REKLAMA

Litwa wydłużyła kwarantannę do 1 kwietnia

2021-02-24 17:09
publikacja
2021-02-24 17:09
fot. iStockphoto /

Kwarantanna na Litwie, wprowadzona z powodu pandemii Covid-19, została wydłużona o kolejny miesiąc, do 1 kwietnia – postanowił w środę rząd w Wilnie. Zgodnie z dotychczasowymi decyzjami miała ona obowiązywać do 1 marca. Od czwartku przestaje obowiązywać nakaz noszenia maseczek na zewnątrz.

Litewski minister zdrowia Arunas Dulkis uzasadniając decyzję wydłużenia o kolejny miesiąc kwarantanny wskazał, że „w ciągu ostatniego tygodnia liczba zakażeń nie spadła, a liczba hospitalizowanych wzrosła”.

Dane litewskiego Departamentu Statystyki wskazują, że liczba zakażeń koronawirusem na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni wynosi 243. Odsetek dodatnich wyników testowania w ciągu ostatnich siedmiu dni wynosi prawie 8 proc.

O wydłużenia kwarantanny wnioskowała też grupa ekspertów doradzająca rządowi. Członek tej grupy Vaidotas Grigas podkreślił, że warunki kwarantanny nadal mogą być łagodzone, ale „nie można ryzykować raptownej rezygnacji ze wszystkich ograniczeń”.

Od dwóch tygodni na Litwie czynne są już zakłady fryzjerskie, salony piękności i małe sklepy z artykułami przemysłowymi. W ubiegłym tygodniu wznowiono odprawianie mszy świętych z udziałem wiernych.

W środę rząd postanowił, że od czwartku nie będzie obowiązku noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz, jeżeli przestrzegany jest dwumetrowy dystans między ludźmi. Obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach pozostał.

Nadal zamknięte są lokale gastronomiczne, nie działają obiekty sportowe i miejsca rozrywki, nauka w szkołach i na uczelniach odbywa się zdalnie, urzędy państwowe i część firm również pracują w tym trybie. Członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą przyjmować wizyty tylko jednej innej osoby, której mogą towarzyszyć dzieci. Na świeżym powietrzu można się spotykać tylko z jedną osobą, z którą się nie mieszka.

Kwarantanna na Litwie została wprowadzona 7 listopada 2020 roku.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki