REKLAMA

Lepsze zabezpieczenie granicy z obwodem kaliningradzkim jeszcze w tym roku

2022-08-04 08:17
publikacja
2022-08-04 08:17
Lepsze zabezpieczenie granicy z obwodem kaliningradzkim jeszcze w tym roku
Lepsze zabezpieczenie granicy z obwodem kaliningradzkim jeszcze w tym roku
/ Straż Graniczna

Rozbudowa perymetrycznej ochrony granicy, zarówno na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim, jak i przy granicznej rzece Bug powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku - poinformowała PAP rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. SG Anna Michalska.

Straż Graniczna informowała, że trwa budowa bariery elektronicznej na długości 202 kilometrów na granicy polsko-białoruskiej. Obecnie ustawiane są tam słupy pod kamery. Następnie mają być tam instalowane m.in. przyłącza energetyczne, transmisyjne, oraz sensory. Uruchomienie perymetrii ma dopełnić wybudowaną już zaporę fizyczną na tej granicy. SG zapowiada, że to jednak nie koniec rozbudowy zabezpieczeń na granicy zewnętrznej UE.

"Planowana jest rozbudowa perymetrycznej ochrony granicy, zarówno na odcinku granicy z obwodem kaliningradzkim (Warmińsko-Mazurski Oddział SG), jak i przy granicznej rzece Bug (Nadbużański Oddział SG)" - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że budowa perymetrii powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku.

4 listopada 2021 roku zaczęła obowiązywać ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Regulacja umożliwiła budowę bariery zabezpieczającej przed nielegalną migracją na granicy polsko-białoruskiej. Zapisy tej ustawy dopuszczają budowę zabezpieczeń na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną Unii Europejskiej.

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej była odpowiedzią na presję migracyjną, która przybierała na sile od wiosny 2021 roku. Od tamtego czasu gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. Jak wielokrotnie podkreślały służby, był to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje.

Budowa bariery fizycznej rozpoczęła się 25 stycznia na 187 kilometrach podlaskiego odcinka granicy z Białorusią. W ostatni wtorek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że przęsła ustawione są na całej długości. Dodała, że trwają odbiory techniczne oraz prace wykończeniowe uwzględniające wprowadzenie uwag wskazanych przez SG. Montowana jest również bariera elektroniczna na długości 202 kilometrów.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (3)

dodaj komentarz
inflacjakiedysbedziespadac
Ołtarze polowe nie pomagają?
faramir_z_gondoru
Zamiast handlować z obwodem kaliningradzkim i kasę trzepać, to my płoty stawiamy. Mały ruch graniczny ożywił nieco północne regiony Polski, ale komuś bardzo to przeszkadzało, więc zlikwidowano. Rządzą idioci.
inflacjakiedysbedziespadac
Ty byś matkę sprzedał jakby ci zaoferowali dobrą cenę.

Powiązane: Rosja kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki