Likwidacja OFE. Transfer od IKE dokona się 1 lipca

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Transfer dokona się 1 lipca. 

(fot. Adam Guz / KPRM / Flickr)

Transfer środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne dokona się 1 lipca 2020 r. - mówił w środę minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że pierwsze miesiące przyszłego roku to czas decyzji, czy chcemy przekazać pieniądze zgromadzane w OFE do ZUS.

Jak wskazał podczas środowej konferencji Kwieciński, kluczowym momentem jest początek 2020 r. "Jeżeli ktoś chce, żeby pieniądze (zgromadzone w OFE - PAP) poszły nie do IKE, tylko trafiły do I filara, a ma taki wybór, to będzie musiał złożyć deklarację za pośrednictwem swojego operatora" - mówił. Będzie mógł to zrobić - jak zaznaczył - od 1 stycznia do 1 marca przyszłego roku.

Dodał, że jeżeli tego nie uczynimy, to pieniądze z OFE trafią domyślnie na nasze nowe konto w IKE, o czym zostaniemy poinformowani. Wskazał, że jest to decyzja nieodwołana. "To operacja jednorazowa. Tak mamy to zapisane w ustawie" - mówił.

Jak zaznaczył, "sam transfer z OFE do IKE dokona się 1 lipca".

Szef MR i MIiR przypomniał, że pieniądze w IKE będą mogły być dziedziczone. "Jeśli ktoś umrze, to te środki nie przepadną, tylko będą podlegały dziedziczeniu" - powiedział.

Wyjaśnił, że po osiągnięciu wieku emerytalnego dana osoba albo będzie mogła "rozłożyć sobie te środki, mieć je wypłacane w czasie, albo w całości wybrać". "Zachowujemy te zasady, które obowiązują w tej chwili w stosunku do IKE" - mówił.

OFE a IKE

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach oparty był na filarach:

  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Kwieciński: Przekształcenie OFE w IKE to oddanie funduszy emerytom

Ustawą o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne, oddajemy fundusze emerytom - zaznaczył w środę minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że ma to wzmocnić system kapitałowego oszczędzania na starość.

Taki system stworzy podstawy do oszczędzania na późne lata życia (efektem będzie wzrost oszczędności długoterminowych),  a także  przyczyni się  do budowania bezpiecznego oraz stabilnego systemu emerytalnego, a w konsekwencji do wzrostu świadczeń emerytalnych. Biorąc pod uwagę względy demograficzne, przyszła emerytura powinna pochodzić z różnych źródeł - czytamy w komunikacie.

 Najważniejsze rozwiązania:

  • Opcją domyślną dla członków OFE będą Indywidualne Konta Emerytalne – w tym przypadku od środków zgromadzonych w OFE zostanie pobrana 15 proc. opłata przekształceniowa. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.
  • Alternatywą dla tej opcji będzie przekazanie środków do ZUS, wtedy nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone.
  • Opłata jest „elementem sprawiedliwości”, bo emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane.
  • Członek OFE będzie mógł złożyć deklarację o przeniesieniu środków do ZUS. Niezłożenie deklaracji oznacza wybór opcji domyślnej z IKE.
  • Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) – zarządzające OFE – przekształcą się w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). OFE staną się Specjalistycznymi Funduszami Inwestycyjnymi Otwartymi (SFIO), które będą zarządzane przez TFI. SFIO będą zarządzać przyszłymi IKE.
  • Oszczędności w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

Projekt ustawy o przekształceniu OFE

Przyjęto, że zarządzaniem środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie się zajmowało TFI Polskiego Funduszu Rozwoju SA (obecnie jest to ZUS). Zmiana jest uzasadniona, bo do FRD trafią środki z OFE przeniesione do ZUS. W efekcie zmieni się struktura Funduszu Rezerwy Demograficznej, która umożliwi zarządzanie środkami FRD w celach inwestycyjnych, z korzyścią dla polskiej gospodarki. Głównym celem utworzenia FRD było zwiększenie bezpieczeństwa wypłacalności świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego. FRD pełni rolę funduszu rezerwowego dla funduszu emerytalnego wyodrębnionego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował rząd.

Projekt ustawy o przekształceniu OFE zakłada wejście w życie ustawy w lipcu 2020 r. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Pierwotnie zakładano, że ustawa wejdzie w życie 1 listopada 2019 r.

"Etap prac rządowych zakończył się z chwilą przyjęcia projektu przez Radę Ministrów. Pierwotnie zakładano, że ustawa wejdzie w życie 1 listopada 2019 r., jednak obecnie ma to być lipiec 2020 r." - napisano w komunikacie.

Cytowany w komunikacie prasowym minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że przesunięcie terminu wynika m.in. ze zmian, które wprowadzono do projektu po konsultacjach społecznych i pozwoli na spokojne prace nad projektem parlamentowi nowej kadencji.

BPL/CIR/pap 

Źródło: Bankier24
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 3 sawkaa

skoro uważają że tak będzie lepiej to niech likwidują. Mnie osobiście to tylko interesuje tak naprawdę ppk, bo tutaj mogę sporo sobie odłożyć na swoją emeryturę

! Odpowiedz
2 15 czytacz

Tak to zwykła kradzież i różnicowanie społeczeństwa.Tworzenie nowych sztucznych tworów.Moje pieniądze trafiały do OFE(chociaż się nie zapisałem tylko ktoś bezkarnie mnie zapisał bez mojej wiedzy)Zabierali z tego część pieniędzy jako opłatę,Teraz zamiast bezpłatnie przekazać mi je do mojego IKE,które już mam otworzą mi nowe i zabiorą kolejne 15 procent.Toć to planowana grabież w majestacie uchwalonego prawa!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 quizas

Wszystkie podatki są "grabieżą" w majestacie prawa, bo narzucane są społeczeństwu przez rządzących. Tak zawsze było, tak jest i tak będzie. Piętnaście procent to w tym przypadku podatek od dochodu, bo Twoje wynagrodzenie przekazane do OFE nie podlegało wcześniej podatkowi dochodowemu. Pieniądze wypłacane po 60 roku życia z IKE też nie będą podlegały podatkowi dochodowemu, a pieniądze wypłacane z ZUSu będą. Jeżeli wolisz zapłacić podatek dochodowy (19%?) od pieniędzy z ZUSu zamiast 15% od pieniędzy przekazanych z OFE do IKE, to wybierz ZUS.

O ile mi wiadomo, środki (lub aktywa?) z nowego IKE będzie można przenieść do istniejącego, ale nie wiem jak szybko i na jakich zasadach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 raf2004

Mam jedno zasadnicze pytanie: Czy dla IKE otwartych do tej pory pozostanie granica wieku 60 lat, kiedy można będzie wypłacić pieniądze bez podatku, czy też w związku z wejściem nowej ustawy, zostanie ona przesunięta do 65 lat ?

! Odpowiedz
3 4 quizas

Nie jest możliwa zmiana zasad dotyczących starych IKE, bo "lex retro non agit". Poza tym, gdyby rząd chciał takiej zmiany dokonać, to wywołałby panikę finansową i masowe wypłaty środków z IKE. Nikt normalny nic by tam już nie wpłacił, a to co już wpłacił szybko by wycofał. To tak jakby banki oznajmiły, że za dwa tygodnie nie będzie już można wycofywać środków z kont, tylko trzeba będzie na nie poczekać do emerytury.

Co do nowych IKE, to czytałem, że będą zarządzane przez SFIO (powstałe z przekształcenia OFE) i będą działać na takich samych zasadach jak stare - z wyjątkiem pieniędzy z OFE. Pieniędzy które trafią do nowych IKE z OFE nie będzie można wypłacić przed osiągnięciem "wieku emerytalnego". Nie jest dla mnie jasne, czy będzie to wiek emerytalny kobiet, czyli 60 lat, tak jak w przypadku starych IKE, czy też 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Jeżeli, zgodnie z zapowiedziami, nowe IKE będą działać na takich samych zasadach jak stare, to będzie to 60 lat dla kobiet i mężczyzn.

Podobno ma być możliwe połączenie nowego IKE ze starym, jeśli ktoś zechce, ale nawet wtedy pieniędzy przelanych z OFE nie będzie można wypłacić przed 60 (lub 65) rokiem życia.
Jeżeli ktoś będzie chciał mieć jednocześnie nowe IKE i stare IKE, to limit wpłat nie zwiększy mu się dwa razy, ale pozostanie taki sam. Ja zamierzam przenieść forsę z nowego IKE do starego, bo wolę zarządzać pieniędzmi sam niż zostawić to SFIO

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 23 lubi01

Nie będzie można tych środków wypłacić teraz.....
Więc zobaczymy te pieniądze jak świnia niebo.
Za dwa lata pewnie kolejna opłata pseudo solidarnościowa.
i czym człowiek się obejrzy kasa się rozejdzie.

Bo kraść to trzeba umieć!

! Odpowiedz
0 5 wc_

W tej chwili 2,92% trafia do OFE, oczywiście u tych osób które zostały w OFE w 2014 roku. Czy po przeniesieniu środków z OFE do IKE w dalszym ciągu pracodawcy będą odprowadzać 2,92% już nie do OFE tylko do IKE ???

! Odpowiedz
3 12 tristans

'Opłata sprawiedliwości' powinna być pobierana podczas wypłaty emerytury z IKE, ale PIS żąda kasy już teraz. Jeżeli pieniądze w IKE będą gdzieś inwestowane i pomnażanie, to wymyślą od takich zysków specjalny podatek (sama Belka to już za mało) i będzie dodatkowa kasa.

! Odpowiedz
2 5 quizas

Z IKE nie wypłaca się emerytur. To są Twoje pieniądze, które możesz wypłacić w całości lub częściowo przed 60 rokiem życia płacąc podatek Belki, albo po 60 roku życia bez podatku Belki.
Od pieniędzy które trafią do "nowego IKE" z OFE pobiorą 15% podatek w dwóch transzach po 7.5% i nie będzie możńa ich wypłacić przed osiągnięcie wieku emerytalnego (tak jak z ZUSu). Nie będzie natomiast podatki Belki.

Jeśli wolisz zapłacić 19% (lub tyle ile będzie wynosił PIT jak przejdziesz na emeryturę), to każ przenieść aktywa z OFE do ZUSu. Możesz to zrobić od stycznia do końca marca 2020 r.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 george1

Ja w tej chwili mam IKE - będę miał dwa czy dołożą do tego które mam ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Partnerem sekcji o PPK jest: