REKLAMA
WAŻNE

Lewica chce informacji KNF o działaniach ws. restrukturyzacji PBS

2020-02-12 12:27
publikacja
2020-02-12 12:27

Lewica zwróciła się o KNF o informację dotyczącą działań ws. restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego - poinformował w środę szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. Posłowie złożyli poprawki do projektu tegorocznego budżetu prowadzące do wyrównania poniesionych przez samorządy straty.

/ fot. Podły / Wikimedia Commons

15 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) zdecydował o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji PBS w Sanoku, a także o umorzeniu obligacji wyemitowanych przez bank. Decyzja o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wynikała ze złej sytuacji kapitałowej banku.

Na Podkarpaciu ponad 30 samorządów ma rachunki w PBS.

Gawkowski podczas konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że Lewica składa wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o informacje dotyczące podejmowanych decyzji ws. restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

Posłowie Lewicy chcieliby uzyskać informacje m.in. kiedy KNF otrzymał zawiadomienie nt. decyzji BFG o planie wdrożenia restrukturyzacji w PBS, pełnej informacji na temat PBS i działań KNF od 2016 roku, kiedy bank był pod nadzorem, opinii KNF nt. kolejnych sprawozdań finansowych i audytów, informacji, czy była analizowana możliwość dokapitalizowania banku przez BFG.

"Uważamy, że czas najwyższy, aby KNF wytłumaczyła się, co robiła przez trzy lata, że nie udało się zrestrukturyzować banku, a dzisiaj ponad 40 proc. zasobów instytucji samorządowych, które były na kontach PBS zostały zamrożone i de facto skazuje się te gminy na wegetację finansową" - powiedział Gawkowski.

Podkarpacki poseł Lewicy Wiesław Buż poinformował, że jego klub złożył poprawki do projektu budżetu na 2020 r., które zabezpieczają środki pozwalające wyrównać poniesione straty m.in. przez szpitale, szkoły i zakłady gospodarki komunalnej. Dodał, że chodzi o kwotę 85 mln zł.

Buż zaapelował do dwudziestu sześciu posłów z Podkarpacia. "Jeśli zgodnie byśmy podnieśli rękę za zabezpieczeniem tej kwoty, to jest to do uchwalenia" - stwierdził.

Polityk Lewicy Łukasz Rydzik zaapelował z kolei do 19 posłów PiS z Podkarpacia. "Będziemy mieli okazję sprawdzić, czy ci posłowie rzeczywiście dbają o interesy naszych mieszkańców, czy zagłosują tak, jak im powie interes partyjny" - powiedział.

Głosowanie ws budżetu na 2020 r. ma się odbyć w piątek. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Przymusowa restrukturyzacja Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki