Łodzianie wybiorą nazwy dla ok. 30 ulic i placów w Nowym Centrum Łodzi

Łodzianie wybiorą nazwy dla ponad 30 ulic, placów, skwerów i pasaży w Nowym Centrum Łodzi (NCŁ); wśród proponowanych patronów są fabrykanci, filmowcy i artyści. Mieszkańcy mogą zgłaszać do magistratu swoje propozycje do końca września.

Nawiązująca do historii "ziemi obiecanej" koncepcja nazwania ulic w NCŁ m.in. nazwiskami największych rodów fabrykanckich, którą w lipcu ogłosiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wzbudziła wiele kontrowersji i stała się tematem ogólnołódzkiej dyskusji.

Według projektu, przygotowanego przez dyrektora Instytutu Historii UŁ prof. Jarosława Kitę oraz senatora i łódzkiego regionalistę Ryszarda Bonisławskiego, centralny punkt w NCŁ miałby być okolony alejami: Polską, Niemiecką, Żydowską i Rosyjską. Obok nich znajduje się pasaż Czterech Kultur i skwer Ziemi Obiecanej, a także - planowane już wcześniej - Rynek Katarzyny Kobro i plac Władysława Strzemińskiego, związanych z Łodzią artystów awangardy.Przed budowanym obecnie nowym dworcem Łódź Fabryczna ma znaleźć się plac Fabrykantów, z którym sąsiadować będą aleje dedykowane rodom fabrykanckim: Poznańskich, Geyerów, Scheiblerów, Grohmanów oraz ulice i pasaże m.in. Heinzlów, Schweikertów, Biedermanów, Herbstów.

Według Zdanowskiej takie nazewnictwo "nawiązywałoby do łódzkich tradycji historycznych, do kultury i w wielonarodowych korzeni Łodzi oraz rodów fabrykanckich tworzących potęgę +ziemi obiecanej+".

Uwagi do projektu zgłosił przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej prof. Grzegorz Matuszak (SLD), który co prawda zgodził się z pomysłem uczczenia kilku najbardziej zasłużonych fabrykantów, zasugerował jednak, by zamiast "drugo- i trzeciorzędnych przemysłowców" uwzględnić w nazwach ulic "ludzi tworzących kulturę duchową i materialną Łodzi" - artystów, architektów, ludzi nauki.

Projekt prezydent Łodzi skrytykowali także radni z klubu PiS, którzy zwrócili uwagę, że nie wszyscy fabrykanci zasługują na uhonorowanie, np. Kunitzer był carskim kolaborantem.

Kuriozalna - zdaniem radnych PiS - byłaby nazwa "skwer Prząśniczki", bo prząśniczka to część kołowrotka (prząśnica), nie zaś zdrobnienie słowa "prządka", tymczasem autorzy projektu uzasadniali taką nazwę chęcią "uhonorowania kobiet łódzkich pracujących w zakładach włókienniczych".

W ostatnich dniach petycję do rajców skierował Konrada Klejsa z Zakładu Historii i Teorii Filmu Uniwersytetu Łódzkiego; podpisało się pod nią wiele wybitnych postaci środowiska filmowego z rektorem łódzkiej Szkoły Filmowej prof. Mariuszem Grzegorzkiem na czele.

Klejsa postuluje, by patronami ulic w NCŁ były postaci związane z "Łodzią filmową", a więc reżyserzy Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Kieślowski, Andrzej Munk, Jerzy Kawalerowicz czy honorowy obywatel Łodzi, pamiętny Henryk Kwinto z "Vabanku" - Jan Machulski.

"Zastanawiające, dlaczego dopiero teraz ktoś wpadł na ten pomysł; w tym roku obchodzimy 20. rocznicę śmierci Kieślowskiego, Has umarł 11 lat temu. A skrzyżowanie ulic Kieślowskiego i Hasa, które dziś możemy sobie tylko wyobrazić, byłoby dobrym punktem do robienia sobie pamiątkowych zdjęć z Łodzi" - podkreśliła dyrektor Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska, która także popiera projekt.

Ostateczną decyzję w sprawie nazw dla jedenastu ulic, ośmiu alei, ośmiu pasaży, dwóch skwerów, dwóch parków i rynku w NCŁ - po konsultacjach społecznych, które potrwają do końca września - radni podejmą w październiku.

Nowe Centrum Łodzi (NCŁ) to obszar miasta o powierzchni 100 ha, który obecnie w dużej części zamieniony jest w plac budowy. Głównym obiektem NCŁ jest podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna, który będzie częścią multimodalnego węzła komunikacyjnego. Dworzec ma być oddany do użytku pod koniec tego roku.

W najbliższych latach NCŁ ma zamienić się w atrakcyjną przestrzeń publiczną. Jej częścią będzie m.in. zrewitalizowana zabytkowa elektrociepłownia EC1, w której już działa najnowocześniejsze w Europie Planetarium, i gdzie powstać ma interaktywne Centrum Nauki i Techniki. Na obszarze Centrum zostanie też przebudowanych lub powstanie 9 km dróg, a także 2,5 km torowisk.

NCŁ zostało także wytypowane jako miejsce realizacji wystawy światowej, tzw. małego Expo w 2022 roku, o którego organizację stara się Łódź. Tematem wystawy miałaby być rewitalizacja obszarowa. (PAP)

agm/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~łodzianin

Proponuję - rondo szaraka; skwer bezrobotnych i ulice: żulerska, emigrancka, upadłościowa, prywatyzacyjna, zwolnieniowa, rencistów, zadłużeniowa oraz aleje wyludnienia i skwer noworodków z beczki.
Dopiero te nazwy odzwierciedla prawdziwego ducha współczesnej Łodzi.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil