Atak rakietowy na międzynarodowe lotnisko w Libii

Jedyne lotnisko działające w Trypolisie, międzynarodowy port lotniczy Mitiga, zostało ostrzelane w niedzielę pociskami. Jeden z nich trafił w samolot linii Afriqiyah; 3 członków załogi odniosło rany - podała dyrekcja lotniska, które zamknięto na kilka godzin.

(fot. Darrin Zamit-Lupi / Reuters)

Samolot z Tunisu, który miał późnym wieczorem wylądować na lotnisku Mitiga, został przekierowany do portu lotniczego w Misracie - podały władze lotniska na Facebooku. Przed północą w niedzielę ruch lotniczy w Trypolisie został wznowiony.

Nie jest jasne, kto stoi za skierowaniem pocisków na lotnisko Mitiga. Nie można jednak wykluczyć, że dokonały tego oddziały samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), podporządkowanej generałowi Chalifie Haftarowi.

Od dwóch tygodni ANL prowadzi ofensywę mającą jej zapewnić kontrolę nad stolicą kraju, Trypolisem.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie sytuację kontroluje rząd jedności narodowej premiera Fajiza Mustafy as-Saradża ustanowiony w 2015 roku w Trypolisie i popierany przez ONZ, a na wschodzie - z Bengazi - rządzi administracja ANL, na której czele stoi Haftar.

Popierany przez Egipt i państwa Zatoki Perskiej legendarny generał nazywa swych rywali "terrorystami" i deklaruje, że ostatecznym celem jego "misji" jest wyzwolenie Trypolisu.

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ajwaj

""oddziały samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej (ANL), podporządkowanej generałowi Chalifie Haftarowi.""

Chalifa Bilkasim Haftar jest marszalkiem, Libijska Armia ma przed soba tez ISIS, pochodzacy np. z Syrii. ISIS tworzyl Burak O. + Hilaryja C. & co.
A ISIS tj. Panstwo Islamskie jest z natury pupilkiem "zachodu" popierajacego "dobrych-demokratycznych-obcinaczy glów i innych czesci"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil