REKLAMA

Litwa zwróciła się do ICAO o uznanie nieba nad Białorusią za przestrzeń niebezpieczną

2021-05-25 15:46
publikacja
2021-05-25 15:46
Litwa zwróciła się do ICAO o uznanie nieba nad Białorusią za przestrzeń niebezpieczną
Litwa zwróciła się do ICAO o uznanie nieba nad Białorusią za przestrzeń niebezpieczną
fot. Hennadii MinchenkoUkrinform / / FORUM/ddp images

Litwa oficjalnie zwróciła się we wtorek do Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) o uznanie przestrzeni powietrznej Białorusi za niebezpieczną i o wszczęcie śledztwa w sprawie przymusowego lądowania samolotu w Mińsku.

„Litwa oficjalnie zwróciła się do ICAO o wszczęcie międzynarodowego śledztwa w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tego incydentu i jest gotowa udzielić wszelkich informacji potrzebnych do takiego śledztwa. Prosimy również o uznanie przestrzeni powietrznej Białorusi za niebezpieczną” - czytamy w oświadczeniu litewskiego ministra transportu i komunikacji Mariusa Skuodisa.

Według niego istnieją poważne przesłanki świadczące, że przymusowe lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku naruszyło konwencję chicagowską (o międzynarodowym lotnictwie cywilnym) i może zostać uznane za czyn bezprawny. Minister przypomina, że konwencja zabrania porwania statku powietrznego lub umyślnego podawania informacji, które zagrażają bezpieczeństwu samolotu.

ICAO poinformowała w poniedziałek na Twitterze, że "przewodniczący Rady ICAO Salvatore Shaccitano zwołał pilne spotkanie 36 przedstawicieli dyplomatycznych Rady w dniu 27 maja w sprawie incydentu, związanego z lotem Ryanair FR4978 w przestrzeni powietrznej Białorusi w dniu 23 maja 2021 r.".

Wcześniej ICAO na Twitterze wyraziła "głębokie zaniepokojenie przymusowym lądowaniem samolotu Ryanair z pasażerami, co mogłoby być sprzeczne z konwencją chicagowską".

W niedzielę samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w stolicy Białorusi wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku w Mińsku białoruskie władze zatrzymały podróżującego tym samolotem opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera białoruskiego Ramana Pratasiewicza.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/

Skuodisa

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Białoruś

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj_
Jak by zyl swiat bez Litwy, ultra-mocarstwa galaktycznego :)

Nieco wymiera, emigracja, starzenie sie spoleczenstwa, wlasnie protestuja TIRy za objazdy, za wcinanie sie do Bialorusi traca export BR, RF
Bedzie mozna przejac za grosze, ludzi 2,7 mln
Panstwowosc im nie wyszla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki