REKLAMA

Pieniądze z OFE do IKE lub ZUS-u. Rząd przyjął projekt ustawy o likwidacji OFE

2019-11-26 13:47
publikacja
2019-11-26 13:47

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt nowelizacji ustawy o przeniesieniu środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE). Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2020 r. - poinformowało MFiPR.

/ fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy, po zmianach OFE zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach był oparty na filarach, na które będą składać się:

  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
  • Pracownicze Plany Emerytalne (PPE);
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Projekt zakłada, że ustawa o OFE wejdzie w życie 1 czerwca 2020 roku. Uczestnicy OFE będą mogli zdecydować, czy ich pieniądze trafią na IKE czy też do ZUS. O ile jednak ci, którzy zdecydują się na IKE, nie będą musieli nic robić (pieniądze z OFE zostaną przekierowane na IKE automatem), to ci, którzy wybiorą ZUS, będę musieli wypełnić deklarację. Niezłożenie deklaracji oznaczać będzie wybór "opcji domyślnej z IKE".

Jak podało we wtorek MFiPR, z tytułu przekształcenia wnoszona będzie opłata odpowiadająca wartości 15 proc. aktywów netto OFE – równoważna efektywnej stopie opodatkowania emerytur z ZUS. "Do jej zapłaty, w dwóch transzach (w 2020 i 2021 r.), będą zobowiązane specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, powstałe z przekształcenia OFE" - poinformowano. Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśla, że "środki z tej opłaty trafią do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i mogą być przeznaczone wyłącznie na obsługę zobowiązań FUS".

Resort dodał, że pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej na zabezpieczenie Państwa przed ryzykami demograficznymi. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA.

Projekt ustawy o OFE dotyczy prawie 16 mln Polaków, a kwota, która ma być przekazana na ich konta to 162 mld zł.

15 proc. opłaty w OFE budzi kontrowersje

15 proc. opłaty w OFE budzi kontrowersje

Rząd odkrył karty w sprawie OFE - transfer środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Indywidualnych Kont Emerytalnych odbędzie się 1 lipca przyszłego roku, czyli nieco ponad miesiąc później, niż początkowo planowano. Będzie można przesunąć te środki do ZUS-u, ale w tym celu trzeba będzie na początku przyszłego roku o to zawnioskować. Komentuje Kamil Cisowski, dyrektor Działu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego DI Xelion.

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ dym/ amac/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
barnabka
Ja uwazam ze im wiecej czytam o PPK tym coraz bardziej sie przekonuję. Fakt jest taki ze ludzie w Polsce nie oszczędzają. Tak mamy i tyle. Większośc ludzi zyje z dnia na dzień a potem jak przychodzi emerytura to jest ona bardzo niska. Żeby temu zapobiec ,musimy zaczac oszczedzac bo w przeciwnym razie nasze emerytury beda jeszcze Ja uwazam ze im wiecej czytam o PPK tym coraz bardziej sie przekonuję. Fakt jest taki ze ludzie w Polsce nie oszczędzają. Tak mamy i tyle. Większośc ludzi zyje z dnia na dzień a potem jak przychodzi emerytura to jest ona bardzo niska. Żeby temu zapobiec ,musimy zaczac oszczedzac bo w przeciwnym razie nasze emerytury beda jeszcze niższe niz u niektórych osób dziś.
emeryt_giełdowy
Po pierwsze - Konstytucja RP 64 chroni własność prywatną. Propozycja zmiany jej jest niczym innym jak odwróceniem uwagi od faktu, że obecne rozwiązania de fakto nie gwarantują i nie dają gwarancji tej ochrony, a dyskusja na ten temat to odwrócenie uwagi od problemu zasadniczego (kto będzie faktycznym dysponentem kapitału,Po pierwsze - Konstytucja RP 64 chroni własność prywatną. Propozycja zmiany jej jest niczym innym jak odwróceniem uwagi od faktu, że obecne rozwiązania de fakto nie gwarantują i nie dają gwarancji tej ochrony, a dyskusja na ten temat to odwrócenie uwagi od problemu zasadniczego (kto będzie faktycznym dysponentem kapitału, czy dysponent będzie kiedykolwiek odpowiadał karnie i materialne za ewentualne straty ponoszone przez uczestników IKE)

Po drugie - Pani Aleksandra Wiktorów https://m.interia.pl/biznes/news,2636559 mówi, że w systemie emerytalnym panuje chaos.
- Nie rozumiem, dlaczego akurat PPK czy IKE miałyby mieć gwarancje konstytucyjne.
- Wzmocnienia stabilności systemu emerytalnego nie będzie, jeśli nie będzie w rządzie jednego ośrodka, który go koordynuje i bez którego nie wprowadza się żadnych zmian.
- Nie informuje się przedsiębiorców, że jeśli będą zwolnieni ze składek czy będą je płacić w niższej wysokości, to w przyszłości ich emerytury będą bardzo niskie.

Ja mówię, że to nie jest już system emerytalny to już jest bałagan (b .......) emerytalny. Poczynając od różnych sposobów waloryzacji, rewaloryzacji i/lub traktowania kapitału - składek. po różne sposoby ich księgowania (Zus, subkonto w ZUS.
Prosty przykład: masz 1 mln na koncie, otrzymujesz decyzję o wysokości emerytury (np. 60 tys. brutto) - pozostał kwota 940 tys. składki przestaje być pieniądzem, nie jest waloryzowana - nie pracuje nawet na 2-3% w skali rocznej tzn. 30 tys. zł. 50% emerytury brutto.

Po trzecie - czytam P. Borysa, https://biznes.interia.pl/news/pawel-borys-prezes-pfr-porzadki-w-systemie-emerytalnym,2636716,1021
oraz Bujaka z PKO BP https://www.pb.pl/bujak-z-pko-bp-konstytucyjna-ochrona-ppk-przywroci-wiarygodnosc-systemu-emerytalnego-975728
Obaj, jeżeli nie będą mieli odłożonych środków na Prywatnym Kapitale Emerytalny, po zmianie rządu skończą tak jak Petru. Tylko kto wtedy zatrudni takie sieroty ekonomiczne, słupy i wazeliniarzy obecnej ekipy dyskutujących o stopie zastąpienia po 50-ce.

Po czwarte - czytam Balcerowicza,https://www.money.pl/emerytury/przez-nieuwage-powiedzial-prawde-balcerowicz-o-wpadce-bartosza-marczuka-6450234439854209v.html
oraz Gomułkę z BBC - https://www.bankier.pl/wiadomosc/BCC-komentuje-zalozenia-reformy-OFE-7768079.html
– Rząd mógł przejąć wszystkie 162 mld zł poprzez przesunięcie ich w całości do ZUS-u, np. do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD), ale tego na szczęście nie proponuje. Na szczęście!!!!!!
Nie wiadomo jednak, ile z sumy 162 mld zł trafi do FRD, a ile na prywatne, indywidualne konta emerytalne (IKE). Rząd zakłada, że około 80% trafi do IKE. Wprowadzenie opłaty przekształceniowej w wysokości 15% tylko od środków przekazywanych do IKE może zachęcić członków OFE do wyboru ZUS-u dla swoich środków – zauważa główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

odwracają uwagę od zasadniczych spraw, a koncentrują się na sprawach drugo i trzeciorzędnych.
Powstaje pytanie po co tworzyć atrapy i iluzję prywatnych kont emerytalnych, jeżeli całość 162 mld zł.de fakto będzie zarządzana przez podmioty podległe Państwu, uczestnicy zapisywanie są z automatu w przypadku PPK lub mają domyślna formę przekierowania na IKE, którymi zarządzać będą byli zarządzający OFE.

Balcerowiczowi to ja nie chcę mu przypominać jak potraktował i kogo obarczył odpowiedzialności za błędy przy wprowadzaniu OFE w 1998r., jakie są skutki dla budżetu i uczestników OFE oraz jak zdemolowano system emerytalny.
Zwracam uwagę, że o obecnej deformie tak jak w przypadku reformy OFE nie mówią prawnicy, którzy powinni odpowiedzieć na pytanie jak obecnie proponowane rozwiązania mają się do teorii prawa własności
https://mfiles.pl/pl/index.php/Prawo_w%C5%82asno%C5%9Bci
emeryt_giełdowy
Im więcej czytam nt. ustawy o PPK i projektu ustawy dot. likwidacji OFE tym bardziej skłaniam się do tezy, że mamy do czynienia z całkowitą nacjonalizacją kapitału uczestników OFE i PPK oraz przekazanie tych środków w zarządzanie podmiotom podlegającym Państwu, czyli obecnie rządzącym PiS.
To wszystko pod hasłem,
Im więcej czytam nt. ustawy o PPK i projektu ustawy dot. likwidacji OFE tym bardziej skłaniam się do tezy, że mamy do czynienia z całkowitą nacjonalizacją kapitału uczestników OFE i PPK oraz przekazanie tych środków w zarządzanie podmiotom podlegającym Państwu, czyli obecnie rządzącym PiS.
To wszystko pod hasłem, że to mają być prywatne środki. One tak jak w przypadku OFE, będą środkami prywatnymi przekazanymi w zarządzanie podmiotom państwowym. W przypadku PPK 57% uczestników przekaże środki 2 Państwowym podmiotom PZU i PKO BP
Ja współczuje młodym - pokoleniu 20-40+ które ma wybrać. To jest to absolutny skandal. De fakto uczestnicy OFE mają wybór pomiędzy dżuma - IKE zarządzane przez poprzedników czyli OFE, a cholerą - czyli PFR P.Borysa.
Przecież to nie jest wybór. To jest bezczelna metoda wyciągania pieniędzy i kierowania ich do z góry określonych osób. To jest metoda a la Rydzyk.
A dlaczego uczestnicy OFE nie mają możliwości wybrania IKZE!!! Młodzi ludzie zostaną pozbawieni możliwości jakiegokolwiek wyboru i kontroli nad swoim kapitałem.
Jedyną formą walki z tym stanem faktycznym jest pozbawienie PiS możliwości nacjonalizacji kapitału prywatnego oraz oraz zablokowania PiS w tworzeniu prywatnego folwarku i piaskownicy oraz tratowaniu obywateli jako dawców kapitału i głosów wyborczych.
kkk1111
piszesz PIS nie bronie ich ale pamiętajmy ze to PO okradło nas z OFE i to oni stwierdzili ze to nie sa nasze pieniądze PIS co prawda likwiduje ofe ale środki przekazuje na ine konta które możesz wybrać i zapewnia ze teraz te środki będą twoje jest mowa nawet żeby zapisać to w konstytucji wiec różnica miedzy tym co zrobiło piszesz PIS nie bronie ich ale pamiętajmy ze to PO okradło nas z OFE i to oni stwierdzili ze to nie sa nasze pieniądze PIS co prawda likwiduje ofe ale środki przekazuje na ine konta które możesz wybrać i zapewnia ze teraz te środki będą twoje jest mowa nawet żeby zapisać to w konstytucji wiec różnica miedzy tym co zrobiło PO a PIS jest ogromna
gwisniew odpowiada kkk1111
To nie PO stwierdziło, że to nie są nasze pieniądze, a TK.
Rzeczywiście jest różnica między tym co zrobiło PO i co robi teraz PIS: PO zachowało prawa nabyte, nie zmieniło też salda rachunku, tylko przeniosło zobowiązanie z zobowiązania obligacyjnego na zobowiązanie ZUS.
PIS zabiera nam prawa wynikające z OFE:
To nie PO stwierdziło, że to nie są nasze pieniądze, a TK.
Rzeczywiście jest różnica między tym co zrobiło PO i co robi teraz PIS: PO zachowało prawa nabyte, nie zmieniło też salda rachunku, tylko przeniosło zobowiązanie z zobowiązania obligacyjnego na zobowiązanie ZUS.
PIS zabiera nam prawa wynikające z OFE: np. prawo do dziedziczenia, prawo do emerytury wypłacanej do śmierci i każe wybierać między częścią z tych praw, a 15% podatkiem.
Czekam na pozew zbiorowy i na pewno się przyłączę, bo tym razem sprawa ma duże szanse wygrania.
emeryt_giełdowy odpowiada gwisniew
"To nie PO stwierdziło, że to nie są nasze pieniądze, a TK."

Następny p ................. , szukający i zrzucający odpowiedzialność za błędy.
Różnica polega na tym, że PO zaczęła uchwalając ustawę o OFE , a PiS zakończy nacjonalizując i prywatyzując za nasze pieniądze system
"To nie PO stwierdziło, że to nie są nasze pieniądze, a TK."

Następny p ................. , szukający i zrzucający odpowiedzialność za błędy.
Różnica polega na tym, że PO zaczęła uchwalając ustawę o OFE , a PiS zakończy nacjonalizując i prywatyzując za nasze pieniądze system emerytalny.
konik_garbusek
W sumie, mogli chapnąć 90 % "opłaty przekształceniowej" , kto podskoczy? Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi? :)
emeryt_giełdowy
"Resort dodał, że pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej na zabezpieczenie Państwa przed ryzykami demograficznymi. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA."

Jeżeli to jest prawda to jest to absolutny skandal. De fakto uczestnicy OFE
"Resort dodał, że pieniądze osób, które wybiorą ZUS trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej na zabezpieczenie Państwa przed ryzykami demograficznymi. W zarządzanie tymi środkami zostanie włączony Polski Fundusz Rozwoju SA."

Jeżeli to jest prawda to jest to absolutny skandal. De fakto uczestnicy OFE mają wybór pomiędzy dżuma - IKE zarządzane przez poprzedników czyli OFE, a cholerą - czyli PFR P.Borysa.
Przecież to nie jest wybór. To jest bezczelna metoda wyciągania pieniędzy i kierowania ich do z góry określonych osób. To jest metoda a la Rydzyk.
A dlaczego uczestnicy OFE nie mają możliwości wybrania IKZE!!!
blesso
Wystarczyło przelać środki/zapisy z OFE do IKZE. Podatek byłby płacony w przyszłości a uprawnienia do środków byłyby te same.
khh
Nie mozna bylo tak zrobic, bo nie byloby z czego finansowac wielu pisich bzdur.

Powiązane: Reforma OFE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki