REKLAMA

Łódź chce zainwestować 150 mln zł w muzea, domy kultury, biblioteki i teatry

2016-03-16 07:12
publikacja
2016-03-16 07:12
Łódź chce zainwestować 150 mln zł w muzea, domy kultury, biblioteki i teatry
Łódź chce zainwestować 150 mln zł w muzea, domy kultury, biblioteki i teatry
/ thetaXstock

W najbliższych latach Łódź zamierza zainwestować 150 mln zł w muzea, domy kultury, biblioteki i teatry. Inwestycje te będą projektami uzupełniającymi program rewitalizacji centrum Łodzi.

Rewitalizacja ta ma obejmować kwartały Śródmieścia o łącznej powierzchni ponad 70 ha. Prace budowlane i remontowe na tych terenach są skoordynowane z działaniami, których celem ma być rewitalizacja społeczna najbardziej zaniedbanych obszarów.

"Kiedy mówimy o zmianach zachodzących w Łodzi, skupiamy się głównie na rewitalizacji obszarowej. Chcemy jednak zadbać też o naszą kulturę i sprawić, by należące do miasta obiekty instytucji kultury zyskały nowy wygląd oraz oferowały lepsze warunki artystom i widzom" - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Na inwestycje w placówkach kultury przeznaczono 150 mln zł, z czego 110 mln będzie pochodzić z funduszy Unii Europejskiej. Dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Łodzi Dagmara Śmigielska zwraca uwagę, że w najbliższych miesiącach zostanie przygotowana dokumentacja potrzebna do wnioskowania o unijne pieniądze. W pierwszym etapie inwestycji wytypowano 15 różnego rodzaju instytucji kultury.

Prace mają rozpocząć się w tym roku, a zakończyć najpóźniej w 2018 roku. Wszystko to ma służyć nie tylko mieszkańcom miasta, ale także całego regionu oraz turystom.

Projekty, które miasto zamierza zrealizować obejmują m.in. modernizację budynków, zakup nowego multimedialnego sprzętu, rozwój przestrzeni wystawienniczych, budowę nowych scen teatralnych dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, czy dalszy rozwój i rozbudowę EC1.

Prace w zabytkowej elektrociepłowni EC1 to jeden z największych projektów krajowej rewitalizacji. W zabytkowych obiektach - na obszarze blisko 40 tys. m kw. - planowane jest uruchomienie bądź już uruchomiono szereg instytucji kultury oraz Centrum Nauki i Techniki. Wartość projektu wynosi 274 mln zł brutto, z czego 82,7 mln zł stanowi dofinansowanie z UE.

Zrewitalizowany i rozbudowany kompleks EC1 nazwany Łódź - Miasto Kultury pełni funkcje kulturalnoartystyczne oraz społeczne. To przestrzeń otwarta dla artystów różnych dziedzin, w pełni przystosowana do twórczości indywidualnej, warsztatów i imprez grupowych. W jego strukturach powstało m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej. W trakcie budowy są ekspozycje Centrum Nauki i Techniki.

EC1 służy m.in. studentom łódzkiej szkoły filmowej, którzy realizują tam swoje spektakle dyplomowe. Odbędzie się tam również kilka przedstawień tegorocznego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych organizowanych przez Teatr Powszechny. EC1 ma być też miejscem przeniesionego z Poznania festiwalu PGNiG Transatlantyk. Działa tam również najnowocześniejsze w Polsce planetarium.

Jak poinformowano PAP w wydziale kultury, Łódź zarządza czterema muzeami i jedną galerią. Są to Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Kinematografii i Miejska Galeria Sztuki.

"W ostatnich latach zauważa się wzrost uczestnictwa w różnych formach działań kulturalnych proponowanych przez te instytucje. Niewątpliwie wpływa na to atrakcyjna oferta oraz liczne udogodnienia dla odbiorców, m.in. Noc Muzeów, Akcja Muzeum za złotówkę(dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia), Akcja 60+ Kultura, Karta Dużej Rodziny" - wyjaśniają w wydziale kultury.

Liczba osób zwiedzających wystawy np. w muzeach miejskich wynosiła: w 2015 r. - 318.296 osób, w 2014 r.- 320.139 osób, w 2013 r. - 281.491 osób.

Zdaniem urzędników wpływ na zwiększenie frekwencji miały interesujące propozycje wystawiennicze oraz udostępnienie nowych przestrzeni, m.in. otwarte w kwietniu 2013 r. muzeum interaktywne w zrewitalizowanym budynku dawnej kotłowni w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Szczególną popularnością cieszą się imprezy plenerowe w mieście, m.in. są to "Letni Kinematograf Rozrywkowy" na rynku Starego Miasta realizowane przez Muzeum Kinematografii, koncerty muzyczne "Geyer Music Factory" na dziedzińcu Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Wzrasta liczba uczestników wydarzeń kulturalno-edukacyjnych w łódzkich bibliotekach publicznych. W ub. roku wyniosła 218, 443 i była wyższa o 2, 181 w stosunku do roku 2014 i o 9, 421 przewyższała liczbę uczestników wydarzeń organizowanych przez biblioteki w 2013 roku.

Coraz więcej osób odwiedza łódzkie teatry miejskie: Teatr Arlekin, Teatr Pinokio, Teatr Nowy, Teatr Powszechny i Teatr Muzyczny. W latach 2013-2015 spektakle obejrzało w sumie prawie 900 tys. widzów. Tylko w ub. roku było ich ponad 300 tys.

W Łodzi odbywa się jedna z największych imprez plenerowych w Polsce - Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła, którego organizatorem jest Fundacja Lux Pro Monumentis. Jego ideą jest pokazanie jak nowoczesne technologie audiowizualne potrafią wydobyć piękno architektury i stworzyć nowy wizerunek postindustrialnego miasta.

Zdaniem prezydent Zdanowskiej impreza stała się już jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek miasta, w którym udział biorą całe rodziny. Ponadto impreza przyciąga do Łodzi tysiące gości i turystów. Pierwszą z pięciu edycji obejrzało niespełna 50 tys. widzów, a w ub. roku - według organizatorów - było ich ponad pół miliona.

Mówiąc o zakończonych lub kończących się inwestycjach w kulturę miasto wymienia m.in. rewitalizację i modernizację Teatru Lalek Arlekin, modernizację Teatru Muzycznego czy utworzenie w ramach Fabryki Sztuki w Łodzi Inkubatora Kultury - Art. Inkubator.

Dzięki pracom w "Arlekinie" teatr zyskał m.in. dodatkową salę Galerię A, która jest nowym miejscem na mapie Łodzi, prezentującym prace polskich artystów. Nowe możliwości lokalowe i techniczne stały się impulsem do powołania do życia Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Animacji AnimArt, corocznego wydarzenia, które ma podnieść rangę sztuki animacji filmowej i teatralnej, a także pozytywnie wpłynąć na wizerunek Polski, jako ważnego centrum sztuki lalkarskiej.

W wydziale kultury zwracają uwagę, że Teatr Muzyczny jest jedną z wizytówek miasta. Służy mieszkańcom Łodzi i całego regionu. Z kolei utworzenie w ramach Fabryki Sztuki w Łodzi Inkubatora Kultury - Art Inkubator przyczyniło się do powstania miejsca, gdzie twórczość spotyka się z przedsiębiorczością. Fabryka Sztuki poprzez Art Inkubator zapewnia pomoc firmom z branży kreatywnej. Do tej pory w Art Inkubatorze swoje miejsce znalazło 30 firm z branży przemysłów kreatywnych: projektanci mody, dodatków, tekstyliów, zabawek, architekci; fotografowie, agencje kreatywne, filmowcy, graficy.

O inwestycjach nie zapomina samorząd województwa. Marek Niedźwiecki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego zwrócił uwagę, że w ostatnich latach, w znacznej mierze dzięki dofinasowaniu z unijnych pieniędzy, udało się m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi w latach 2008-2013 zrealizowano projekt dotyczący poprawy infrastruktury budynków Teatru. Wartości inwestycji wyniosła ponad 45,8 mln zł.

W Filharmonii Łódzkiej w latach 2010-2014 wykonano i zamontowano organy romantyczne i barokowe. Inwestycja kosztowała ponad 11,6 mln zł. Muzeum Sztuki w Łodzi zrealizowało dwie duże inwestycje - zmodernizowano rezydencję "Księży Młyn" (Pałac Herbsta) oraz zrewitalizowano siedzibę główną Muzeum przy ul. Więckowskiego 36. Łączny koszt wyniósł ponad 28,4 mln zł. Łódzki Dom Kultury przebudował swoją salę kolumnową wraz z pomieszczeniami przyległymi

za łączną kwotę ponad 6,2 mln zł.

Z kolei w regionie ponad 955 mln zł przeznaczono m.in. na rewitalizację Wielunia, Zgierza, Łęczycy, Poddębic, Łasku, Opoczna, Skierniewic, Brzezin, Bełchatowa, Konstantynowa, a także renowację zabytkowych obiektów: siedziby Akademii Muzycznej w Łodzi, prace konserwatorskie, restauratorskie i modernizacyjne zabytkowego kościoła Ewangelicko-Augsburskiego św. Mateusza w Łodzi czy rewitalizację zabytkowego Dworku Modrzewiowego w Kutnie.

Niedźwiecki zwraca uwagę, iż nie jest możliwe, aby organizatorzy wydarzeń kulturalnych, "realizujący ambitny program artystyczny o wysokiej wartości merytorycznej", mogli w Polsce w 100 proc. samodzielnie finansować swoje przedsięwzięcia, bez udziału pieniędzy publicznych. Dlatego - jak wyjaśnił - "samorząd województwa łódzkiego stara się wspierać przedsięwzięcia kierowane zarówno do publiczności szukającej w kulturze głównie źródła rozrywki, jak i bardziej wyrobionego odbiorcy, postrzegającego wydarzenie kulturalne, jako pewną przygodę intelektualną".

Oprócz dofinansowania wydarzeń, celem samorządu województwa łódzkiego jest przyciąganie w jego granice gości z całej Polski. Służą temu wydarzenia kulturalne odbywające się na terenie województwa (np. Wędrowny Festiwal Kolory Polski, Rubinstein Piano Festival, Międzynarodowy Festiwal Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana, Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit, Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move. Festival), obiekty zabytkowe, a także szlaki kulturowe. Przez woj. łódzkie przebiegają 3 szlaki kulturowe o znaczeniu europejskim: Bursztynowy, Romański, Cysterski. Ponadto przez województwo biegnie szlak Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i Szlak Grunwaldzki. (PAP)

jaw/ agm/ bap/ agz/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~wojtek
Łódź ma jedynie szansę jak zainwestuje w połaczenie do Warszawy którym dojadę rano i wrócę popołudniu bez opóźnień w godzinę do Warszawy. Inaczej poco miałbym się tam przeprowadzać? A jeśli mam pojechać dla muzeów i teatrów to też rano wyjazd wieczorem powrót. W innym przypadku musieliby mieć coś czego nie Łódź ma jedynie szansę jak zainwestuje w połaczenie do Warszawy którym dojadę rano i wrócę popołudniu bez opóźnień w godzinę do Warszawy. Inaczej poco miałbym się tam przeprowadzać? A jeśli mam pojechać dla muzeów i teatrów to też rano wyjazd wieczorem powrót. W innym przypadku musieliby mieć coś czego nie ma w Warszawie np. Disneyland...
~takitam
Zaletą Łodzi jest właśnie że do niej nie przyjedziesz. Nie ma słoików, nie ma turystów. warszawka to taka słoikarnia że hej :) Na reklamówkę tam się "siatka" mówi :) hahahaha.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki