REKLAMA

Europejskie linie lotnicze na skraju bankructwa. Składają wniosek o ochronę przed wierzycielami

2022-07-05 11:45
publikacja
2022-07-05 11:45
Europejskie linie lotnicze na skraju bankructwa. Składają wniosek o ochronę przed wierzycielami
Europejskie linie lotnicze na skraju bankructwa. Składają wniosek o ochronę przed wierzycielami
fot. Paul Hanna / / Reuters

Skandynawskie linie lotnicze SAS złożyły wniosek o ochronę przed upadłością w Stanach Zjednoczonych, aby przyspieszyć plany restrukturyzacji - poinformowała spółka. SAS dodał, że strajki pilotów wpłynęły na sytuację finansową i płynność spółki.

Złożenie wniosku o ochronę przed wierzycielami to pokłosie fiaska poniedziałkowych rozmów linii lotniczych z pilotami w sprawie nowego układu zbiorowego. Ogłosili oni rozpoczęcie strajku ze skutkiem natychmiastowym.

Linie lotnicze SAS poinformowały w oświadczeniu, że będą nadal obsługiwać swoich klientów przez cały proces upadłości, chociaż strajk pilotów ma wpływ na rozkład lotów.

Anko van der Werff, CEO SAS, na konferencji prasowej powiedziała, że "celem złożenia wniosku do amerykańskiego sądu federalnego jest przyspieszenie planu restrukturyzacji ogłoszonego w lutym".

"Dzięki temu procesowi SAS dąży do osiągnięcia porozumienia z kluczowymi interesariuszami, restrukturyzacji zobowiązań dłużnych firmy, rekonfiguracji floty samolotów i wyjścia ze znaczącym zastrzykiem kapitałowym" – napisano w oświadczeniu.

Najbliższa przyszłość pod względem finansowym wydaje się jednak niezagrożona, w opinii spółki środki gotówkowe w wysokości 7,8 miliarda koron szwedzkich (756 milionów dolarów) wystarczą na pokrycie zobowiązań w najbliższym czasie. Co więcej, rozmowy z kredytodawcami dotyczące kolejnych 700 milionów dolarów na wsparcie jego działalności podczas restrukturyzacji są „bardzo zaawansowane”.

Linie lotnicze SAS dostrzegają jednak, że strajk "wpływa negatywnie na płynność i sytuację finansową firmy, a w przypadku przedłużania się, wpływ ten może stać się istotny". Z kolei analitycy nie liczą na szybkie rozwiązanie problemu, a tym samym ​​strajk będzie się przeciągał.

Sytuacja w branży lotniczej nie jest stabilna. Od kilku tygodnii na europejskich lotniskach panuje chaos. Pracownicy Ryanaira w Hiszapnii domagają się podwyżek i zapowiedzieli kolejne protesty na lipiec. Lufthansa, by ograniczyć chaos na lotniskach, podnosi ceny bieltów, tak by chętnych na loty było mniej. Co jakiś czas strajkują także pracownicy największego prayskiego lotniska - Roissy-Charles de Gaulle. Pomimo pierwszego od dwóch lata bez obostrzeń pandemicznych podróżowanie może okazać się udręką.

JM

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
andriej_duda
Proponuje rozdac jeszcze wieksze podwyzki naszym niepracujacym pilotom w Locie i ich siostrom stewaredessom. Wtedy konkurencyjne zachodnie linie jeszcze szybciej zbankrutują, kiedy wszyscy przejdą do nas do Lotu na utrzymanie Wolaków! Trzeba bedzie wytlumaczyć tylko tym w Locie że mają przyjmowac nie tylko rodzinę!
1a2b
europejskie czy skanynawskie? ... a w ogóle to xuj z nimi
takitamzdaleka
Jak już przedmówcy napisali - mamy kolejne wyniki działań bandytów z UE (bo tak należy ich nazwać, gdyż działają w imieniu wąskiej grupy interesów, a nie w interesie społecznym).
Zamiast skupić się na wsparciu wynalazków, które można upowszechnić i które będą wspomagały środowisko, które można promować a nie wymuszać - to co mamy?
Jak już przedmówcy napisali - mamy kolejne wyniki działań bandytów z UE (bo tak należy ich nazwać, gdyż działają w imieniu wąskiej grupy interesów, a nie w interesie społecznym).
Zamiast skupić się na wsparciu wynalazków, które można upowszechnić i które będą wspomagały środowisko, które można promować a nie wymuszać - to co mamy? Terror wąskiej klasy rewolucyjnej nad resztą społeczności (tu: europejskiej).
Tak, to komunizm... tylko dla niepoznaki nazywa się to demokracją czy innymi okrągłymi słowami.

Dziś piszemy o liniach lotniczych, ale popatrzmy - rolnicy, górnicy, hutnicy, i wielu innych - wychodzą na ulicę protestować. Te wszystkie ekologizmy zamiast wskazywać postawę przyjazną środowisku, zachęcać, pochwalać proste inicjatywy - to nie... zysku z tego biznesowego nie ma, a jak nie ma z tego pieniędzy, to... na siłę... przymusem, cynicznie wskazując to czy tamto...

Przestrzegam też przed postawą - LOT jest zły, niech zaorają, niech pogonią to towarzystwo i nepotyzm, itp.
Co prawda nepotyzm, i wszelkie kumoterstwo nie jest właściwe, ale to wymaga nie zaorania lecz wymiany, uleczenia, a nie zagłady pacjenta. Dlatego bojkot krajowej firmy nie rozwiąże problemu - przyjdzie inny chory człowiek w miejsce LOTu, będzie miał swoje choroby i... nie będzie on nasz... będzie niemcem (Lufthansa), szwedem (SAS), holendrem (KLM), czy innym... Dlatego - nie zagłada, lecz uleczenie jest nam potrzebne...
Podobnie z tą całą unią - są w niej dobre elementy, ale jest to chory człowiek, ze śmiertelnym rakiem toczącym nasze społeczeństwa... potrzebuje uzdrowienia a nie trwania aż do śmierci... niektóre chorobowe narośla należy usunąć, zlikwidować, a inne - potraktować radykalnie, wykorzeniając, zmieniając dietę, podając leki które leczą a nie podtrzymują egzystencję...
Tak... łatwo powiedzieć... więc co możemy zrobić?... Edukować nasze dzieci, co w obecnych czasach jest bardzo trudne, bo nie chcą słuchać dorosłych, zaś poprzez smartfony nasiąkają lewicowo-radykalnymi postulatami, nie myśląc o konsekwencjach ciesząc się kolorowymi flagami...
Dużo by jeszcze pisać...
Pozdrawiam
lipsk
Recesja , recesja wita nas a jest całe młode pokolenie które nie wie co to jest bo go nigdy nie poznało. Fed , ebc dodrukiem odwlekały krach jak najdalej ale jak w przysłowiu co się odwlecze to nie uciecze , a teraz kubeł zimnej wody na zielonych ideologów co nie uznają praw fizyki.
innowierca
Polityka pandemii z jej lockdawnami, bedzie jeszcze dlugo odbijac sie czkawka..... a ZIELONY LAD niczym sie tak nie cieszyl, jak pandemicznym stanem i zamknieciem turystyki.
jan-kowalski
"Sytuacja w branży lotniczej nie jest stabilna. Od kilku tygodnii na europejskich lotniskach panuje chaos. Pracownicy Ryanaira w Hiszapnii domagają się podwyżek i zapowiedzieli kolejne protesty na lipiec. Lufthansa, by ograniczyć chaos na lotniskach, podnosi ceny bieltów, tak by chętnych na loty było mniej."

I o
"Sytuacja w branży lotniczej nie jest stabilna. Od kilku tygodnii na europejskich lotniskach panuje chaos. Pracownicy Ryanaira w Hiszapnii domagają się podwyżek i zapowiedzieli kolejne protesty na lipiec. Lufthansa, by ograniczyć chaos na lotniskach, podnosi ceny bieltów, tak by chętnych na loty było mniej."

I o to chodzi zdominowanej przez lewicę i ekologów UE, żeby "lud" latał jak najmniej (a najlepiej nie latał wcale) i w ten sposób nie emitował CO2 i czego tam jeszcze. Ma też nie jeździć samochodami. Najlepiej niech siedzi na d... przed ekranem telewizora czy monitora i chłonie kolejne mądrości z centrali, a jak zamarzą mu się wakacje, zawsze może sobie wyświetlić na ekranie jakiś egzotyczny obrazek, np. z palmą na plaży Oceanu Indyjskiego.
Dlatego linie lotnicze nie dostaną żadnego wsparcia albo będzie ono niewystarczające, tylko żeby przedłużyć agonię branży. Biura podróży są następne w układance tego domina.

Drodzy Państwo, czasy masowej turystyki i podróży właśnie przechodzą na naszych oczach do historii. Lepiej już było.
andriej_duda
Hahaha naszemu narodowemu championow LOTowi bankructwo nie grozi! Rząd regularnie przelewa mu miliardy zł żeby było na podwyżki dla niepracujących keln.. stewardess i łażących 3eci rok za kosiarką pilotów! o ile dobrze pamietam to 3 miliardy już chyba dostali od 2020 a prezes powiedział że cytuje "to nie zamyka Hahaha naszemu narodowemu championow LOTowi bankructwo nie grozi! Rząd regularnie przelewa mu miliardy zł żeby było na podwyżki dla niepracujących keln.. stewardess i łażących 3eci rok za kosiarką pilotów! o ile dobrze pamietam to 3 miliardy już chyba dostali od 2020 a prezes powiedział że cytuje "to nie zamyka tematu"
andriej_duda
Chcielibyście sobie strzyc trawnik za 25 tys zł miesięcznie ,a w międzyczasie toczyć jeszcze spór z pracodawcom domagając się podwyżki bo utrzymanie basenu zdrożało?
300_pala odpowiada andriej_duda
Zostań pilotem.. co nie możesz ?

Powiązane: Branża lotnicza

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki