Liban podejmie kroki ws. listu gończego Interpolu dotyczącego Ghosna

Liban podejmie stosowne kroki w związku z otrzymaniem listu gończego Interpolu w sprawie byłego szefa Nissana Carlosa Ghosna, który zbiegł do tego kraju z Japonii - poinformował we wtorek pełniący obowiązki libańskiego ministra sprawiedliwości Albert Serhan.

(fot. Issei Kato / Reuters)

Interpol wysłał za Ghosnem tzw. red notice, czyli list gończy w celu aresztowania i ekstradycji.

Serhan poinformował też w oświadczeniu, że libańskie władze nie otrzymały jeszcze listu gończego dotyczącego żony Ghosna, Carole.

Wcześniej we wtorek prokuratura w Tokio wydała nakaz jej aresztowania w związku z podejrzeniem o krzywoprzysięstwo. Carole Ghosn przebywa w Libanie.

Władze Japonii poinformowały, że każdy przyłapany na pomaganiu zbiegowi w ucieczce będzie musiał ponieść konsekwencje. Francuski dziennik "Le Monde" pisał 31 grudnia 2019 roku, że operacją ucieczki kierowała właśnie Carole Ghosn, a pomagali jej bracia przyrodni i inni członkowie rodziny.

Również we wtorek ambasador Japonii w Bejrucie Takeshi Okubo spotkał się z prezydentem Libanu Michelem Aounem i zwrócił się do niego z prośbą o podjęcie przez libańskie władze "lepszej współpracy" z Japonią w związku z ucieczką Ghosna.

Jak głosi komunikat wydany przez Okubo, Tokio liczy na pomoc Bejrutu, aby uniknąć niefortunnych reperkusji sprawy Ghosna i pogorszenia stosunków między obydwoma państwami.

Liban otrzymał już w czwartek wystawiony za biznesmenem przez Interpol list gończy. Serhan powiedział wtedy, że Liban "wykona swoje obowiązki". Zastrzegł jednak, że Ghosn przybył do Libanu, korzystając z legalnego paszportu.

Minister podał też w wątpliwość ewentualne przekazanie biznesmena przez Liban Japonii i przypomniał, że kraje nie zawarły między sobą porozumienia o ekstradycji.

Ghosn jest oskarżony w Japonii o przestępstwa finansowe. Twierdzi, że uciekł przed "niesprawiedliwością i prześladowaniami politycznymi". Wciąż nie wiadomo do końca, w jaki sposób opuścił Japonię, gdzie czekał na proces.

Media w Libanie podały w ubiegłym tygodniu, że Ghosn uciekł z Japonii ukryty w futerale na instrument muzyczny. 65-letni Ghosn, który posiada obywatelstwo francuskie, brazylijskie i libańskie, w Japonii podlegał surowym ograniczeniom w zakresie przemieszczania się, nałożonym na niego przez japoński sąd. Miał też zakaz kontaktowania się z rodziną. (PAP)

fit/ akl/

arch.

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil