REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

TARCZA SOLIDARNOŚCIOWALimity na drogi prąd. Niektórzy mogą oszczędzić jeszcze więcej, ale muszą złożyć wniosek

2023-03-19 06:00
publikacja
2023-03-19 06:00

Dzięki rządowej tarczy solidarnościowej każde gospodarstwo domowe zaoszczędzi na rachunkach od 2 do 3 tys. zł. Trzy grupy - rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny - mogą zyskać jeszcze więcej. Muszą jednak pamiętać o złożeniu specjalnego wniosku u sprzedawcy lub dystrybutora energii, z którym mają umowę. Trzeba to zrobić maksymalnie do 30 czerwca br.

Limity na drogi prąd. Niektórzy mogą oszczędzić jeszcze więcej, ale muszą złożyć wniosek
Limity na drogi prąd. Niektórzy mogą oszczędzić jeszcze więcej, ale muszą złożyć wniosek
fot. vchal / / Shutterstock

- Rządowa tarcza solidarnościowa, która zaczęła obowiązywać w styczniu br., zakłada zamrożenie tegorocznych cen prądu na poziomie z 2022 roku i możliwość zaoszczędzenia od 2 do nawet 3 tys. zł w skali roku w zależności od typu gospodarstwa domowego. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można z niej skorzystać i kto powinien złożyć u swojego dostawcy energii dodatkowe oświadczenie - mówi Magda Smokowska z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Zamrożenie stawek wprowadzone przez tarczę solidarnościową dotyczy określonych limitów, które wynoszą 2 MWh rocznie dla większości gospodarstw domowych, 2,6 MWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnością oraz 3 MWh w przypadku rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny. Według szacunków na podstawie danych z rachunków klientów PGE Obrót przeciętne gospodarstwo domowe może w tym roku zaoszczędzić dzięki tarczy solidarnościowej nawet 2 tys. zł. Nie musi w tym celu składać żadnych wniosków ani oświadczeń - rachunki będą z automatu rozliczane po ubiegłorocznych stawkach. Inaczej jest jednak w przypadku rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny i rolników.

- Aby skorzystać z przysługującego, wyższego limitu zużycia prądu, niezbędne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia u swojego dostawcy energii w terminie do 30 czerwca br. - mówi Magda Smokowska. - Jeśli ich zużycie energii elektrycznej nie przekroczy limitu ustalonego na poziomie 3 MWh, zapłacą ok. 2,7 zamiast 5,7 tys. zł, co przekłada się na 3 tys. zł oszczędności w skali roku.

Takie oświadczenia do końca czerwca br. muszą złożyć również gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami. Według wyliczeń PGE Obrót dzięki rządowej tarczy solidarnościowej mogą one zaoszczędzić w tym roku na rachunkach 2,6 tys. zł.

Jak i gdzie złożyć wniosek

Wzory wniosków i oświadczeń, które trzeba złożyć, aby skorzystać w tym roku z preferencyjnych rozliczeń, są dostępne na stronach internetowych dostawców i dystrybutorów energii. Aby uniknąć wizyty w stacjonarnym punkcie obsługi, oświadczenie można przesłać również online - za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub w systemie gov.pl, podpisując wniosek za pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu.

Przed złożeniem wniosku należy sprawdzić na fakturze od dostawcy energii elektrycznej numer punktu poboru energii elektrycznej (PPE). Potrzebne będą również dokumenty potwierdzające uprawnienia do ulgi, czyli numer i kopia Karty Dużej Rodziny, a w przypadku gospodarstw rolnych - numer i kopia decyzji o wymierzeniu podatku rolnego dla gruntów za 2022 rok oraz nazwę organu podatkowego, który ją wydał. 

- Tarcza solidarnościowa jest odpowiedzią na globalny kryzys i niepewną sytuację na rynku energetycznym. Na stronie internetowej naszej kampanii „Liczy się energia” są dostępne wszystkie szczegóły dotyczące tego wsparcia i informacje, jak z niego skorzystać. Publikujemy też porady, które pokazują, jak w prosty sposób oszczędzać energię elektryczną i uzyskać dzięki temu dodatkowy rabat na rachunek za prąd w kolejnym roku - mówi ekspertka Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

10-proc. rabat to rozwiązanie, które rząd wprowadził wtarczy solidarnościowej, aby premiować te gospodarstwa domowe, które oszczędzają prąd. Aby z niego skorzystać, wystarczy w okresie od 1 października 2022 roku do 31 grudnia 2023 roku zmniejszyć swoje średnie zużycie energii o 1/10. Po spełnieniu tego wymogu rabat (naliczony za cały ten okres 14 miesięcy) zostanie doliczony do rachunków za prąd w kolejnym, 2024 roku.

Gospodarstwa domowe, które nie zmieszczą się w limitach zużycia przyjętych przez rząd, będą z kolei chronione przez mechanizm ceny maksymalnej, zgodnie z którym - niezależnie od wzrostu cen na rynku energetycznym - cena netto za prąd w 2023 roku będzie wynosiła maksymalnie 69 gr/1 kWh w przypadku gospodarstw domowych oraz 78 gr/1 kWh dla jednostek samorządu terytorialnego, instytucji użyteczności publicznej oraz mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw. 

Źródło:
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (7)

dodaj komentarz
luckyrich
Energia droga, a co się dzieje z kasą za opłaty emisyjne CO2? Znieście je, a energia będzie tańsza. Podobno to ok 50% naszych rachunków za prąd. Te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej), płacy minimalnej zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji Energia droga, a co się dzieje z kasą za opłaty emisyjne CO2? Znieście je, a energia będzie tańsza. Podobno to ok 50% naszych rachunków za prąd. Te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej), płacy minimalnej zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji i materiałów rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Przedsiębiorcy musza podnieść ceny albo będą zamykać firmy i zwalniać ludzi. Nie będą dokładać do interesu, też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Zobaczcie ksiazkę pt. "Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy", by samemu stworzyć sobie finansowe bezpieczeństwo. Pokazują w niej jak generować pieniądze i nie musieć pracować do końca życia
nostsherlock
Czyli w skrócie: jest drogo, to dostaniesz pieniądze pod WARUNKIEM ŻE: jesteś wyborcą pisu i nie pracujesz
lukaszslask
Uprzejmie Prosze o przemyslenie jeszcze raz limitow zuzycia,mediana jest dobra,ale akurat w pradzie sie nie zgadza,poniewaz w Polsce bardzo duzo Osob mieszka w blokach wielorodzinnych i tam prad rozklada sie na kilka czynnikow....
osobno za oswietlenie klatki,garazy,czesci wspolnych placi spoldzielnia i to nie wchodzi do rachunkow
Uprzejmie Prosze o przemyslenie jeszcze raz limitow zuzycia,mediana jest dobra,ale akurat w pradzie sie nie zgadza,poniewaz w Polsce bardzo duzo Osob mieszka w blokach wielorodzinnych i tam prad rozklada sie na kilka czynnikow....
osobno za oswietlenie klatki,garazy,czesci wspolnych placi spoldzielnia i to nie wchodzi do rachunkow i obniza rachunki prywatne
kolejnym czynnikiem,w domu mamy piec czy to gazowy czy na wegiel,ktory tez chodzi na prad np pompa,ktora musi ta wode pompowac po kaloryferach,a w bloku najczesciej jest ogrzewanie centralne,za ktorego prad lokator nie placi,wiec wydaje mi sie,ze limit 2,5-3 tys bylby bardziej wskazany,jest tez duza roznica pomiedzy gotowaniem na gazie,a indukcja i to wszystka wplywa na rachunek koncowy....
dzyszla
Z tym 10% rabatem za 10% to kolejne matematyczne kłamstwo!
Zacznijmy od tego, że - redaktorze - okres obejmuje 15, a nie 14 miesięcy. Po drugie nie da się zmniejszając zużycie o 10% zmniejszyć o 10% zużycia za okres, który się zazębia. Można poczytać więcej o tym przekręcie na https://www.dzyszla.pl/blog-1679142741.html
1984
Po prostu trzeba nieco mocniej zmniejszyć zużycie i tyle. Najgorzej mają ci co nie potrafią liczyć i zmniejszanie zużycia zaczęli już w październiku ub. roku. Wtedy zmniejszenie musi być jeszcze większe niż dla tych co do końca 2022 zużywali tyle co zwykle, a oszczędzanie zaczęli dopiero od stycznia 2023r.

Akurat dla mnie
Po prostu trzeba nieco mocniej zmniejszyć zużycie i tyle. Najgorzej mają ci co nie potrafią liczyć i zmniejszanie zużycia zaczęli już w październiku ub. roku. Wtedy zmniejszenie musi być jeszcze większe niż dla tych co do końca 2022 zużywali tyle co zwykle, a oszczędzanie zaczęli dopiero od stycznia 2023r.

Akurat dla mnie zaoszczędzenie 10% jest banalnie proste bo prądu używam także do ogrzewania. Po prostu przesunąłem akcent na inne źródła, a ciepła zima znacznie w tym pomogła. Ale typowy mieszkaniec bloku nie ma żadnych szans o ile w styczniu nie wymienił starej lodówki klasy C na nową A++ ;)
dzyszla odpowiada 1984
Akurat odwrotnie - szybsze rozpoczęcie oszczędzania daje nieznaczny bonus. Odnosząc się do przykładu z wpisu, 15r / (12 + 3r) < (12r + 3) / 15, dla r<1. Dla r=1 są równe, dla r=0 jest to 0 < 0,2 (20% na korzyść pierwszego sposobu, czyli szybszego oszczędzania). Wszystkie pośrednie współczynniki oszczędności dają tylko mniejszą Akurat odwrotnie - szybsze rozpoczęcie oszczędzania daje nieznaczny bonus. Odnosząc się do przykładu z wpisu, 15r / (12 + 3r) < (12r + 3) / 15, dla r<1. Dla r=1 są równe, dla r=0 jest to 0 < 0,2 (20% na korzyść pierwszego sposobu, czyli szybszego oszczędzania). Wszystkie pośrednie współczynniki oszczędności dają tylko mniejszą różnicę, ale dalej nierówność zachowana.
1984 odpowiada dzyszla
Co prawda to dyskusja czysto akademicka ale ja pociągnę. Otóż Pana obliczenia są prawidłowe pod warunkiem, że miesięcznie możemy zaoszczędzić tyle samo. Tak jest w przypadku bardzo sztywnego zużycia prądu gdy trzeba pilnować każdej włączonej żarówki i czasu używania kompa. Wtedy tak, trochę lepiej wychodzi gdy zacznie się wcześniej.Co prawda to dyskusja czysto akademicka ale ja pociągnę. Otóż Pana obliczenia są prawidłowe pod warunkiem, że miesięcznie możemy zaoszczędzić tyle samo. Tak jest w przypadku bardzo sztywnego zużycia prądu gdy trzeba pilnować każdej włączonej żarówki i czasu używania kompa. Wtedy tak, trochę lepiej wychodzi gdy zacznie się wcześniej. Ale to obniża bazę! Dla osób które mogą bardziej elastycznie używać energii elektrycznej (bo np. jak ja używają jej do dogrzewania pomieszczeń) lepiej odłożyć oszczędzanie do 2023. Opierając się na przykładach z bloga: 12 mc po 90 kWh + 3 mc z 2022r po 100 kWh = 1380 kWh. Minus 30 kWh których oszczędzanie odłożyliśmy na 2023 = 1350 kWh co przy nienaruszonej bazie 1500 kWh daje równo 10%. W ten sposób oszczędzając dokładnie tyle samo kWh jak w przykładzie z wcześniejszym rozpoczęciem mieścimy się w limicie.

Nie zmienia to faktu, że jest tu duża pułapka w jaką wiele osób może wpaść. Przy zazębiających się 15 mc okresach 10% oszczędność w ciągu jednego roku to za mało. Z kolei jak zaczniemy wcześniej to zmniejszamy bazę i znowu 10% to za mało. Jak ktoś nie uwzględni w/w niuansów oszczędzi 10% ale bonusu nie będzie - pułapka jak s...

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki