REKLAMA
PILNE

Lodówka, w której zrobisz zakupy

Wojciech Boczoń2016-01-07 08:55analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-07 08:55
Lodówka, w której zrobisz zakupy
Lodówka, w której zrobisz zakupy

Lodówki z wbudowanym monitorem nie są już rynkową nowością. Nowością jest natomiast lodówka z wbudowanym tabletem, za pomocą którego można zamówić i opłacić zakupy. Czy tak będą wyglądały zakupy spożywcze w przyszłości?

Nowe urządzenie działa niczym sprzęt z filmów science fiction. Tablet o przekątnej 21,5 cala znajduje się na zewnętrznych drzwiach lodówki i komunikuje się z internetem za pomocą sieci WiFi. Gdy użytkownik stwierdzi, że w lodówce brakuje na przykład mleka, po prostu uruchamia aplikację i składa zamówienie. Może je od razu opłacić dzięki usłudze „Groceries by Mastercard”. Zakupy zostaną dostarczone do domu przez kuriera. Do wirtualnego portfela MasterCard można podpiąć dowolną kartę płatniczą wydaną w USA (bo usługa jest dostępna na razie tylko na tamtym rynku). Żeby opłacić zakupy trzeba podać zdefiniowany wcześniej kod PIN.

Dodatkowo aplikację zakupową można obsługiwać także z poziomu telefonu czy tabletu. Producent deklaruje, że aplikacja ma się „uczyć” przyzwyczajeń rodziny i po jakimś czasie proponować spersonalizowane listy zakupów. 

Pomysł jest ciekawy, ale można mieć do niego pewne zastrzeżenia. Przede wszystkim pod znakiem zapytania staje kwestia aktualizacji takiego sprzętu i aplikacji zamontowanej na tablecie. Lodówkę kupuje się z reguły na wiele lat, a praktyka pokazuje że Samsung nie wspiera aktualizacjami swoich kilkuletnich tabletów czy telefonów. Za kilka lat może się okazać, że o ile lodówka wciąż działa jak należy, to tablet nie spełnia już rynkowych wymogów (np. dotyczących bezpieczeństwa).

Inna sprawa to dostęp do listy zakupowej przez młodszych członków rodziny. Żeby uniknąć dokonywania pochopnych zakupów, rodzice będą musieli pilnować aplikacji zakupowej i często zmieniać PIN. Bo przecież nie trudno sobie wyobrazić, że maluch zechce zamówić na przykład czekoladę z dostawą do domu i obciążyć „jednym kliknięciem” kartę kredytową rodzica.

Przeczytaj też: Karta płatnicza zamiast kluczy do bmw

A jeśli już puszczamy wodze wyobraźni, to warto  zastanowić się nad jeszcze jedną kwestią. Aplikacja zakupowa zabezpieczona jest PIN-em. Stąd już o krok do lodówki, której zawartość będzie zabezpieczona kodem wpisywanym na drzwiach. A to byłby już prawdziwy cios dla nocnych marków buszujących po kuchni…

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~domb
na taką lodówkę musieliby chyba włączyć niskie ceny żebym ją w ogóle wziął pod uwagę
~rebel12
Zadzwoń do Eweliny, może coś zdziała w temacie :)
~jak_nie-jak_tak
Nie wiem, czy to jest takie wygodne stać 10-15 minut przed lodówką i składać zamówienie?
Nie lepiej siąść przy stole i "po ludzku" zrobić zakupy przez internet?
~Eeee
Nie przejmuj się, ci bogatsi i tak zatrudnią gosposię...
~lol
Nie dziwota czemu co drugi Amerykaniec ma nadwagę.
~Ann
Bogatsi maja mniejszą... nadwagę...
~Aldik
będzie się psuła tak szybko jak tablety, max 2 lata i do smieci
~misza
Producenci przesciguja sie w wymyslaniu bezsensownych i zbednych rozwiazan.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki