REKLAMA

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN

2022-05-26 19:40, akt.2022-05-27 09:03
publikacja
2022-05-26 19:40
aktualizacja
2022-05-27 09:03
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN
fot. Krystian Maj / KPRM / / Flickr

Sejm uchwalił w czwartek zainicjowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która m.in. likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN. Nowela przewiduje też procedurę "testu bezstronności i niezawisłości sędziego".

Za nowelizacją głosowało 231 posłów, przeciw było 208, zaś 13 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Za głosowało wszystkich 224 posłów PiS uczestniczących w głosowaniu. Czterech posłów PiS - w tym premier Mateusz Morawiecki - nie głosowało. Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział dziennikarzom po głosowaniu, że szef rządu "przez niedopatrzenie nie głosował nad finałem tej ustawy, ale oczywiście poparcie tu jest pełne, bo ten kompromis został wypracowany w ramach kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy".

Ustawę poparło także trzech posłów Kukiz'15, dwóch koła Polskie Sprawy i dwóch niezrzeszonych. Przeciw byli posłowie opozycji, zaś od głosu wstrzymała się głównie Konfederacja.

Nowelizacja zakłada przede wszystkim likwidację Izby Dyscyplinarnej SN. Zgodnie z nią, sędziowie, którzy teraz orzekają w Izbie Dyscyplinarnej mają mieć możliwość przejścia do innej izby lub w stan spoczynku. W SN ma zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Z kolei przewidziany w noweli "test bezstronności i niezawisłości sędziego" ma dać każdemu obywatelowi - jak wskazywał prezydent - prawo do rozpatrzenia jego sprawy przez bezstronny i niezawisły sąd. Wniosek o zbadanie wymogów niezawisłości i bezstronności ma mieć prawo złożyć strona lub uczestnik postępowania.

Przed uchwaleniem całej nowelizacji posłowie przyjęli 15 poprawek zgłoszonych głównie przez klub PiS podczas drugiego czytania i pozytywnie zaopiniowanych przez sejmową komisję sprawiedliwości. Na mocy jednej z przyjętych znaczną większością głosów poprawek z nowelizacji wykreślono preambułę.

Odrzucono kilkadziesiąt poprawek i wniosków mniejszości zgłoszonych przez opozycję.

W nowelizacji nie znalazły się jednak ostatecznie zapisy, które miały przywrócić możliwość przeprowadzania "testu niezawisłości i bezstronności sędziego" w stosunku do już zapadłych, prawomocnych orzeczeń. Zakładały one możliwość składania w terminie sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy wniosków, że zapadłe prawomocne orzeczenie zostało wydane z naruszeniem standardu niezawisłości i bezstronności.

Przepisy przewidujące procedurę ewentualnego weryfikowania zapadłych już orzeczeń po poprawce Solidarnej Polski zostały wykreślone z pierwotnego projektu na etapie pierwszego czytania. W środę klub PiS zgłosił w drugim czytaniu dwie poprawki generalnie przywracające tę procedurę w odniesieniu do prawomocnych orzeczeń.

Sejmowa komisja w środę wieczorem pozytywnie zaopiniowała powrót tych przepisów do przedłożenia, mimo że krytykowali to na przykład przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa. "Przyjęcie takiej poprawki może wręcz spowodować paraliż sądownictwa. Będzie bardzo dużo spraw tego typu, strony korzystają, jak mają możliwość, bez względu, czy czują się pokrzywdzone" - mówił podczas posiedzenia komisji sędzia Stanisław Zdun z KRS.

W czwartek szef klubu PiS Ryszard Terlecki bezpośrednio przed głosowaniami powiedział, że klub PiS wycofał dwie poprawki dotyczące tej kwestii. Oznacza to, że w uchwalonej nowelizacji "test bezstronności" nie odnosi się do orzeczeń, które już są prawomocne.

W nowelizacji jest natomiast zapis przewidujący - w ciągu pół roku od wejścia jej w życie - możliwość wznowienia spraw sędziów ukaranych dyscyplinarnie prawomocnymi orzeczeniami Izby Dyscyplinarnej lub tych, którym uchylono immunitety.

Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby Dyscyplinarnej w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę 1 mln euro dziennie.

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

W czwartek premier Morawiecki oświadczył w Sejmie, że Komisja Europejska przyjrzała się noweli ustawy o SN, którą zaprezentował prezydent Andrzej Duda i "stwierdziła, że stanowi ona wrota do KPO". "Zakończyliśmy negocjacje kamieni milowych. I chcę Wysokiej Izbie powiedzieć, że w przyszły czwartek, 2 czerwca przyjedzie tutaj przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na podpisanie kamieni milowych związanych z KPO" - powiedział szef rządu.

Kaleta: Cieszymy się, że Kancelaria Prezydenta i PiS uwzględniło część naszych zastrzeżeń do noweli ustawy o SN

Bardzo cieszymy się, że zarówno Kancelaria Prezydenta, jak i Prawo i Sprawiedliwość w toku bardzo długich rozmów uwzględniło część naszych zastrzeżeń do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym - podkreślił w czwartek wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta (Solidarna Polska).

Kaleta podkreślił w czwartek wieczorem na konferencji prasowej w Sejmie, że przez wiele tygodni Solidarna Polska składała pewne wątpliwości, co do brzmienia niektórych przepisów tej ustawy. "Bardzo cieszymy się, że zarówno kancelaria pana prezydenta, jak i Prawo i Sprawiedliwość w toku bardzo długich rozmów uwzględniło część naszych zastrzeżeń. Ale tez okazało się w toku tych rozmów, że intencje pana prezydenta były zbieżne z intencjami, które przyświecały Solidarnej Polsce" – powiedział wiceminister.a

Kaleta zapewnił, że przygotowane przez Solidarną Polskę poprawki do tej ustawy były "zbieżne również z kamieniami milowymi Krajowego Planu Odbudowy". "Więc wkrótce powinny wpłynąć środki do Polski" – podkreślił.

Szrot: W noweli ustawy o SN pozostały wszystkie kluczowe dla prezydenta elementy

W uchwalonej przez Sejm noweli ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały wszystkie kluczowe elementy, które zawierał projekt prezydenta Andrzeja Dudy - podkreślił w czwartek szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot.

"W przyjętej przez Sejm RP ustawie o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym pozostały wszystkie kluczowe elementy, które zawierał projekt prezydenta RP Andrzeja Dudy. Kompromis w kraju, kompromis za granicą" - napisał Szrot na Twitterze.

Kosiniak-Kamysz: złożymy poprawki do nowelizacji ustawy SN w Senacie

Złożymy w Senacie poprawki do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, bez ich przyjęcia Polska może nie otrzymać środków europejskich, mimo zatwierdzenia KPO - powiedział w piątek prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz zapytany w Polsat News o decyzję Sejmu, który uchwalił w czwartek prezydencką nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, likwidującej Izbę Dyscyplinarną poinformował, że z jego informacji wynika, iż dopiero gdy nowela zostanie "naprawiona" w Senacie, będą szanse na środki europejskie.

"Czym innym jest zatwierdzenie KPO, mam nadzieję, że do niego dojdzie, myślę że realny jest termin przyszłego tygodnia, a czym innym jest uruchomienie środków (z KPO) i tu jest warunkowość spełnienia zasad praworządności. A ta ustawa w tej formule nie przywraca praworządności" - powiedział prezes PSL.

Jego zdaniem niezrozumiałe jest np. wycofanie przez PiS w ostatniej chwili poprawki zakładającej, że tzw. test bezstronności sędziego obejmowałby prawomocne orzeczenia, zapadłe w przeszłości. "Opozycja jest odpowiedzialna, naprawi tę ustawę w Senacie i doprowadzi do odblokowania tych środków" - zapowiedział polityk. Dopytywany o możliwości odrzucenia senackich poprawek przez PiS ocenił, że "odrzucenie tych poprawek w Sejmie będzie działaniem na szkodę".

Pytany, jakie to będą poprawki podał, że przede wszystkim będzie to odesłanie w stan spoczynku sędziów Izby Dyscyplinarnej. Po drugie będzie to wymóg 7-letniego doświadczenia sędziów, zasiadających w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej, a po trzecie przywrócenie do orzekania tych sędziów, którzy w niesłuszny sposób zostali od niego odsunięci. "Jeżeli chcemy usprawnić wymiar sprawiedliwości, jeśli chcemy przywrócić zasady praworządności, jeśli chcemy mieć gwarancje środków z KPO w lipcu i sierpniu, trzeba to przyjąć" - podkreślił prezes PSL.

Jak dodał, Senat powinien się zająć ustawą o SN "jak najszybciej"; poinformował, że już rozmawiał w tej sprawie z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (23)

dodaj komentarz
podatnik-
Tyle,że cała ta maskarada niczego nie zmienia!
rol38
Zamienił se stryjek siekierkę na kijek.
faramir_z_gondoru
Kasa wpłynie to i Izba cudownie wróci.
tomkooo
a kto im zabroni po otrzymaniu kasy przepchnac kolejnego takiego samego gniota, tylko ze zmieniona nazwa izby ?
tomkooo odpowiada (usunięty)
do mnie pijesz ? wyczytales to z mojego komentarza czy wyssales ze swojego brudnego palca ?
reformy sa potrzebne, ale nie takie jakie forsuje pan 0
jak widze ty chcesz wiecej, zeby rzad wiecej kradl i mial w sadach "swoich" - wtedy to co opisujesz to bedzie na porzadku dziennym, tylko tymi co kradna beda rodziny tych
do mnie pijesz ? wyczytales to z mojego komentarza czy wyssales ze swojego brudnego palca ?
reformy sa potrzebne, ale nie takie jakie forsuje pan 0
jak widze ty chcesz wiecej, zeby rzad wiecej kradl i mial w sadach "swoich" - wtedy to co opisujesz to bedzie na porzadku dziennym, tylko tymi co kradna beda rodziny tych ktorzy rzadza :)
nie mowie juz o sytuacjach kiedy normalny czlowiek bedzie sie sadzyl z partyjniakiem - bedzie to samo co z wypadkiem szydlo tylko, ze w sadzie :)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
cieszynmiasto
Z nazwaniem "szmatą" człowieka to przesadziłeś
koperytko
Niezła cenzura - kolejny wpis skasowany.... Oto on
Obecnie powstał niebezpieczny precedens że urzedniczyna z PE może ingerować w niezależne państwo, a pozyteczni id.io.ci się cieszą. Dzięki działalności parti rzy.głupów z PO - PE mógł wprowadzić taki precedens.
Może mi ktoś da przykład gdzie opozycja wegiersa działa w ten
Niezła cenzura - kolejny wpis skasowany.... Oto on
Obecnie powstał niebezpieczny precedens że urzedniczyna z PE może ingerować w niezależne państwo, a pozyteczni id.io.ci się cieszą. Dzięki działalności parti rzy.głupów z PO - PE mógł wprowadzić taki precedens.
Może mi ktoś da przykład gdzie opozycja wegiersa działa w ten sposób jak Polska
tomkooo
nie bylo by problemu, gdyby nie autorytarne dzialania karakana i ziobry.
to ja juz wole taki precedens i zeby zewnetrzna organizacja (ktora ma czesto sprzeczne interesy z naszymi) dbala o nasza wolnosc, niz miec tu druga bialorus - bo trzeba jasno powiedziec ze w strone bialorusi zmierzamy.

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki