REKLAMA

Łon: Uwarunkowania makro wskazują, że optymalna jest stabilizacja stóp proc.

2020-11-23 11:36
publikacja
2020-11-23 11:36
Puls Biznesu

Biorąc pod uwagę uwarunkowania makroekonomiczne optymalne obecnie wydaje się utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie - napisał w poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon. Jego zdaniem, polska polityka pieniężna przez długi czas pozostanie akomodacyjna.

"Biorąc więc pod uwagę całość uwarunkowań makroekonomicznych wyrażam przekonanie, że najbardziej optymalne obecnie wydaje się być utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie" - napisał Łon.

"Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną w naszym kraju uważam za wskazane utwierdzenie naszych obywateli w przekonaniu, że polska polityka pieniężna jeszcze przez długi czas będzie polityką o charakterze łagodnym. Warto bowiem, aby nasi rodacy mieli świadomość, że w tym trudnym okresie władze publiczne czynią wszystko, co tylko możliwe, aby minimalizować koszty obsługi kredytów zaciągniętych przez osoby fizyczne.[...] Ponadto należy także utrwalać przekonanie u osób kierujących podmiotami gospodarczymi, że NBP będzie starał się poprzez utrzymywanie stóp procentowych na niskim poziomie czynić wszystko, co możliwe, aby sprzyjać poprawie dynamiki nakładów inwestycyjnych" - dodał.

W ocenie Łona jednym z celów łagodzenia polityki pieniężnej w tym roku jest doprowadzenie do poprawy sytuacji kredytobiorców, co również można potraktować jako działanie na rzecz stabilizacji sektora bankowego.

Łon zwrócił ponadto uwagę na rolę interwencji walutowych w instrumentarium NBP.

"[...] W tym roku nie było potrzeby dokonywania interwencji walutowych. O istnieniu tego instrumentu polityki pieniężnej należy wciąż pamiętać, ale może on się przydać dopiero wówczas, gdy z badań NBP będzie wynikało, że kurs złotego stanowiłby zagrożenie dla naszego eksportu" - ocenia Łon.

Zdaniem członka RPP, tegoroczne wahania kursu złotego sprzyjały poprawie sytuacji w polskim handlu zagranicznym. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
arzab
Który to już miesiąc mamy inflację powyżej celu inflacyjnego a RPP walczy z tym faktem poprzez nicnierobienie ! Może było by inaczej gdyby ich płaca zależała od uzyskanych efektów tak jak w każdej porządnej firmie ! Niestety to są urzędnicy - im się należy !
looxoos
Yhymm... wyższa inflacja = wyzsze ceny = wyzsze wpływy podatkowe.
Dlaczego nie powiesz radiomaryjny ekonomisto, ze o to chodzi, zeby przerzucić koszty głupiej polityki na zwyklych ludzi?
karbinadel
Dawno tego członka nie pokazywali. I po co było psuć ludziom humor?
slawekqs
Jeśli to RRP podlega defacto rydzykowi to co oni mogą glapa dolewa paliwa do giełdy via Sasin a tam dosłownie wyparowuje z giełdy ładnych parę mld od początku roku i nic nie wskazuje zeby coś się zmieniło i co zmieni podniesie stop np. 0.5% tu trzeba by z 5% dać ale tak źle i gorzej a te kasa na gielde
Nie idzie
Jeśli to RRP podlega defacto rydzykowi to co oni mogą glapa dolewa paliwa do giełdy via Sasin a tam dosłownie wyparowuje z giełdy ładnych parę mld od początku roku i nic nie wskazuje zeby coś się zmieniło i co zmieni podniesie stop np. 0.5% tu trzeba by z 5% dać ale tak źle i gorzej a te kasa na gielde
Nie idzie od prywaty to nasz dlug tam przepalają pis to zło nawet po taki bolszewickich trików nie robiło post pzdpr co się nawrócił
max5000
Przy poziomie inflacji jaki mamy obecnie stopy powinny być min na poziomie 2%. To co robicie w RPP to pozbawianie zwykłych ludzi oszczędności na które pracowali całe życie. Bo ważniejsze dla was są losy kredytobiorców. Nie jestem zwolennikiem PO ale wtedy przynajmniej stopy procentowe były na normalnym poziomie i nie Przy poziomie inflacji jaki mamy obecnie stopy powinny być min na poziomie 2%. To co robicie w RPP to pozbawianie zwykłych ludzi oszczędności na które pracowali całe życie. Bo ważniejsze dla was są losy kredytobiorców. Nie jestem zwolennikiem PO ale wtedy przynajmniej stopy procentowe były na normalnym poziomie i nie niszczyły oszczędności Polaków a inflacja nie przekraczała 2%/
chlopek_roztropek
Panie Łonie, proszę myśleć o polskich rodzinach. Ich ambicją jest otrzymywanie finansowego wsparcia co najmniej takiego jak w Niemczech.
gainer
"Skoro Rada Polityki Pieniężnej zadeklarowała, że do końca kadencji nie zmieni już stóp procentowych, czyniąc siebie zbędną, to nadarza się doskonała okazja, aby gremium to rozwiązać, a jego członków postawić przed Trybunałem Konstytucyjnym"
https://www.rp.pl/artykul/1185103-NBP-nie-dba-o-wartosc-pieniadza-.html
jpelerj
"Poniedziałkowy artykuł dla Radia Maryja" - komu ten członek to pisze? W Radiu Maryja to chyba tylko dyrektor Rydzyk to rozumie? To nie prościej jest zadzwonić i powiedzieć, że jeszcze w tym tygodniu nie będzie podwyżki stóp i nie trzeba nadpłacać kredytów?
killgore
On powinien napisać wprost, że emeryci, którzy słuchają radyja nie dostaną żadnych odsetek od swoich mizernych oszczędności, a dzięki negatywnym realnym stopom procentowym są co miesiąc okradani z resztek tego, co mają. Dodatkowo komunistyczny rząd PiS dba o to, żeby podatek Belki miał się dobrze...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki