. Generalnie opowiadam się za tym, aby starać się czynić wszystko, co tylko możliwe, aby wspierać powrót polskiej gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego a ekspansywna polityka pieniężna może być bardzo pomocna w realizacji tego celu" - napisał Łon.

"Z drugiej strony zdaję sobie sprawę, że scenariusz przejściowego charakteru wzrostu presji inflacyjnej ma charakter bazowy i gdyby okazało się jednak, że z różnego typu analiz wynika, że realna staje się perspektywa trwałego utrzymywania się inflacji nieco powyżej 3,5 proc. być może wówczas należałoby rozważyć przemyślenie podjęcia decyzji o zwiększeniu poziomu stóp procentowych" - dodał.

Zdaniem Łona, presja inflacyjna płynąca z segmentu cen ropy naftowej wydaje się istotnie zmniejszać, a to zjawisko zdecydowanie warto brać pod uwagę podczas "procesu refleksji" nad optymalnym sposobem prowadzenia polskiej polityki pieniężnej.

"Z jednej strony warto mieć świadomość tego, że z uwagi na wzrost cen ropy naftowej źródła zwyżek inflacji konsumpcyjnej w naszym kraju mają w dużym stopniu charakter zewnętrzny, z drugiej strony stabilizacja cen ropy naftowej powinna doprowadzić do spadku presji inflacyjnej i umożliwić powrót inflacji konsumpcyjnej do dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego w 2022 r." - dodał.

Łon widzi coraz więcej dowodów na to, że sektor bankowy coraz lepiej sobie radzi w środowisku niskich stóp procentowych i do tej poprawy nie jest mu potrzebna podwyżka stóp przez bank centralny.

"Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że stabilizacja stóp na niskim poziomie sprzyja utrzymywaniu na niskim poziomie kosztów obsługi długu publicznego oraz kosztów obsługi kredytów, w tym także kredytów mieszkaniowych" - ocenia Łon.

Łon opowiedział się w artykule, aby w przyszłości rozważyć umieszczenie w komunikatach po posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej fragmentu poświęconego sytuacji na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie.

"(...) W tym kontekście można by nawiązać do zachowania Warszawskiego Indeksu Giełdowego, a może i innych polskich indeksów giełdowych" - napisał. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

To żabkość na rynku

17 000 zł przychodu gwarantowanego przez rok do 12 000 zł na rozwój biznesu tylko 5000 zł wkładu własnego w pełni wyposażony sklep

Komentarze (37)

dodaj komentarz
jpelerj
Wątpię. Będzie już dawno po wyborach i Trybunał Stanu pewnie już na pełnej parze.
moura
Pensje rosną ludzie w końcu mogą zarobić przynajmniej połowę tego co na zachodzie, więc taka inflacja to pikuś. Zostawcie Pana Glapińskiego w spokoju on i całe NBP robią świetną robotę dla całego narodu. Za Tuska się weźcie jego trzeba rozliczyć. Już nie długo ludzie młodzi zaczną masowo wracać z zagranicy Pensje rosną ludzie w końcu mogą zarobić przynajmniej połowę tego co na zachodzie, więc taka inflacja to pikuś. Zostawcie Pana Glapińskiego w spokoju on i całe NBP robią świetną robotę dla całego narodu. Za Tuska się weźcie jego trzeba rozliczyć. Już nie długo ludzie młodzi zaczną masowo wracać z zagranicy do Polski z kapitałem a że trzeba zapłacić za dom troszkę więcej ale stać ich będzie dzięki Nowemu Ładowi.
jpelerj
Nie wszyscy załapali ironię.
drabio
Pierwsza podwyżka stóp zapewne będzie po tym jak inflacja przekroczy 10 proc.
moura
Nie będzie żadnej podwyżki, jest jeszcze małe pole w dół.
1as
Najpierw ubiorą wszystkich posiadaczy oszczędności w nieruchy z lewarem, a potem będzie strzyżenie baranów.
kibicgorzowski
Eryk wie co robi Haha .Proponuje ujemne stopy procentowe
grab
Okradanie Polaków przez NBP trwa!
vonmisses
Spieszę tłumaczyć z łonowego na ludzki. Ożywienie gospodarcze = ubranie jeleni w tanie kredyty na wszystko co tylko można - od RTV AGD, przez samochody, po apartamenty 50m2 za 500 000. A potem jakoś to będzie :)
jas2
Jak zwykle zalety przedstawiasz jako wady.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki