REKLAMA
Tour de spółki

Likwidacja OFE. Transfer od IKE dokona się 1 lipca

2019-11-06 14:40, akt.2019-11-07 07:14
publikacja
2019-11-06 14:40
aktualizacja
2019-11-07 07:14

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. Transfer dokona się 1 lipca. 

/ fot. Adam Guz / KPRM / Flickr

Transfer środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne dokona się 1 lipca 2020 r. - mówił w środę minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że pierwsze miesiące przyszłego roku to czas decyzji, czy chcemy przekazać pieniądze zgromadzane w OFE do ZUS.

Jak wskazał podczas środowej konferencji Kwieciński, kluczowym momentem jest początek 2020 r. "Jeżeli ktoś chce, żeby pieniądze (zgromadzone w OFE - PAP) poszły nie do IKE, tylko trafiły do I filara, a ma taki wybór, to będzie musiał złożyć deklarację za pośrednictwem swojego operatora" - mówił. Będzie mógł to zrobić - jak zaznaczył - od 1 stycznia do 1 marca przyszłego roku.

Dodał, że jeżeli tego nie uczynimy, to pieniądze z OFE trafią domyślnie na nasze nowe konto w IKE, o czym zostaniemy poinformowani. Wskazał, że jest to decyzja nieodwołana. "To operacja jednorazowa. Tak mamy to zapisane w ustawie" - mówił.

Jak zaznaczył, "sam transfer z OFE do IKE dokona się 1 lipca".

Szef MR i MIiR przypomniał, że pieniądze w IKE będą mogły być dziedziczone. "Jeśli ktoś umrze, to te środki nie przepadną, tylko będą podlegały dziedziczeniu" - powiedział.

Wyjaśnił, że po osiągnięciu wieku emerytalnego dana osoba albo będzie mogła "rozłożyć sobie te środki, mieć je wypłacane w czasie, albo w całości wybrać". "Zachowujemy te zasady, które obowiązują w tej chwili w stosunku do IKE" - mówił.

OFE a IKE

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostaną przekształcone tak, aby system emerytalny w najbliższych latach oparty był na filarach:

  • Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) – nowe, dobrowolne, prywatne i kapitałowe;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS);
  • Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK);
  • Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Kwieciński: Przekształcenie OFE w IKE to oddanie funduszy emerytom

Ustawą o przeniesieniu środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne, oddajemy fundusze emerytom - zaznaczył w środę minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że ma to wzmocnić system kapitałowego oszczędzania na starość.

Taki system stworzy podstawy do oszczędzania na późne lata życia (efektem będzie wzrost oszczędności długoterminowych),  a także  przyczyni się  do budowania bezpiecznego oraz stabilnego systemu emerytalnego, a w konsekwencji do wzrostu świadczeń emerytalnych. Biorąc pod uwagę względy demograficzne, przyszła emerytura powinna pochodzić z różnych źródeł - czytamy w komunikacie.

 Najważniejsze rozwiązania:

  • Opcją domyślną dla członków OFE będą Indywidualne Konta Emerytalne – w tym przypadku od środków zgromadzonych w OFE zostanie pobrana 15 proc. opłata przekształceniowa. Środki zgromadzone na IKE będą w całości prywatne i dziedziczone. Będzie je można wypłacić jednorazowo lub w ratach, bez podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego, zgodnie z pierwotnymi celami reformy z 1999 r.
  • Alternatywą dla tej opcji będzie przekazanie środków do ZUS, wtedy nie zostanie od nich pobrana opłata przekształceniowa, ale pieniądze nie będą dziedziczone.
  • Opłata jest „elementem sprawiedliwości”, bo emerytury wypłacane przez ZUS są opodatkowane, a pieniądze wypłacane z IKE po osiągnięciu wieku emerytalnego – nie. Bez opłaty przekształceniowej środki z IKE byłyby uprzywilejowane.
  • Członek OFE będzie mógł złożyć deklarację o przeniesieniu środków do ZUS. Niezłożenie deklaracji oznacza wybór opcji domyślnej z IKE.
  • Powszechne Towarzystwa Emerytalne (PTE) – zarządzające OFE – przekształcą się w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI). OFE staną się Specjalistycznymi Funduszami Inwestycyjnymi Otwartymi (SFIO), które będą zarządzane przez TFI. SFIO będą zarządzać przyszłymi IKE.
  • Oszczędności w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma ok. 15,8 mln Polaków, którzy odłożyli na nich ok. 162 mld zł.

Projekt ustawy o przekształceniu OFE

Przyjęto, że zarządzaniem środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) będzie się zajmowało TFI Polskiego Funduszu Rozwoju SA (obecnie jest to ZUS). Zmiana jest uzasadniona, bo do FRD trafią środki z OFE przeniesione do ZUS. W efekcie zmieni się struktura Funduszu Rezerwy Demograficznej, która umożliwi zarządzanie środkami FRD w celach inwestycyjnych, z korzyścią dla polskiej gospodarki. Głównym celem utworzenia FRD było zwiększenie bezpieczeństwa wypłacalności świadczeń z ubezpieczenia emerytalnego. FRD pełni rolę funduszu rezerwowego dla funduszu emerytalnego wyodrębnionego w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował rząd.

Projekt ustawy o przekształceniu OFE zakłada wejście w życie ustawy w lipcu 2020 r. - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Pierwotnie zakładano, że ustawa wejdzie w życie 1 listopada 2019 r.

"Etap prac rządowych zakończył się z chwilą przyjęcia projektu przez Radę Ministrów. Pierwotnie zakładano, że ustawa wejdzie w życie 1 listopada 2019 r., jednak obecnie ma to być lipiec 2020 r." - napisano w komunikacie.

Cytowany w komunikacie prasowym minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powiedział, że przesunięcie terminu wynika m.in. ze zmian, które wprowadzono do projektu po konsultacjach społecznych i pozwoli na spokojne prace nad projektem parlamentowi nowej kadencji.

BPL/CIR/pap 

Źródło:Bankier24
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (82)

dodaj komentarz
sawkaa
skoro uważają że tak będzie lepiej to niech likwidują. Mnie osobiście to tylko interesuje tak naprawdę ppk, bo tutaj mogę sporo sobie odłożyć na swoją emeryturę
czytacz
Tak to zwykła kradzież i różnicowanie społeczeństwa.Tworzenie nowych sztucznych tworów.Moje pieniądze trafiały do OFE(chociaż się nie zapisałem tylko ktoś bezkarnie mnie zapisał bez mojej wiedzy)Zabierali z tego część pieniędzy jako opłatę,Teraz zamiast bezpłatnie przekazać mi je do mojego IKE,które już mam Tak to zwykła kradzież i różnicowanie społeczeństwa.Tworzenie nowych sztucznych tworów.Moje pieniądze trafiały do OFE(chociaż się nie zapisałem tylko ktoś bezkarnie mnie zapisał bez mojej wiedzy)Zabierali z tego część pieniędzy jako opłatę,Teraz zamiast bezpłatnie przekazać mi je do mojego IKE,które już mam otworzą mi nowe i zabiorą kolejne 15 procent.Toć to planowana grabież w majestacie uchwalonego prawa!
quizas
Wszystkie podatki są "grabieżą" w majestacie prawa, bo narzucane są społeczeństwu przez rządzących. Tak zawsze było, tak jest i tak będzie. Piętnaście procent to w tym przypadku podatek od dochodu, bo Twoje wynagrodzenie przekazane do OFE nie podlegało wcześniej podatkowi dochodowemu. Pieniądze wypłacane Wszystkie podatki są "grabieżą" w majestacie prawa, bo narzucane są społeczeństwu przez rządzących. Tak zawsze było, tak jest i tak będzie. Piętnaście procent to w tym przypadku podatek od dochodu, bo Twoje wynagrodzenie przekazane do OFE nie podlegało wcześniej podatkowi dochodowemu. Pieniądze wypłacane po 60 roku życia z IKE też nie będą podlegały podatkowi dochodowemu, a pieniądze wypłacane z ZUSu będą. Jeżeli wolisz zapłacić podatek dochodowy (19%?) od pieniędzy z ZUSu zamiast 15% od pieniędzy przekazanych z OFE do IKE, to wybierz ZUS.

O ile mi wiadomo, środki (lub aktywa?) z nowego IKE będzie można przenieść do istniejącego, ale nie wiem jak szybko i na jakich zasadach.
raf2004
Mam jedno zasadnicze pytanie: Czy dla IKE otwartych do tej pory pozostanie granica wieku 60 lat, kiedy można będzie wypłacić pieniądze bez podatku, czy też w związku z wejściem nowej ustawy, zostanie ona przesunięta do 65 lat ?
quizas
Nie jest możliwa zmiana zasad dotyczących starych IKE, bo "lex retro non agit". Poza tym, gdyby rząd chciał takiej zmiany dokonać, to wywołałby panikę finansową i masowe wypłaty środków z IKE. Nikt normalny nic by tam już nie wpłacił, a to co już wpłacił szybko by wycofał. To tak jakby banki oznajmiły,Nie jest możliwa zmiana zasad dotyczących starych IKE, bo "lex retro non agit". Poza tym, gdyby rząd chciał takiej zmiany dokonać, to wywołałby panikę finansową i masowe wypłaty środków z IKE. Nikt normalny nic by tam już nie wpłacił, a to co już wpłacił szybko by wycofał. To tak jakby banki oznajmiły, że za dwa tygodnie nie będzie już można wycofywać środków z kont, tylko trzeba będzie na nie poczekać do emerytury.

Co do nowych IKE, to czytałem, że będą zarządzane przez SFIO (powstałe z przekształcenia OFE) i będą działać na takich samych zasadach jak stare - z wyjątkiem pieniędzy z OFE. Pieniędzy które trafią do nowych IKE z OFE nie będzie można wypłacić przed osiągnięciem "wieku emerytalnego". Nie jest dla mnie jasne, czy będzie to wiek emerytalny kobiet, czyli 60 lat, tak jak w przypadku starych IKE, czy też 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Jeżeli, zgodnie z zapowiedziami, nowe IKE będą działać na takich samych zasadach jak stare, to będzie to 60 lat dla kobiet i mężczyzn.

Podobno ma być możliwe połączenie nowego IKE ze starym, jeśli ktoś zechce, ale nawet wtedy pieniędzy przelanych z OFE nie będzie można wypłacić przed 60 (lub 65) rokiem życia.
Jeżeli ktoś będzie chciał mieć jednocześnie nowe IKE i stare IKE, to limit wpłat nie zwiększy mu się dwa razy, ale pozostanie taki sam. Ja zamierzam przenieść forsę z nowego IKE do starego, bo wolę zarządzać pieniędzmi sam niż zostawić to SFIO
lubi01
Nie będzie można tych środków wypłacić teraz.....
Więc zobaczymy te pieniądze jak świnia niebo.
Za dwa lata pewnie kolejna opłata pseudo solidarnościowa.
i czym człowiek się obejrzy kasa się rozejdzie.

Bo kraść to trzeba umieć!
wc_
W tej chwili 2,92% trafia do OFE, oczywiście u tych osób które zostały w OFE w 2014 roku. Czy po przeniesieniu środków z OFE do IKE w dalszym ciągu pracodawcy będą odprowadzać 2,92% już nie do OFE tylko do IKE ???
tristans
'Opłata sprawiedliwości' powinna być pobierana podczas wypłaty emerytury z IKE, ale PIS żąda kasy już teraz. Jeżeli pieniądze w IKE będą gdzieś inwestowane i pomnażanie, to wymyślą od takich zysków specjalny podatek (sama Belka to już za mało) i będzie dodatkowa kasa.
quizas
Z IKE nie wypłaca się emerytur. To są Twoje pieniądze, które możesz wypłacić w całości lub częściowo przed 60 rokiem życia płacąc podatek Belki, albo po 60 roku życia bez podatku Belki.
Od pieniędzy które trafią do "nowego IKE" z OFE pobiorą 15% podatek w dwóch transzach po 7.5% i nie będzie możńa
Z IKE nie wypłaca się emerytur. To są Twoje pieniądze, które możesz wypłacić w całości lub częściowo przed 60 rokiem życia płacąc podatek Belki, albo po 60 roku życia bez podatku Belki.
Od pieniędzy które trafią do "nowego IKE" z OFE pobiorą 15% podatek w dwóch transzach po 7.5% i nie będzie możńa ich wypłacić przed osiągnięcie wieku emerytalnego (tak jak z ZUSu). Nie będzie natomiast podatki Belki.

Jeśli wolisz zapłacić 19% (lub tyle ile będzie wynosił PIT jak przejdziesz na emeryturę), to każ przenieść aktywa z OFE do ZUSu. Możesz to zrobić od stycznia do końca marca 2020 r.
george1
Ja w tej chwili mam IKE - będę miał dwa czy dołożą do tego które mam ?

Powiązane: PPK - Pracownicze Plany Kapitałowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki