REKLAMA

Lewica chce opodatkowania Kościoła oraz świeckich urzędów i szpitali, a także likwidacji klauzuli sumienia

2023-07-29 12:08
publikacja
2023-07-29 12:08

Opodatkowanie Kościoła, świeckie urzędy i szpitale, a także likwidacja klauzuli sumienia - to niektóre z propozycji liderów Lewicy, które przedstawili w sobotę na konwencji o rozdziale państwa od Kościoła. "Państwo świeckie jest warunkiem wolności w Polsce" - mówił współprzewodniczący Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Lewica chce opodatkowania Kościoła oraz świeckich urzędów i szpitali, a także likwidacji klauzuli sumienia
Lewica chce opodatkowania Kościoła oraz świeckich urzędów i szpitali, a także likwidacji klauzuli sumienia
fot. Jacek Koślicki / / FORUM

Czarzasty podczas sobotniej konwencji podkreślił, że jego formacja nie jest przeciwko wierze i wiernym, ale zawsze była za państwem świeckim i rozdziałem państwa od Kościoła.

"Państwo świeckie jest warunkiem wolności w Polsce - wolności w decydowaniu o tym, jak chcemy żyć, kogo chcemy kochać, jak chcemy się kochać, dokąd chcemy pójść" - przekonywał. "Kobiety w Polsce nigdy nie będą miały swoich praw, dopóki nie zostaną wprowadzone zasady państwa świeckiego" - mówił.

"Nie może być tak, że ksiądz za zbrodnie pedofilii jest przenoszony z kościoła jednej parafii do drugiej parafii, a nauczyciel ze szkoły do więzienia. Nie może być tak, że ksiądz nie płaci podatków, a wszyscy inni płacą podatki. Nie może być tak, że są ludzie, którzy są nierówni wobec prawa" - podkreślił Czarzasty i zarzucał Kościołowi, że wpływa na kształtowanie w Polsce prawa m.in. w sprawie aborcji, antykoncepcji, ale także zakazu handlu w niedziele.

W ocenie posłanki Joanny Scheuring-Wielgus należy najpierw renegocjować Konkordat z przedstawicielami Watykanu, a jeśli nie będzie chęci rozmowy - należy tę umowę wypowiedzieć. Ponadto - jej zdaniem - należy zlikwidować Komisję Wspólną Rządu i Episkopatu. Scheuring-Wielgus zapowiedziała także zakaz agitacji politycznej w kościołach i zachęcania podczas mszy do wyboru konkretnej opcji politycznej.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zwracała też uwagę na przestępstwa pedofilii i przypadki jej tuszowaniu. "Wiemy, że pedofilów można znaleźć w wielu zawodach, ale nauczyciela pedofila nie przenosimy do innej szkoły, a księdza pedofila biskup ukrywa nie tylko w innej parafii, ale również nie składa zawiadomienia do prokuratury" - mówiła. "Powinna powstać specjalna komisja prawdy i zadośćuczynienia, która będzie zajmowała się stricte przestępstwami kościelnymi" - zapowiedziała posłanka i podkreślała, że jej formacja będzie chciała wprowadzać bezwzględną zasadę wypłat odszkodowan´ na rzecz ofiar, a pieniądze na rekompensaty powinny pochodzić z Funduszu Kościelnego, który powinien zostać zlikwidowany.

Scheuring-Wielgus mówiła także, że kolejnym zadaniem nowego rządu powinno być objęcie księży powszechnym systemem podatkowym, ponieważ - jak podkreślała - nie ma żadnego powodu, żeby fryzjerka płaciła ponad 1600 zł składek i podatków, a ksiądz 160 zł. Ponadto - jak zwracała uwagę - w Kościele nie ma cenników, a także wierni nie otrzymują paragonów.

Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreślała, że należy skończyć z finansowaniem lekcji religii z budżetu państwa, a zaoszczędzone pieniądze mogłyby zostać wykorzystane np. na dodatkowe lekcje języka angielskiego. "Miejsce lekcji religii znajduje się w kościele" - przekonywała i wskazała, że nauczanie religii nie powinno być przymusowe, a o uczestnictwie powinni decydować rodzice, a od 15 roku życia sami uczniowie.

Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek mówił natomiast o przekazywaniu przez państwo gruntów i nieruchomości Kościołowi i zapowiedział, że jego formacja chce z tym skończyć. "Czas, aby Dolny Śląsk, aby Opolszczyzna przestały płacić haracz Kościołowi za to, że kiedyś Kościół utracił ziemie przed wojną na ziemiach, które do Polski już nie należą" - powiedział. "Kościół już dostał swoje" - stwierdził, a także zapowiedział wprowadzenie jawności przychodów Kościoła, a także utworzenie rejestru kościelnych osób prawnych.

Śmiszek zapowiedział także, że jego formacja chce likwidacji art. 196 Kodeksu cywilnego, który dotyczy obrazy uczuć religijnych. "To jest jawny bat na wolność wypowiedzi, to jest jawny bat na wolność ekspresji, wolność artystyczną czy swobodę wymiany informacji" - ocenił.

Liderzy partii Razem Adrian Zandberg i Magdalena Biejat podkreślali, że urzędy, szkoły i szpitale powinny być świeckie i neutralne światopoglądowo, a żadna instytucja religijna nie powinna być w nich traktowana w sposób szczególny, a więc - jak wskazywali - krzyże i inne symbole religijne powinny zniknąć, a jedyny symbol odpowiedni w tych miejscach to godło państwowe.

Zandberg zwracał uwagę, że nie powinno się utrzymywać kapelanów w administracji państwowej i innych instytucjach, które nie zajmują się organizacją kultu religijnego. "To jest postawione na głowie, że na oddziałach polskich szpitali brakuje pielęgniarek, bo brakuje nam pieniędzy na godne płace dla osób, które tam pracują, że ludzie organizują zbiórki, żeby ratować swoje dzieciaki, bo polskie państwo nie jest w stanie zadbać o to, żeby sfinansować konieczne do ratowania życia i zdrowia terapie, a z drugiej strony wyrzucamy publiczne pieniądze na to, żeby utrzymywać przyszpitalnych kapelanów" - mówił.

Biejat mówiła o likwidacji klauzuli sumienia, aby poglądy lekarza nie były ważniejsze niż dostęp kobiet do świadczeń ochrony zdrowia. "Żaden lekarz na tej podstawie nie ma prawa odmówić nam prawa do aborcji, prawa do badań prenatalnych, prawa do antykoncepcji hormonalnej, bo to są nasze prawa, a nie jego" - przekonywała.

autor: Grzegorz Bruszewski

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (57)

dodaj komentarz
piotr76
Jedyny temat w którym zgadzam się z lewakami.
sandman77
Jestem za rozdziałem Państwa od LPG. Żadnych przywilejów.
friedens
Polaków nie stać na utrzymywanie armii nienasyconych duchownych. Niech zaczną wreszcie zarabiać na siebie, płacąc podatki i ZUS oraz przemodeluja swój model biznesowy. Będąc przed laty w Frankfurcie n.M i Monachium spałem w hotelach, które powstały w dawnych kościołach/zakonach. Bardzo wygodne, niebanalne, ciche miejsca ze świetnym Polaków nie stać na utrzymywanie armii nienasyconych duchownych. Niech zaczną wreszcie zarabiać na siebie, płacąc podatki i ZUS oraz przemodeluja swój model biznesowy. Będąc przed laty w Frankfurcie n.M i Monachium spałem w hotelach, które powstały w dawnych kościołach/zakonach. Bardzo wygodne, niebanalne, ciche miejsca ze świetnym jedzeniem i winem (piwem), otoczone zielenią, a zarządzane przez zakonników i zakonnice.
podatnik-
Lewico! nie zapomnij oczywiście o podatku od prywatyzacji PRLu niech wasz wódz Czarzasty zapłaci!
lutobor
Posłuchajcie sobie przemówienia z Oświęcimia autorstwa pana Mariana Turskiego, a później przeczytajcie sobie jaką ustawę w związku z preparatem C-19 chciała wprowadzić lewica. Jak to zrobicie, to może wreszcie zrozumiecie czym jest "nasza" lewica.
proanty
"Lewica chce" - dużo, zawsze i od każdego. Tylko nie od siebie. Co lewica daje społeczeństwu poza teoriami, które są piękna na papierze ale nigdy sie nie sprawdzają? Gorzej. Wprowadzane w czyn owe pomysły generują kolejne problemy. Wrodzony "szorttermizm" jest podpisem każdego lewicowca.
vacarius
Wpierw trzeba znieść przywileje emerytalne księżom. To jedyna grupa zawodowa która dostaje emerytury z ZUS z naszych składek a oni składek nie płacą do ZUSu. Albo dać wszystkim emerytury bez składek albo nikomu. Albo niech na emerytury księży płacą składki do ZUS tylko wierni. Niewierzący powinien mieć obniżone składki do ZUS. A Wpierw trzeba znieść przywileje emerytalne księżom. To jedyna grupa zawodowa która dostaje emerytury z ZUS z naszych składek a oni składek nie płacą do ZUSu. Albo dać wszystkim emerytury bez składek albo nikomu. Albo niech na emerytury księży płacą składki do ZUS tylko wierni. Niewierzący powinien mieć obniżone składki do ZUS. A nie ze jest okradany przez wierzących.
toster75
Lewicowi towarzysze partyjni słusznym krokiem zgodnie z aktualną linią partii powoli zmierzają do uzyskania poparcia poniżej 8%. Czego im z całego serca życzę podczas najbliższych wyborów do parlamentu.
gronostaj
Widzę, że sporo troli na forum.
Ciężko zrozumieć, że ludziom nie podoba się władza ludzi w czarnych sukienkach?

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki