REKLAMA

Leśnicy z bronią automatyczną. Lasy Państwowe doposażają strażników

2022-10-03 06:31
publikacja
2022-10-03 06:31

Straż Leśna prowadzi działania na obszarze niemal równym powierzchni Czech i interweniuje często wobec kłusowników i złodziei drewna - powiedział PAP rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski. Dodał, że Lasy Państwowe nie wykluczają dalszego doposażania strażników w broń automatyczną.

Leśnicy z bronią automatyczną. Lasy Państwowe doposażają strażników
Leśnicy z bronią automatyczną. Lasy Państwowe doposażają strażników
fot. Lijphoto / / Shutterstock

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Straży Leśnej RDLP w Białymstoku otrzymali karabinki Grot, takie same, jakimi posługują się żołnierze Wojska Polskiego, w tym Wojska Obrony Terytorialnej. To już kolejna jednostka Lasów Państwowych, która otrzymała dodatkowe wyposażenie. Docelowo - jak poinformowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku - mają je otrzymać wszystkie dyrekcje.

"Zakup broni automatycznej to jeden z elementów działań proobronnych, jakie podejmują Lasy Państwowe. Przypomnę, że rozpoczęły się już tego typu szkolenia dla kadry. Ogólnopolska struktura Lasów Państwowych, wyposażenie terenowe, system łączności i codzienne doświadczenie pracy terenowej czynią z leśników grupę zawodową istotną z punktu widzenia obronności państwa" - powiedział rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski.

Dodał, że Straż Leśna przede wszystkim zabezpiecza majątek Skarbu Państwa na rozległym, liczącym ponad 76 tys. km kw. terenie. Zaznaczył, że jest to jedna czwarta kraju i powierzchnia niemal tak rozległa, jak Czechy.

"Codzienność pracy strażników to przeciwdziałanie wywożeniu odpadów na tereny leśne, kradzieże drewna, kłusownictwo. Prócz szkodnictwa leśnego na terenach leśnych mają miejsce także inne przestępstwa czy wykroczenia, a Straż Leśna często współpracuje z innymi służbami mundurowymi. Służba Straży Leśnej odbywa się w warunkach terenowych, do interwencji dochodzi w miejscach odludnych i ustronnych. Strażnicy leśni muszą być na takie okoliczności bardzo dobrze przygotowani" - przekazał Gzowski.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Absolutnie niedopuszczalne są natomiast insynuacje medialne, wskazujące na związki wyposażania strażników w broń automatyczną z rzekomym zagrożeniem, jakie stwarzają aktywiście ekologiczni czy migranci. Takie intencjonalne kierowanie narracji ma na celu dyskredytowanie Lasów Państwowych" - powiedział.

Dodał też, że Lasy Państwowe nie wykluczają dalszego doposażania strażników w broń automatyczną.

Z informacji przekazanych przez Lasy Państwowe wynika, że posterunki Straży Leśnej znajdują się w 429 nadleśnictwach, a sama formacja w skali całego kraju liczy około 3 tys. osób. Obecnie posterunki Straży Leśnej posiadają na wyposażeniu ponad 100 sztuk broni automatycznej. Lasy Państwowe informują, że oprócz ostatniego zakupu dla nadleśnictw RDLP w Białymstoku, pojedyncze egzemplarze broni automatycznej były kupowane już od kilku lat.

"Są to karabiny Grot polskiej produkcji. Strażnicy są obeznani z tego rodzaju uzbrojeniem i ćwiczą posługiwanie się nim w trakcie regularnych szkoleń, obejmujących całość zagadnień ich służby, w tym posługiwania się bronią. Szkolenia odbywają się z udziałem profesjonalnych instruktorów, którzy szkolą także inne służby mundurowe. Lasy Państwowe posiadają nawet własne centrum szkolenia straży leśnej z zapleczem w postaci strzelnicy. To konieczność, bowiem posterunki straży leśnej posiadają standardowo na wyposażeniu broń krótką, tj. najczęściej pistolety Walther P-99 i Glock 17, oraz broń długą typu Mossberg kal. 12" - powiedział Gzowski. Leśnicy podkreślają, że szkolenia proobronne są prowadzone razem z WOT. Lasy Państwowe to pierwsza, tak duża instytucja, która ma podpisane porozumienie z WOT w tej sprawie.

Możliwość korzystania z broni palnej daje Straży Leśnej Ustawa z 28 września 1991 r. o lasach, która definiuje działanie Straży Leśnej i jej uprawnienia.

Karabinek, który powstał w ramach programu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) jest konstrukcją opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną. Rodzina karabinków znanych pod skrótem MSBS otrzymała wspólną nazwę Grot upamiętniającą gen. dyw. Stefana Roweckiego "Grota" - komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i AK, jednego z twórców podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej, żołnierza 1939 r., legionistę.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (26)

dodaj komentarz
baibina
Moze im jeszcze czołgi dajcie i wozy opancerzone, zeby mogli tego chrustu bronić, zeby nikt nie wywoził z lasu co ?
jarunia
proponuję program reintrodukcji leopardów do środowiska leśnego
baibina
Lasy panstwowe to obok PAŻPu i LOTu siedlisko najwiekszego nepotyzmu w tym kraju. Dajmy im więc teraz jeszcze broń automatyczna, zeby mogli bronić tego stanu rzeczy i swoich stanowisk! Specjalisci od liczenia chrustu. Zeby nie było sam znam lesnika więc wiem z pierwszej ręki co tam sie od Janie Pawla. Zupełnie przypadkowo oczywiscie Lasy panstwowe to obok PAŻPu i LOTu siedlisko najwiekszego nepotyzmu w tym kraju. Dajmy im więc teraz jeszcze broń automatyczna, zeby mogli bronić tego stanu rzeczy i swoich stanowisk! Specjalisci od liczenia chrustu. Zeby nie było sam znam lesnika więc wiem z pierwszej ręki co tam sie od Janie Pawla. Zupełnie przypadkowo oczywiscie Ojciec tez był lesnikiem taka "pasja"
po_co
Ktoś musi chronić chrust bo to za chwilę będzie największe aktywo w Europie.
lebski_gosc
Napierw trzeba się nauczyć strzelać w warunkach bojowych inaczej żaden automat ci nie pomoże.
samsza
Jakaś statystyka zbrodni z "obszaru niemal równego powierzchni Czech" ?

Oczywiście oprócz kovida, to wszyscy wiedzą, po opowieściach do dzisiaj mam koszmary...
shk7421
Proste, jak ludzie będą kradli drewno z lasu by ogrzać się chociaż trochę dostaną serią.
baibina
Jak żyje nie słyszałem jeszcze zeby jakiś leśny dziadek doznał uszczebrku na zdrowiu podczas tej swojej tzw :"służby" wiec po co mu karabin automatyczny? zeby nim do kaczek strzelał? a zarobki? mozna sobie sprawdzic jakie zarobki w "lasach panstwowych" mają ci tzw "lesnicy" z dziada pradzaiada i córki Jak żyje nie słyszałem jeszcze zeby jakiś leśny dziadek doznał uszczebrku na zdrowiu podczas tej swojej tzw :"służby" wiec po co mu karabin automatyczny? zeby nim do kaczek strzelał? a zarobki? mozna sobie sprawdzic jakie zarobki w "lasach panstwowych" mają ci tzw "lesnicy" z dziada pradzaiada i córki leśników. Oddawanie moczu pod drzewami sie oplaca. kolejna obok górników, rolników, kontrolerów, lekarzy i paru innych kasta ludzi nadzywczajnych na utrzymaniu reszty ciezko pracujacego spoleczenstwa. No to teraz jeszcze bron do reki dostaną - chyba po to zeby móc nią bronić tego stanu rzeczy. A normalny człowiek zeby móc KUPIĆ sobie bron musi z siebie clowna robić, wydawać majatek i czas tracić. A leśny typ Po ojcu leśniku pyyyk i kałaszek w domu - I TO PANSTWOWY JESZCZE na jak cała reszta również na koszt wyzyskiwanego przez lesnego typa spoleczenstwa. Do pilnowania chrustu chyba zeby byle chłystek z lasu nie wynosił
po_co
W takim razie dlaczego nie aplikujesz do pracy?
Niemal każdy okręg szuka ludzi, praca jest dostępna od ręki, zarobki jak twierdzisz są świetne - nie wiem skąd masz dane ale najwyraźniej wiesz lepiej od tych którzy oferują pracę.

Idź, zarabiaj, wyleguj się i sikaj pod drzewa. W czym problem?

Jeżeli wiesz lepiej ile
W takim razie dlaczego nie aplikujesz do pracy?
Niemal każdy okręg szuka ludzi, praca jest dostępna od ręki, zarobki jak twierdzisz są świetne - nie wiem skąd masz dane ale najwyraźniej wiesz lepiej od tych którzy oferują pracę.

Idź, zarabiaj, wyleguj się i sikaj pod drzewa. W czym problem?

Jeżeli wiesz lepiej ile zarabiają górnicy i skoro są tak mocno utrzymywani przez państwo to dlaczego nie wybrałeś górnictwa?
Genialna perspektywa, będziesz zarabiać miliardy i w dodatku młodo pójdziesz na emeryturę - biegnij.
Jak zderzysz się z realiami górnictwa to może zrozumiesz jak bardzo rozmijasz się z prawdą natomiast nie oczekuję tego specjalnie od Ciebie skoro jesteś tak podatny na medialną manipulację. Bądź co bądź trzeba mieć trochę rozumu, a u Ciebie ze świecą go szukać.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki