REKLAMA

Lewica apeluje o nałożenia embarga na cement z Białorusi

2021-09-28 15:44
publikacja
2021-09-28 15:44
Lewica apeluje o nałożenia embarga na cement z Białorusi
Lewica apeluje o nałożenia embarga na cement z Białorusi
/ Pexels

Posłowie Lewicy zaapelowali we wtorek do premiera Mateusza Morawie o powstrzymanie importu cementu z Białorusi poprzez nałożenie embarga gospodarczego na te produkty.

Na wspólnej konferencji Lewicy i Stowarzyszenia Producentów Cementu poseł Przemysław Koperski podkreślił, że import białoruskiego cementu w ciągu ostatnich czterech lat wzrósł ponad 300 procent.

"Panie premierze Morawiecki nie chcemy jeździć polskimi autostradami, które są budowane z cementu produkowanego przez białoruski reżim. Apelujemy, żeby ten import powstrzymać poprzez nałożenie embarga gospodarczego na te produkty" - powiedział Koperski.

Poseł Lewicy Andrzej Szejna, odnosząc się do wzrostu importu cementu z Białorusi, ocenił, że "to jest uderzenie w polskie interesy gospodarcze". Jak zauważył, poziom 7 mln ton rodzimej produkcji zabezpiecza polskie interesy gospodarcze. "Dopuszczenie dopływu cementu białoruskiego to jest nabijanie kieszeni białoruskiego dyktatora" - dodał.

Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Krzysztof Kieres zwrócił uwagę, że "cement z Białorusi nie jest obciążony kosztami transformacji klimatycznej i kosztami bardzo drogich praw do emisji CO2". "To nie jest uczciwa konkurencja" - podkreślił. "Działamy w ramach gospodarki rynkowej i w związku z tym każde odstępstwo od reguł fair play stawia nasz przemysł w bardzo niekorzystnej sytuacji" - dodał.

Kieres poinformował, że w maju tego roku "na fali powszechnego oburzenia łamaniem praw człowieka i sfałszowania wyborów", wystosowano apel do premiera Morawieckiego z prośbą, aby cement został objęty embargiem". Ponieważ, jak zauważył, "cementownie na Białorusi są własnością państwa i byłoby to bardzo dotkliwe dla tego reżimu". Poinformował, że nie otrzymano w tej sprawie odpowiedzi. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
habielski
I bardzo dobrze że wreszcie o tym mówią. Cement białoruski wcale nie jest tańszy. Za to przy jego produkcji i transporcie jest emitowane dużo więcej CO2. Łukaszenka się cieszy bo nie płaci za emisję w przeciwieństwie do polskiego przemysłu. Poza tym jest coś takiego jak patriotyzm gospodarczy. Polskie drogi niech I bardzo dobrze że wreszcie o tym mówią. Cement białoruski wcale nie jest tańszy. Za to przy jego produkcji i transporcie jest emitowane dużo więcej CO2. Łukaszenka się cieszy bo nie płaci za emisję w przeciwieństwie do polskiego przemysłu. Poza tym jest coś takiego jak patriotyzm gospodarczy. Polskie drogi niech się buduje z polskiego cementu.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
andregru
"Na wspólnej konferencji Lewicy i Stowarzyszenia Producentów Cementu poseł Przemysław Koperski " - tak właśnie działa polityka i lobbowanie w tylko swoim interesie oczywiście nie za darmo .
ajwaj_
Aj-waj pan Scheina
Likwidacje tanszego importu przy drozyznie to tyko ty wymyslisz
iandrew
Przecież dla Lewicy dyktatura Łukaszenki to ich wymarzona utopia!!! ...Chyba tylko na pokaz (i z zazdrości) wymyślają takie akcje. Implementacja Lewicowych poglądów (a zwłaszcza Zandberga i Biedronia) polega właśnie na utopijnej ateistycznej dyktaturze, gdzie "towarzysze" są tak wyrównani, że nikt nie odstaje Przecież dla Lewicy dyktatura Łukaszenki to ich wymarzona utopia!!! ...Chyba tylko na pokaz (i z zazdrości) wymyślają takie akcje. Implementacja Lewicowych poglądów (a zwłaszcza Zandberga i Biedronia) polega właśnie na utopijnej ateistycznej dyktaturze, gdzie "towarzysze" są tak wyrównani, że nikt nie odstaje (idealna równość), stuprocentowa tolerancja (dla idei pochodzącej od władzy) i zero mowy nienawiści (czyli wszystkiego co sprzeczne z ich ideologią).
petrolnuts
Cement i tak podrożał (jak wszystko w budownictwie) jeszcze brakuje, żeby jego bardziej poszybowały. Lewica uwielbia strzelać sobie w stopy.
uorenbufet
Nieczęsto mi się zdarza zgadzać z Lewica ale tym razem mają rację.
iandrew
Czyli ich obywatele będą jeszcze biedniejsi, a Łukaszenka będzie miał coraz więcej argumentów za tym, jaki "zachód" jest zły? Ludzie u władzy nie zbiednieją, w socjalizmie władza ma luksusy, nie ważne czy kraj jest biedny czy bogaty. Po prosty ci "na samym dole" jęczą.
pakamera
Jeżeli Koperski nie chce jeździć autostradami,to nie ma przymusu.O ile wzrośnie koszt budowy autostrady z polskiego cementu?

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki